Restaurare KMZ K750

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Restaurare KMZ K750

#1

Unread post by luca.stere »

Avand in vedere ca Uralul M63 e cam gata (mai trebuie sa fac roata de rezerva si scaunul pt atas) am inceput sa pregatesc noul proiect: KMZ K750. De aceasta data mobra nu a mai fost cumparata intreaga ci pe bucati, motorul dintr-o parte, cadrul din altul parte, samd pana a rezultat o mobra intreaga. Este modelul cu cadru scurt si aripa rabatabila pe spate si il voi face cu aspect militar, probabil ca nu va fi original 100% pt ca doresc si buna functionare a agregatului dar la exterior va fi la fel ca originalul.

Am inceput treaba cu inspectarea carterului (filete, eventuale fisuri) iar la acest motor am deja un ambielaj reconditionat, cilindri alezati cu pistoane de auto BMW la cota de 80mm, segmenti Goetze.

Carterul:
carter-kmz-k750-5.jpg
carter-kmz-k750-4.jpg
carter-kmz-k750-3.jpg
carter-kmz-k750-2.jpg
carter-kmz-k750.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#2

Unread post by luca.stere »

De saptamana viitoare incep treaba, trebuie sa sablez carterul ca sa pot incepe montajul. Am luat rulmenti SKF pentru ambielaj si axul cu came:
rulmenti motor K750
rulmenti motor K750
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#3

Unread post by luca.stere »

Am sablat carterul si capacul de distributie, dupa ce spal motorul de nisip o sa montez ambielajul si trebuie sa comand axul cu came:
carter-K750-sablat.jpg
capac-distributie-K750-sablat.jpg

drobu
LVL 9
LVL 9
Posts: 97
Joined: 20 May 2013, 08:01
Been thanked: 2 times

Re: Restaurare KMZ K750

#4

Unread post by drobu »

...sablarea curata elegant kakaturile si oxidul depus in secole de zacut prin cotete de gaini, dar si deschide foarte tare textura suprafetei , mai ales la auminiu...in consecinta , ulterior va oxida foarte tare , circuland pe drumurile patriei( stiu din experinta pe propriile ciorsuri)
Ar trebui pasivizate dupa sablare....anodizare...
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#5

Unread post by luca.stere »

drobu wrote:...sablarea curata elegant kakaturile si oxidul depus in secole de zacut prin cotete de gaini, dar si deschide foarte tare textura suprafetei , mai ales la auminiu...in consecinta , ulterior va oxida foarte tare , circuland pe drumurile patriei( stiu din experinta pe propriile ciorsuri)
Ar trebui pasivizate dupa sablare....anodizare...
Asa este dar imi place foarte mult cum arata sablat, pur si simplu lasa impresia de "nou-nout". La Uralul M63 nu am sablat blocul si cutia de viteze si mi-a parut rau, aratau foarte bine pt ca nu erau oxidate dar nu avea aspectul de nou.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#6

Unread post by luca.stere »

Ieri de 1 Decembrie am zis sa sarbatoresc ziua nationala asa cum stiu eu, adica muncind. Am creat mai intai conditiile propice:
20161201_152225.jpg
20161201_152232.jpg
Dupa care am scos de la cutie un ambielaj reconditionat de Adrian Ursuleac (bolturi, role noi, bucsi bolt 22mm):
ambielaj-k750.jpg
ambielaj-k750-2.jpg
ambielaj-k750-3.jpg
bucsa-bolt-biela-22mm-k750.jpg
biela-kmz-k750.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#7

Unread post by luca.stere »

Am curatat doua tavi de centrifugare a uleiului, erau pline de mizerie. Desi am mai spus mentionez ca este foarte important ca aceste tavi de centrifugare sa fie curate si in stare buna (fara fisuri, gauri).

Ungerea motoarelor de K750, Ural M72, M61, M62, M63, M66, M67 este asigurata de doua parti esentiale:

1. Pompa de ulei care asigura pomparea uleiului catre rulmentii ambielajului cu tavile de centrifugare si pinioanele de distributie

2. Tavile de centrifugare care impreuna cu rotatia ambielajului asigura ungerea celorlalte piese in miscare (pistoane, ax cu came, pinion pompa ulei, lagare ax cu came si pinion pompa ulei. Cum se intampla? Pompa de ulei pompeaza uleiul prin doua fante aflate sub cei doi rulmenti de la ambielaj, uleiul ajunge in tavile de centrifugare care la randul lor imping uleiul in bolturile ambielajului care la randul lor au cate doua gauri mici prin care uleiul ajunge la rolele bielelor pentru a le unge. Dupa aceea uleiul scapa pe langa biele asigurand ungerea celorlalte piese din motor mentionate mai sus.

