Ce reprezinta obiectul din imagine?

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#21

Unread post by luca.stere »

Mai adaug un tambur de M72, din fericire este in stare buna si l-am sablat si vopsit deja pt ca am vrut sa-l vand dar nu s-a inghesuit nimeni, asa ca-l pastrez pentru mine. Spite am destule, mai trebuie doar sa cumpar o janta noua:
P010613_1424.jpg
tambur ural m72_2.jpg
tambur-ural-m72-vopsit.jpg
tambur-ural-m72-vopsit-dantura.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#22

Unread post by luca.stere »

Cutie de viteze, nu stiu in ce stare este pentru ca inca nu am desfacut-o, piesele lipsa le am. Oricum mai am o cutie de M61 si una de Nipru.
Attachments
cutie-ural-m72.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#23

Unread post by luca.stere »

Mai adaug doua piese la puzzle, un platou de frana pentru tambur civil si un ansamblu de suspensie spate in stare buna, trebuie doar reconditionat si sa fac axe noi:
20140213_200847.jpg
20140213_200857.jpg
20140213_200822.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#24

Unread post by luca.stere »

Dumnezeu e bun si milostiv :ipocrit: , m-am pricopsit cu un cadru de boxer rusesc (poze vor fi la momentul potrivit). Deci mi-am asigurat doua proiecte pentru acest an, bani si timp sa fie...
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#25

Unread post by luca.stere »

Lucrurile incep sa se concretizeze, incep probele chiar daca abia m-am apucat de M63 pentru ca vreau sa stiu cum stau cu piesele si daca am probleme in privinta cadrului la gauri, cote, samd.
cadru-ural-m72.jpg
cadru-ural-m72-2.jpg
grup-ural-m72-civil.jpg
grup-ural-m72-civil-2.jpg
probe-cadru-ural-m72.jpg
probe-cadru-ural-m72-2.jpg
probe-cadru-ural-m72-3.jpg
probe-cadru-ural-m72-4.jpg
probe-motor-Ural-m72.jpg
probe-motor-Ural-m72-2.jpg
probe-motor-Ural-m72-3.jpg
probe-motor-Ural-m72-4.jpg
probe-motor-Ural-m72-5.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#26

Unread post by luca.stere »

O nota mai retro:
20140322_152451.jpg

Aleko si-a luat Steib, am fost cu el si cu Urse si l-am luat de la Ionel:
steib.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#27

Unread post by luca.stere »

Si desi nu are nici o legatura cu proiectul propun sa incheiem saptamana tot cu niste vechituri: roata de Zundapp.
roata-zundapp.jpg
roata-zundapp-2.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#28

Unread post by luca.stere »

Pana la urma mi-am facut de lucru cu cadrul, l-am curatat si l-am vopsit. Am facut acest lucru mai mult pentru a-l conserva in bune conditii dar recomand sablarea (150-200 lei) si vopsirea electrostatica daca culoarea si bugetul proiectului permit acest lucru. Recomand sablarea pt ca va scuteste de timp si de multa munca plus ca astfel se mai inlatura din imperfectiuni. Am muncit doua zile si jumatate ca sa curat acest cadru si ca sa-l vopsesc:
cadru-ural-m72-curatat.jpg
cadru-ural-m72-vopsit.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#29

Unread post by luca.stere »

Oala de far Ural M72, este impecabila (nu e lovita, nu are rugina) si are vopseaua originala. Pe unde o fi stat de s-a pastrat asa de bine?
far-ural-m72.jpg
far-ural-m72-2.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#30

Unread post by luca.stere »

Oare piesa asta de la epurator o fi de BMW? Se potriveste in capacul de M72/K750 si ma gandeam sa o folosesc cand voi face motorul. Mi se pare mai buna decat varianta ruseasca. A vazut cineva pe undeva modelul acesta de piesa?
20140427_201031.jpg
20140427_201024.jpg
20140427_201017.jpg
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#31

