Izh Jupiter 4 - verde englezesc

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#1

Unread post by AdrianS »

Ştiu sigur a ce-mi mirosea mai devreme, când am ajuns preţ de câteva ore la ţară ca să mai şurubăresc oleacă: mirosea straşnic a primăvară şi am eu impresia că nu mai durează mult până să schimbăm anotimpul!

Am tras nădejde de ceva zi mai însorită, cu toate că ăi' câţiva nori de s-au perindat pe albastrul hibernal al cerului nu mi-au stricat câtuşi de puţin dispoziţia! Aşa că mi-am scos tubularele şi fixele şi am purces la un pic de murdăreală pe mâini :).

Astă-primăvară m-a prostit probabil căldura sau m-a lovit vreo patimă pseudo-trecătoare a fiarelor ruseşti - nu pot spune anume -, că m-am pomenit într-o seară la drum de noapte cu Break-ul din dotare, însoţit pe locul copilotului de Cicloburu: goneam cu furia vişinie din '96 către Fienii de Târgovişte, unde se anunţase o vânzare de Izh Jupiter 4.

Era cât pe ce să nu mai ajungem, că la un moment dat ne-am pomenit fix în mijlocul drumului cu un biet cal, pesemne rătăcit, că păşea pierdut de colo-colo. Mare ne-a fost însă surpriza să vedem - odată ajunşi în Fieni - că părţile desfăcute ale fierului zis Jupiter arătau nemaipomenit de bine, aşa că ne-am grăbit să-l arvunim, să-l suim în Break-ul cu arcuri cam moi şi să-l repezim înapoi către Capitală.

Pe-atunci încă lucram ca monitor de presă şi încă n-aveam un program bine stabilit, deşi eram în tura de zi. Prostul meu obicei de a întârzia cu activităţile ce nu-mi fac plăcere s-a abătut şi asupra chefului meu de muncă: se făcuse deja miezul nopţii, tura de noapte îşi intrase de mult în drepturi, iar eu mă luptam pe Kisseleff cu a mea cutie de viteze care pesemne rămăsese fără ulei şi acum dădea semne de calare. Am ajuns târziu de tot la muncă, sub privirile circumspecte dar prietenoase ale colegilor de pe tura de noapte. Ovidiu a rămas pe locul pasagerului ca să păzească fiarele din portbagaj şi bateria de sub capotă (hoţii mă lăsaseră fără zăvor). Mi-am terminat treaba în câteva ore şi am revenit la maşină, unde am găsit un Ovidiu ostenit şi îngheţat, dar entuziasmat ca întotdeauna :P.

A doua zi, Jupiterul a luat calea Comanei, unde l-am montat repede-repejor ca să-i fac pesemne-n ciudă D-lui Poetescu (care, apropo, a promis că ne va onora zilele-astea cu prezenţa pe site). De-atunci şi până-n zilele noastre a rămas motocicleta asta aşa cum am montat-o, aşteptându-şi actele şi punerea la punct. Între timp i-am făcut rost de bord şi cutii laterale, care trebuie însă vopsite în culoarea atât de englezească a rezervorului.

Zilele trecute, Krazu' mi-a trimis o nemaipomenită şa de Jupiter 4, pe care am reuşit s-o montez astăzi după câteva ciocănaşe de convingere şi alte câteva mici retuşuri cu fălcile patentului. Am prins aripa pe şa după o curăţare a tuturor filetelor cu tarodul şi filiera, apoi am montat ansamblul pe cadru şi - ce mai: abia aştept să-i fac instalaţia electrică şi să aflu ce-i poate pielea! :)

Poza-i făcută cu telefonul, iertaţi calitatea nu taman grozavă.

Enfin, vă voi ţine la curent cu proiectul! :)
Attachments
Imagine0141_contrast.jpg
Imagine0141_contrast.jpg (65.39 KiB) Viewed 18990 times
Imagine0141_contrast.jpg
Imagine0141_contrast.jpg (65.39 KiB) Viewed 18990 times
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#2

Unread post by kraz-trial »

fa ceva cu multiculorile alea de pe mij,ca arata ca dreq.

cat despre freza lui valderama .. jos palaria B)
User avatar

ivan pedala
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 199
Joined: 30 Jan 2013, 17:35
Location: Bîlteni
Has thanked: 28 times
Been thanked: 16 times
Zodiac:
Age: 62

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#3

Unread post by ivan pedala »

Bag sama ca te pierd din gasca ceheasca! Din ce in ce te apropii mai mult de trocile rusesti...si te inteleg, ca si pe altii...fiindca fiarele astea rusesti sint brute, mari, grele, ieftine, multe, greu de stricat...dar nu imposibil! Si pentru un astfel de fier nu-ti trebuie prea multe cunostinte tehnice, iar cu un ciocan, un patent, o surubelnita si un colac de sirma, ajungi la capatu' pamintului! Ah, sa nu uit: si o cisterna mare, plina ochi cu benzina! :whistle:
Spor la surubarit...si hai cu vara aia odata! B)
Cin' se ia cu mine bine,
Ii dau haina de pe mine...