Din acest motiv este foarte important ca la aceste motoare uleiul sa fie schimbat des, nu necesita uleiuri scumpe asa ca nu exista o problema de costuri, ci de vointa si de constientizare a problemei.

Iata mai jos in ce stare de colmatare erau tavile de centrifugare:
tavi-centrifugare-k750.jpg
tavi-centrifugare-colmatate-k750.jpg
Dupa ce le-am curatat (prin ardere) au devenit impecabile, mai jos o imagine si cu o parte din mizeria scoasa din tavi:
mizerie-tavi-centrifugare-k750.jpg
tavi-centrifugare-curatate-k750.jpg
tavi-centrifugare-curatate-2-k750.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#8

Unread post by luca.stere »

A sosit si axul cu came cumparat de la Ural Zentrale:
ax-cu-came-uralm72k750 (1).jpg
ax-cu-came-uralm72k750 (2).jpg
Si un set de arcuri de supape cu sigurante:
set-arcuri-supape-ural-m72-k750.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#9

Unread post by luca.stere »

Analizand o tija de actionare a pompei de ulei care a fost lovita de ambielaj in motorul in care a functionat candva am ajuns la concluzia ca trebuie sa iau in considerare "faurirea" altei tije desi mai am una in stare foarte buna:
tija-pompa-ulei-k750.jpg
tija-pompa-ulei-k750-2.jpg
Astfel ca am cumparat o bara de otel cu profil patrat de 7mm, ramane sa stabilesc daca materialul este la fel de rezistent ca cel folosit de fabrica.
bara-otel-patrata.jpg
bara-otel-patrata (2).jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#10

Unread post by luca.stere »

Si am inceput si lucrul la cilindri... Acesti cilindri au fost alezati la cota de 80mm si voi folosi pistoane auto de BMW cu segmenti Goetze la fel cum am folosit si la motorul lui Urse. Nu sunt pistoane noi dar sunt in stare foarte buna iar ca model de pistoane sunt foarte rezistente, au fusta groasa si insertie de otel pe umerii boltului.

Totodata, la acesti cilindri nu am avut decat doua supape si a trebuit sa fac doua supape. Astfel am doua supape noi si doua supape care au fost folosite dar nu sunt uzate. Initial am vrut sa pun toate supapele noi dar cel care s-a ocupat de lucrare (modificare supape, frezare, etc) s-a uitat la supapele originale de K750 si m-a asigurat ca au material foarte bun si ca nu are rost sa le schimb. Asa ca am mers pe mana lui mai ales ca astfel s-au redus si costurile cu 200 lei.

Din pacate sunt niste probleme cu atasamentele, nu le pot atasa desi le-am redus dimensiunea. :locked:
Attachments
supape-k750.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#11

Unread post by luca.stere »

Am cumparat rulmenti SKF pentru ambielaj, tipil de rulment este 6207 C3:

Image

Imi lipseau doua arcuri de supapa, sigurante si talere. Le-am cumparat de la Ural-Zentrale:

Image

Am montat tavile de centrifugare pe ambielaj:

Image

Image

Image

Suruburile lke-am asigurat cu Loctite si chernere. Mai jos, montarea palierului fata al ambielajului. Inainte de presarea lui e bine sa incalziti un pic carterul pentru dilatare si sa se puna patru suruburi mai lungi pentru ghidarea corecta a palierului pe gauri:

Image

Image

Am montat si dopul de pe rampa de presiune de ulei. Acest dop este foarte util pentru curatarea canalelor de ulei deoarece asigura o eliminare mai usoara a impuritatilor la spalare. este important sa fie montat cu Loctite ca sa nu se desfaca la vibratii.