Unread post by kraz-trial »

referitor la piesa in cauza,io tot ma intreb,nu era mai ok cu 2 pini de ghidare? asa am impresia de tenta centrifuga acolo => uzuri premature in capacul de distributie - la epurare :SS
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#32

Unread post by luca.stere »

kraz-trial » 27 Apr 2014, 22:21 wrote:referitor la piesa in cauza,
Am identificat piesa, am gasit-o pe oldtimer si este de M72/K750. Aleko avea dreptate, el zicea ca ar trebui sa fie de M72.
kraz-trial » 27 Apr 2014, 22:21 wrote:io tot ma intreb,nu era mai ok cu 2 pini de ghidare? asa am impresia de tenta centrifuga acolo => uzuri premature in capacul de distributie - la epurare :SS
Poate ca era mai bine cu doi pini dar uite ca au mers destul si asa, de regula inginerii cand proiecteaza ceva se gandesc si la costuri si atunci multe chestii le fac la limita, adica niste compromisuri legate de cost, performanta si fiabilitate.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#33

Unread post by luca.stere »

Incepe lucrul si la motorul meu de K750, am dat ambielajul la reconditionat. Pana acum nu a mai fost reparat, are joc in biele iar bucsile de bolt sunt uzate:
ambielaj-k750-ural-m72-bmw-r71.jpg
busca-bolt.jpg
busca-bolt-2.jpg
Bucsile de bolt le fac pe 22mm in loc de 21mm pentru a se potrivi cu boltul pistoanelor (auto) noi.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#34

Unread post by luca.stere »

Reconditionarea ambielajului costa 450 lei. Scump, dar asta e, meseria trebuie platita. :'(
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#35

Unread post by kraz-trial »

nu mi se pare scump deloc atat timp cat e facut cum trebuie si nu esti excrocat in final,cum se mai intampla ..
eu as fi dispus sa platesc poate chiar dublu pentru garantia lucrului bine facut. am si eu vreo doua ambielaje care-si asteapta soarta,o noua sansa sau remat.
bucsile le faci din bronz grafitat ? se mai gaseste ? ca io n-am izbutit sa mai dau de ceva umbra de grafitat. am gasit ceva cupoane de bronz grafitat,dar facute prin china,so ... si m-as baga si nu prea,nu stiu ce sa zic ..
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#36

Unread post by luca.stere »

kraz-trial » 15 Iun 2014, 05:33 wrote:nu mi se pare scump deloc atat timp cat e facut cum trebuie si nu esti excrocat in final,cum se mai intampla ..
Cand stai prost cu banii ti se pare scump, asta era ideea. Cata vreme mi-l repara bine (iar mosul este meserias) nu e nici o problema. Un ambielaj costa minim 200 euro si nu ai nici o garantie ca e de calitate.
kraz-trial » 15 Iun 2014, 05:33 wrote: bucsile le faci din bronz grafitat ? se mai gaseste ? ca io n-am izbutit sa mai dau de ceva umbra de grafitat. am gasit ceva cupoane de bronz grafitat,dar facute prin china,so ... si m-as baga si nu prea,nu stiu ce sa zic ..
Tu ai o fixatie cu rulmentii si cu bronzul grafitat, daca dai cautare pe net vad ca se mai gaseste bronz grafitat: http://www.bizoo.ro/firma/bazaalfa/vanz ... z-grafitat" onclick="window.open(this.href);return false; .

Bronzul grafitat de regula se pune la medii uscate (bucsa electromotor, motoare electrice, samd), la biele nu e musai sa pui bronz grafitat. In trecut, cand reparam motoare pe banda iar piesele erau foarte scumpe si se gaseau si greu (anii '90), tatal meu facea bucsi de bolt din alama si mergeau fara probleme iar cele mai multe motoare la care faceam bucsi de bolt erau motoare diesel la care solicitarile sunt mai mari.