Atentie marita! Oltean pur!
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#4

Unread post by AdrianS »

Citez dintr-un clasic în viaţă care moderează forumurile astea: "Zeta-i Zeta!" - și cu asta am spus tot! :P

Zeta nu pleacă de la mine, Zeta nu se dă, Zeta nu-i de vânzare, Zeta-i cea mai tare. Până acum cea mai fiabilă motocicletă "comunistă" pe care am mers şi, având în vedere că anul de fabricaţie i-l bănuiesc a fi cel târziu 1958, treaba asta spune ceva!

Zeta doar aşteaptă cuminte viitorul apropiat, anume un viitor în care eu voi avea ceva resurse ca să-i transplantez câteva organe noi, de teapa unui ambielaj, a unui ax demaror şi a unuia schimbător şi aşa mai departe. Mi-e aşa de drag de ea încât nu mă-ndur s-o călăresc până se prăbuşeşte! Prefer să o ştiu în stare grozavă de funcţionare :).

Câte acuzaţii, dom'le, câte acuzaţii!...


Şi Krazule, crede-mă, n-am de gând să păstrez bleu-ciel-ul ăla mirobolant! Ăla va deveni şi el verde englezesc, că parcă bine şade pe-o capră rusească! :P
User avatar

ivan pedala
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 199
Joined: 30 Jan 2013, 17:35
Location: Bîlteni
Has thanked: 28 times
Been thanked: 16 times
Zodiac:
Age: 62

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#5

Unread post by ivan pedala »

Eh, asa parca imi mai vine inima la loc! Credeam ca te-ai dat cu rusii iar pe mine ma lasi minoritar sa ma lupt cu hoardele rosii! Spor la varuit in verde prazuliu Ij-u'...cu toate ca la nastere a fost asa cum este in poza, acel albastru deschis, dar gusturile nu se discuta! :dry:
Cin' se ia cu mine bine,
Ii dau haina de pe mine...


Atentie marita! Oltean pur!
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#6

Unread post by kraz-trial »

vezi bolsevicule,ca s-ar putea sa pun mana si pe una bella ambielaj de jawa 250 :P

ui chipin taci ;)

Paul

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#7

Unread post by Paul »

atenţie, mesaj de troling.

Posesor de trocă rusească mă fleoşc pe ele ceheşti.

Acu' mă fac pasibil de gust de anvelopă.
promit că atunci cînd oi mai veni la întruniri dubioase, am să întreb: "unde-i ăla mare care buhneşte grozav şi umblă cu cacaturili alea şehoslovaşe?"


Jupiter ţi-o trebuit, jupiter bine că l-ai agăţat în cui, ademenit de umblet boxeresc. Aiestea troce sovietice, bre! :D
User avatar

ivan pedala
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 199
Joined: 30 Jan 2013, 17:35
Location: Bîlteni
Has thanked: 28 times
Been thanked: 16 times
Zodiac:
Age: 62

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#8

Unread post by ivan pedala »

Paul » 03 Feb 2013, 13:21 wrote:atenţie, mesaj de troling.

Posesor de trocă rusească mă fleoşc pe ele ceheşti.
Acu' mă fac pasibil de gust de anvelopă.
promit că atunci cînd oi mai veni la întruniri dubioase, am să întreb: "unde-i ăla mare care buhneşte grozav şi umblă cu cacaturili alea şehoslovaşe?"
Cum te maninca pe tine su' coada...dar las', ca ne-om intilni noi vreodata! Nu te amenint, te previn!
Poate ca pe linga gustul anvelopei o sa gusti si pe cel al umilintei! Dar hai sa nu porcim topic-ul omului, ca nu de asta am chef...porcaiala cu un biet vulpoi pirlit, de gen necunoscut!
Cin' se ia cu mine bine,
Ii dau haina de pe mine...


Atentie marita! Oltean pur!
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#9

Unread post by kraz-trial »

care vreti porcaieli tirati-va pe muciclism.acolo-i hasnaua frustratilor. :lol:
asta se vrea a fi un alt forum - mai delicat oleaca.

tartore.. ce faci,dormi? :P

Paul

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#10

Unread post by Paul »

"Îmi pare rău monşer pentru ca eu dacă voi să..." zicea Caragiale, atunci cînd nu se înţelege că noi ne tachinăm prieteneşte , nicidecum departe de mine gîndul şi neonoarea de a jigni pe nenea Ivan. Creăm atmosferă degajată, zic eu....
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#11

Unread post by kraz-trial »

io zic ca daca nu te astamperi nu-ti mai dau seaua bengoasa pentru nipra. vezi matale... seaua lui adrian? ce bine sade pe jupiteru 'cela..

mno.. ce zici,are rost sa pun maine poze?