Image


PS: Nu am mai postat pt ca sunt niste probleme cu atasarea pozelor pe forum (probleme spatiu server?!). Asa ca am decis sa postez in continuare dar imaginile sunt atasate pe alt site, aici se pot doar vizualiza. Ceea ce este si important de fapt.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#12

Unread post by luca.stere »

Montarea rulmentilor SKF 6207 C3de la ambielaj:

Image

La rulmentul spate se pune si saiba de protectie a simeringului impotriva suflului generat de miscare pistoanelor in carter:

Image

Simeringul din pasla pentru volantul motor:

Image

Unora li se pare dificil de introdus simeringul in locasul lui dar intra destul de usor daca se baga cu grija si comprimare la fiecare portiune introdusa in canal. Sub nici o forma nu trebuie taiat pt ca astfel nu va mai etansa:

Image

Si saiba de presare pentru protectia simeringului, cumparata de la Ural-Zentrale:

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#13

Unread post by luca.stere »

Si iata si ambielajul montat in carter, bineinteles ca suruburile le asiguram cu Loctite. Alta solutie pe care am mai vazut-o sunt suruburile cu gaura pentru sarma:

Image

Image

Image

La palierul spate am fost nevoit sa inlatur garnitura si am folosit doar pasta de etansare Elring. Motivul pt care am renuntat la garnitura este legat de centrarea ambielajului in carter:

Image

Image

Image

In imagine se vad urme de vopsea verde, am intalnit adesea motoare etansate cu vopsea si pot sa spun ca nu pierdeau nici o picatura de ulei acolo unde era folosita. Problema e ca atunci cand vrei sa desfaci motorul gasesti piesele lipite, practic nu ies fara sa le incalzesti.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#14

Unread post by luca.stere »

Axul cu came era acoperit cu o vaselina de conservare, asa ca l-am spalat in vederea montarii:

Image

Image

Image

Pinioane distributie noi:

Image

Rulment nou SKF 6205 C3 pentru axul cu came:

Image

Montarea pinoanelor de distributie se face prin incalzire si introducere la cald, astfel nu sunt afectate cotele de strangere:

Image

Pinionul de la arbore:

Image

Image

Image

Loctite pentru surubul de securizare a pinionului:

Image

Distributia montata:

Image

Culoarea pinioanelor difera dupa incalzirea pinioanelor pentru montare.

Added in 1 hour 1 minute 4 seconds:
Pentru cilindri imi lipseau doua supape, practic am avut supape doar pe un cilindru. Asa ca am cautat niste supape auto pentru a confectiona supapele lipsa. Bineinteles ca exista si varianta de cumparat supape din China (pe ebay 32$ cu transport inclus) de CJ750 care are acelasi motor ca Uralul M72 sau K750. Dar am zis sa vad si ce gasesc la noi in Romania si am gasit supape de evecuare de camion Daf.

Supapele de Ural M72/K750 au diametru de 38mm, lungime totala de 138mm si tija supapei de 9mm. Cele de camion sunt mai lungi si au diametrul supapei mai mare dar le-am dus la un atelier specializar si mi le-a modificat:

Image

Supapa originala cea din stanga si cea noua in dreapta:

Image

Cilindri alezati cu supape si scaune de se supape rectificate:

Image

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#15

Unread post by luca.stere »

Pentru cilindri imi lipseau doua supape, practic am avut supape doar pe un cilindru. Asa ca am cautat niste supape auto pentru a confectiona supapele lipsa. Bineinteles ca exista si varianta de cumparat supape din China (pe ebay 32$ cu transport inclus) de CJ750 care are acelasi motor ca Uralul M72 sau K750. Dar am zis sa vad si ce gasesc la noi in Romania si am gasit supape de evecuare de camion Daf.

Supapele de Ural M72/K750 au diametru de 38mm, lungime totala de 138mm si tija supapei de 9mm. Cele de camion sunt mai lungi si au diametrul supapei mai mare dar le-am dus la un atelier specializat si mi le-a modificat:

Image

Supapa originala cea din stanga si cea noua in dreapta:

Image

Cilindri alezati cu supape si scaune de se supape rectificate:

Image

Image

Dupa cum se vede in imagini pistoanele nu sunt noi, ele provin de la un motor de BMW si sunt un model foarte rezistent care a rezistat in productie cca 15 ani, poate chiar mai bine. Au diametrul de 80mm iar capul pistonului trebuie micsorat pentru a se potrivi la inaltimea de compresie cu cele de K750.

