Jawa 350ts

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.
User avatar

Topic author
Sven Hinka
LVL 5
LVL 5
Posts: 35
Joined: 29 Mar 2013, 15:48
Location: Bucuresti, Pantelimon

Jawa 350ts

#21

Unread post by Sven Hinka »

Mai e pana la motor. Intai sa termin cu cadrul. Cand o sa ajung la motor, o sa inceapa si cumparaturile de rigoare(garnituri, rulmenti si ce o mai trebui schimbat)
User avatar

ivan pedala
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 199
Joined: 30 Jan 2013, 17:35
Location: Bîlteni
Has thanked: 28 times
Been thanked: 16 times
Zodiac:
Age: 62

Jawa 350ts

#22

Unread post by ivan pedala »

La TS de obicei la bolturi exista colivii, nu-s doar rolele (ace) singurele...un lucru bun facut de cehi!
Cin' se ia cu mine bine,
Ii dau haina de pe mine...


Atentie marita! Oltean pur!
User avatar

Topic author
Sven Hinka
LVL 5
LVL 5
Posts: 35
Joined: 29 Mar 2013, 15:48
Location: Bucuresti, Pantelimon

Jawa 350ts

#23

Unread post by Sven Hinka »

Momentan sunt obligat de soarta sa stau linistit in privinta motocicletei. Asta datorita faptului ca m-am busit la mana stanga la munca. Astept sa-mi treaca...

Paul

Jawa 350ts

#24

Unread post by Paul »

N-are nic, dacă erai neînsurat şi te buşeai la mînă, era nasol.... :!:

bacdava
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 38
Joined: 17 Mar 2013, 08:34

Jawa 350ts

#25

Unread post by bacdava »

Foloseste in loc de ciocan-baros un rotopercutor setat doar pe percutie si bate cu un dorn in axul basculei. Nu uita sa folosesti bronz sau Al. ca sa nu strici capatul axului. Ia-o cu rabdare cu rotopercutorul si o rezolvi. Nu strica sa bagi si caldura pe exterior,in dreptul bucsilor.
User avatar

Topic author
Sven Hinka
LVL 5
LVL 5
Posts: 35
Joined: 29 Mar 2013, 15:48
Location: Bucuresti, Pantelimon

Jawa 350ts

#26

Unread post by Sven Hinka »

Si a inceput sa iasa axul!!!! :woohoo:

Ce-i drept, imi mananca ficatii la propriu, insa incet-incet iese. Totul datorita presei improvizate in Faur. Acum incepe sa-mi revina speranta.

Iuli-Voshod
LVL 7,5
LVL 7,5
Posts: 67
Joined: 02 Feb 2013, 18:54

Jawa 350ts

#27

Unread post by Iuli-Voshod »

da-i inainte, o sa iasa sigur!!! hai sa vedem inca o afumatoare "on za rod"!!! B)
User avatar

Topic author
Sven Hinka
LVL 5
LVL 5
Posts: 35
Joined: 29 Mar 2013, 15:48
Location: Bucuresti, Pantelimon

Jawa 350ts

#28

Unread post by Sven Hinka »

Treburile incep sa mearga rotund. Am reusit sa scot axul de la bascula spate, furca si am dat comanda de bucsi de bronz. Intre timp m-am ocupat de cadru. L-am decapat in zonele pline de ulei, am sudat urechea rupta de la scarita de pe partea stanga de la sofer, am curatat zonele ruginite(nu tot cadrul, nu avea sens), le-am tratat cu Feruginol, grunduiala si apoi revopsit cadrul.

Problema e ca nu mai pot face poze, deoarece am pierdut incarcatorul acumulatorului de la aparatul foto :( (in telefon nu-mi pun baza, are camera de toata jena).

Acum astept sa imi vina Jawa donatoare de piese. Intre timp, o sa scot pistoanele si cilindrii si o sa le pun pe toate la donatii, poate ajuta pe careva

Va urma

Later edit: Ivan Pedala, lasa-mi pe PM un nr de telefon de-al tau ca o sa am nevoie de cateva piese de la tine(asta, daca le si ai)
User avatar

Topic author
Sven Hinka
LVL 5
LVL 5
Posts: 35
Joined: 29 Mar 2013, 15:48
Location: Bucuresti, Pantelimon

Re: Jawa 350ts

#29

Unread post by Sven Hinka »

Baieti, mi s-a furat cadrul motocicletei. >:( Imi bag unghia-n gat pana la ultimul deget, insa asta e. Asta e tara in care traiesc, unde rromulanii iti taie gardul pentru a fura, unde domnii creoli se p**a pe lucrul tau si nu se gandesc cata paine cu apa ai bagat ca sa il ai. In fine....
Acum intreb: are careva un cadru cu acte? Sau o moto intreaga, dar la pret acceptabil?
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Jawa 350ts

#30

Unread post by AdrianS »

Sau pur şi simplu un cadru de Jawa TS şi îi faci tu serie. Ai deja acte, doar nu le-oi arunca! Başca ieşi mai ieftin aşa. De vorbit cu Ivan Pedală sau cu Vulpoiu.

Îmi pare sincer rău să aud aşa ceva, este de-a dreptul strigător la cer.
User avatar

Topic author
Sven Hinka
LVL 5
LVL 5
Posts: 35
Joined: 29 Mar 2013, 15:48
Location: Bucuresti, Pantelimon

Re: Jawa 350ts

#31

Unread post by Sven Hinka »

aaaa....cum adica sa ii fac serie? :o
User avatar

ivan pedala
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 199
Joined: 30 Jan 2013, 17:35
Location: Bîlteni
Has thanked: 28 times
Been thanked: 16 times
Zodiac:
Age: 62

Re: Jawa 350ts

#32

Unread post by ivan pedala »

Te-nvata mosu'...numa' sa faci tu rost de cadru! Vezi ca avea @Vulpoiu un cadru bun pe care vroia sa mi-l doneze mie cindva, pe care l-am refuzat politicos, fiindca Jawa mea este ciopirtita si imi place asa de ea, si n-as reveni la vechea ei forma in ruptu' capului! ;)
Post Reply