Paul

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#12

Unread post by Paul »

Pîi dacă şade bine pe Jupiter, iozic să pui poze să ne minunăm şi noi... mno, ce zici?
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#13

Unread post by kraz-trial »

mo,
ai poze mai sus,in postul lui adrian,cu seaua de la mine. mai am una care ar veni beton pe nipra (zic si io - made in japan),la aia m-am referit cu pozele.

Paul

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#14

Unread post by Paul »

Pe aceia aş fi curios s-o văd.

Cît despre şa originală banchetă, ...i-am mai dus şi io una lui Adrian, nouă neatinsă. (rrroşie ca focullll...)
Eu prefer să manufacturez una decît să pun aşa ceva.

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#15

Unread post by retromotor »

Paul » 03 Feb 2013, 13:21 wrote:atenţie, mesaj de troling.

Posesor de trocă rusească mă fleoşc pe ele ceheşti.

Acu' mă fac pasibil de gust de anvelopă.
promit că atunci cînd oi mai veni la întruniri dubioase, am să întreb: "unde-i ăla mare care buhneşte grozav şi umblă cu cacaturili alea şehoslovaşe? "

Jupiter ţi-o trebuit, jupiter bine că l-ai agăţat în cui, ademenit de umblet boxeresc. Aiestea troce sovietice, bre! :D
Auzi Vulpoiule, schimba si tu postarea de la tine de pe blog, eu nu am mai auzit de MT11 cu ambielaj pe cuzineti.

PS. Baieti, bafta cu noul forum.

AdrianP
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 38
Joined: 26 Mar 2013, 18:38

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#16

Unread post by AdrianP »

Salut Adriane, m-ai lasat sa dau din gura la telefon si nu mi-ai spus ca ai jucaria asta in curte. Acum chiar iti fac o vizita cum s-o face vremea buna. Sa-l stapanesti sanatos!

Bunu
LVL 6,5
LVL 6,5
Posts: 53
Joined: 20 Feb 2013, 20:00

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#17

Unread post by Bunu »

Dece nu o lasi cum a facut-o russu?Asa sinilie si cu aripa cromata.E mai ciudata dar asa este originalul.Am si eu una pe care am cumparat-o cu 200 lei.Are locul ei in colectie in seria IJ.Poate o sa o scot odata pe strada,sau ?
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#18

Unread post by AdrianS »

AdrianP » 26 Mar 2013, 20:54 wrote:Salut Adriane, m-ai lasat sa dau din gura la telefon si nu mi-ai spus ca ai jucaria asta in curte. Acum chiar iti fac o vizita cum s-o face vremea buna. Sa-l stapanesti sanatos!
Stimabile, eşti binevenit! Trebuie doar să pun la punct motocicleta, ulterior te invit fără discuţie să dai o tură şi să vezi dacă-ţi place sau nu :). Este în plan pentru primăvara asta. În urma Niprului, dar musai în plan!
Bunu » 28 Mar 2013, 21:57 wrote:De ce nu o lasi cum a facut-o russu? Asa sinilie si cu aripa cromata.
Păi cine-a zis că vreau să-i schimb aspectul, Bunule? :) Ba tocmai de-aia i-am găsit la Nika-n Timişoara şaua originală pe care-o vezi în poză, de-aia am recuperat de la Ionel din Chitila cutiile laterale pe care Jupiterul meu nu le mai avea. Eu am de gând s-o fac funcţională şi să n-am grija instalaţiei electrice, pe care o voi reface înlocuind blocul original care încorporează releul regulator şi puntea de diode.
Attachments
DSC_0552.JPG
DSC_0552.JPG (3.57 MiB) Viewed 18990 times
DSC_0552.JPG
DSC_0552.JPG (3.57 MiB) Viewed 18990 times
User avatar

schumydan
LVL 6
LVL 6
Posts: 46
Joined: 31 Jan 2013, 18:29
Been thanked: 1 time

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#19

Unread post by schumydan »

dupa cum arata directia pletei in vant, clar, mergeati cu spatele cu viteza nebuneasca :)))
La Vita e Bella!

AdrianP
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 38
Joined: 26 Mar 2013, 18:38

Izh Jupiter 4 - verde englezesc

#20

Unread post by AdrianP »

Dom'le da' bag seama nu mai ai loc in curte de motoare, acum le agati in cui pe pereti! Abia astept sa le vad si eu pe toate.
Post Reply