Am optat pentru pistoane folosite pentru ca sunt foarte stabile termic din cauza ciclurilor de folosire din trecut iar motorul de K750 se incinge repede daca este cald afara sau mergi in trafic bara la bara. Nu ascund faptul ca astfel am micsorat si cheltuielile dar nu acesta a fost motivul pt care am optat pt aceasta solutie. Cilindri au fost alezati pentru aceste pistoane cu o toleranta de 0.06mm.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#16

Unread post by luca.stere »

Am montate supapele in cilindri:

Image

Saibele de etansare:

Image

Talerele de sub arcurile de supapa:

Image

Supapele:

Image

Image



Setul motor cu psitoane BMW si segmenti Goetze:

Image

Dupa cum se vede in imagine capul pistonul a fost scurtat pentru a a oferi inaltimea de compresie corecta (41mm). Segmentii Goetze:

Image

Pistoanele sunt insemnate cu rosu pentru a tine cont de asimetria lor. Aceste pistoane pe langa calitatea lor mult mai mare decat cele facute de rusi/chinezi/ucrainieni au avantajul ca au o parte mai mare si una mai mica pentru a tine biela inclinata cu cateva grade in momentul exploziei. Astfel se reduc substantial fortele asupra ansamblului piston/ambielaj.

Setul de garnituri:

Image

Montarea cilindrilor:

Image

Etansam cu solutie Curil pentru garnituri, aceasta solutie opreste permeabilitatea garniturii si face o priza buna. Totodata nu astupa canalele de ulei cum face siliconul:

Image

Cilindrii montati:

Image

Image

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#17

Unread post by luca.stere »

Am continuat lucrul cu volantul motor, este modelul vechi de volant care etanseaza prin garnitura de pasla si are un melc inainte de zona de etansare pt a intoarce uleiul inapoi in motor:

Image

Image

Schimbarea bolturilor de ambreiaj care erau foarte uzate a fost destul de dificila pt ca erau foarte presate, pana nu le-am incalzit bine nu au iesit nici macar la presa de 20 de tone:

Image

Bolturile vechi versus cele noi:

Image

Image

Surubul la volant l-am pus cu Loctite:

Image

Volantul motor montat:

Image

Ambreiajul nou:

Image

Image

Image

Montarea ambreiajului:

Image

Image

Suruburi ambreiaj cu Loctite, bineinteles ca pe urma am dat si chernere pt un plus de siguranta:

Image

Ambreiajul nou montat:

Image

drobu
LVL 9
LVL 9
Posts: 97
Joined: 20 May 2013, 08:01
Been thanked: 2 times

Re: Restaurare KMZ K750

#18

Unread post by drobu »

...era interesant de verificat echilibrarea volantei dupa montarea bolturilor. In vastul folclor sovietic din domeniu exista si povesti cu volante atat de prost echilibrate incat se desfaceau toate suruburile din motor din cauza vibratiilor....

Added in 11 minutes 53 seconds:
...mergea si un semering siliconic in locul paslei (care nu prea face mare lucru acolo, cu tot cu saiba deflectoare de ulei).....in timp va aparea ulei pe volanta, si incet incet pe ambreiaj....
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#19

Unread post by luca.stere »

drobu wrote:...era interesant de verificat echilibrarea volantei dupa montarea bolturilor. In vastul folclor sovietic din domeniu exista si povesti cu volante atat de prost echilibrate incat se desfaceau toate suruburile din motor din cauza vibratiilor....
Eu nu am avut probleme cu volantele, chiar m-am gandit la problema echilibrarii dar am vazut ca au gauri de echilibrare, deci teoretic sunt echilibrate. Cred ca probleme au fost cu volantele rebut dar vandute ca fiind bune.

Added in 11 minutes 53 seconds:
drobu wrote:...mergea si un semering siliconic in locul paslei (care nu prea face mare lucru acolo, cu tot cu saiba deflectoare de ulei).....in timp va aparea ulei pe volanta, si incet incet pe ambreiaj....
La M72 am modificat palierul si am pus simering dar dupa ce am desfacut cateva motoare care aveau pasla (si le-am gasit curate la volanta) m-am gandit sa incerc si pasla. La motoarele auto varianta cu pasla era mai buna decat varianta cu simering dar este mai pretentioasa la montaj si mult mai greu de schimbat in cazul unor probleme. Din acest motiv s-a renuntat la acest tip de etansare (pasla, sfoara de azbest grafitat).

Daca nu va functiona voi trece pe simering normal.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Restaurare KMZ K750

#20

Unread post by luca.stere »

Facui o proba sa vad cum stau fiarele pe ea:

Image
Post Reply