Daca vrei pot sa rog pe cineva care lucreaza la Laromet sa se intereseze de bronz grafitat, el poate afla unde e fabricat si ce calitate are.
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#37

Unread post by kraz-trial »

luca.stere » 15 Iun 2014, 07:30 wrote:
kraz-trial » 15 Iun 2014, 05:33 wrote:nu mi se pare scump deloc atat timp cat e facut cum trebuie si nu esti excrocat in final,cum se mai intampla ..
Cand stai prost cu banii ti se pare scump, asta era ideea. Cata vreme mi-l repara bine (iar mosul este meserias) nu e nici o problema. Un ambielaj costa minim 200 euro si nu ai nici o garantie ca e de calitate.
nu,ideea e ca mai bine rabzi decat sa dai banii pe piese di dincolo ca mai apoi sa te vaiti in direct,cum se prea intampla de obicei .. e bine ca ai unde sa-l faci,as fi optat pentru aceasi solutie de-as fi fost in locul tau.
kraz-trial » 15 Iun 2014, 05:33 wrote: bucsile le faci din bronz grafitat ? se mai gaseste ? ca io n-am izbutit sa mai dau de ceva umbra de grafitat. am gasit ceva cupoane de bronz grafitat,dar facute prin china,so ... si m-as baga si nu prea,nu stiu ce sa zic ..
Tu ai o fixatie cu rulmentii si cu bronzul grafitat, daca dai cautare pe net vad ca se mai gaseste bronz grafitat: http://www.bizoo.ro/firma/bazaalfa/vanz ... z-grafitat" onclick="window.open(this.href);return false; .
:P m-ai taxat .. pai zi,ce rau ii pot face unui motor daca optez pentru cele mai bune variante si piese ori materiale de calitate de asemenea ..
pe net am dat de am gasit cate ceva,am mai gasit la un mosneag batran,dar m-ai spus sa-mi iau gandu` ca nu-mi da,ca .. daca `io mai trebui si lui candva si n-o ave ..


Bronzul grafitat de regula se pune la medii uscate (bucsa electromotor, motoare electrice, samd), la biele nu e musai sa pui bronz grafitat. In trecut, cand reparam motoare pe banda iar piesele erau foarte scumpe si se gaseau si greu (anii '90), tatal meu facea bucsi de bolt din alama si mergeau fara probleme iar cele mai multe motoare la care faceam bucsi de bolt erau motoare diesel la care solicitarile sunt mai mari.

pai uite .. de grafit am facut rost,dar de bronz grafitat ba. am mai auzit ca in loc de bronz grafitat se poate face bucsa din compozit. n-am auzit nici de bine nici de rau despre acest material,si nu m-as incumeta sa ma las prada ispitei si sa fac experiente pe motorul meu. cred in legenda bronzului grafitat,stiu ca se foloseste preponderent in medii uscate,cu atat mai mult randamentul acestui material ar trebui sa fie mult mai mare in mediu de lucru umed/lubrifiat.

Daca vrei pot sa rog pe cineva care lucreaza la Laromet sa se intereseze de bronz grafitat, el poate afla unde e fabricat si ce calitate are.
multumesc mult,cand ai timp,nu-ti rupe din program pentru mine acum,daca se intrevede ceva iti trimit banii in cont,cu expeditia ne-om descurca noi cumva ..
Multumesc!
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#38

Unread post by luca.stere »

Rola uzata de la ambielaj:
rola-uzata-ambielaj-ural-m72.jpg
Se pare ca lucrul la acest M72 va incepe mai repede decat anticipasem, preconizez un cash flow. :D
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#39

Unread post by luca.stere »

Am luat ambielajul de la reparat, a iesit impecabil, poze diseara.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#40

Unread post by luca.stere »

Ambielajul reconditionat:
amielaj-ural-m72-reconditionat.jpg
amielaj-ural-m72-reconditionat-2.jpg
amielaj-ural-m72-reconditionat-3.jpg
Bucsile bolturilor facute pe 22mm:
bucsa-bolt-ural-m72.jpg
bucsa-bolt-ural-m72-2.jpg
Iata cum arata un fus de biela uzat, se vede clar cum cimentajul este sarit exact ca la rulmentii obisnuiti:
fus-biela-cimentaj-sarit.jpg
Post Reply