Motocicleta mea - Ural M72 Solo

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#1

Unread post by luca.stere »

M-am hotarat sa incep lucrul la motocicleta pe care de mult timp intentionez sa o fac pentru mine. Desi am alte proiecte prioritare voi lucra si la mobra asta cate putin, poate o termin in doi ani. Nu va fi o restaurare, va fi pe 12V (am cumparat un bloc gata frezat), furca si aripa de Ural 650, ghidon de K750 pt o buna pozitie de conducere si mai vedem pe masura ce va inainta proiectul.

Cadrul este de ceva timp pregatit, l-am mai prezentat aici:

Image

Image

Aici am testat cum vin fiarele pe el,ma interesa in mod special suspensia:

Image

Cadrul curatat si gata de vopsire:

Image

Mai jos cadrul vopsit:

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#2

Unread post by luca.stere »

Mi-am luat potcoave, mai trebuie cal:

Image

Comenzi intoarse de Ural M72, le-am cumparat de pe ebay de la un vanzator din China. Dupa cum se vede in imagine finisarea este de calitate, sper ca si materialul sa fie bun. Acestea le voi monta pe un ghidon de K750/Ural M63 care va echipa motocicleta, pun acest tip de ghidon pt ca ofera cea mai buna pozitie de condus pe care am experimentat-o vreodata pe orice fel de motocicleta si pastreaza nota retro.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#3

Unread post by luca.stere »

Am spalat si inspectat carterul pe care as dori sa-l folosesc la aceasta motocicleta. Carterul are cateva filete majorate la 8mm, unul la baia de ulei si unul palierul spate al ambielajului. Este frezat pt montarea unui alternator de 12V si am gasit conducta de presiune de ulei lovita, partial obturata si deplasata asa incat cilindrul din stanga nu mai primeste presiune de ulei. Va trebuie sa scot conducta si sa fac alta conducta, operatie care va fi facuta de un strungar in care am incredere ca va face acest lucru cu maxim de responsabilitate.

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#4

Unread post by luca.stere »

Schimbare de plan, motorul de K750 pe care il pregatisem pt proiectul de resturare il pastrez pentru mine si-l pun pe Uralul M72 solo urmand ca pt K750 sa fac un alt motor cu toate piesele originale pt ca m-am hotarat sa pun cat mai multe piese originale pe acest K750 (am un set motor NOS si astept un alt ambielaj reparat de K750).

Acesta este motorul: https://www.youtube.com/watch?v=6dgghMaPX8M

Image

Image

Astfel proiectul ia un avans considerabil avand in vedere ca cutia de viteze si grupul spate trebuiesc sablate si asamblate (am toate piesele). La grup am sa pun pinioane de solo pe care le am de la Urse si au fost pe Uralul lui, sunt impecabile si le-am mai testat o data pe M72. Dupa ce fac niste loc in garaj o sa incep lucrul printre picaturi.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#5

Unread post by luca.stere »

Sa fie cu noroc! Chiar daca astazi e 13 ianuarie, bine ca nu e vineri... Am reusit ca in inghesuiala din garajul meu sa fac un mic spatiu in care sa asamblez motocicleta la care visez de prea multi ani si pe care am amanat-o mereu. Desi am ca prioritate absoluta restaurarea TWN-ului la care lucrez acum voi monta si la M72 cate o piesa.

Image

Image

Axele de prindere motor le-am facut la un strungar, puteam sa le cumpar dar acum orice cumperi din Ucraina trece prin vama si pierd prea mult timp ca sa ridic coletul. Asa ca am preferat sa apelez la un strungar care mi-a facut niste axele de prindere ale motorului. Fac o mica paranteza, tot la el am facut niste axe de prindere roata fata si spate si l-am rugat sa le finiseze un pic, mi le-a scos mai frumoase decat unele noi pe care le-am cumparat de la Gaspar si astfel am platit si meseria unui roman de-al nostru.

Jugul si rulmentii de jug, le am pregatite de mai bine de un an. Jugul nu este de M72, este de Ural mai nou (probabil M63) sau de Dnepr/K750 dar cum deocamdata nu am furca fata de M72 o sa merg pe o suspensie modificata de Ural mai nou, am niste pantaloni de furca taiati ramasi de la proiectul Ural M63 iar aripa fata va veni "pe roata" impreuna cu niste burdufuri de cauciuc BMW R75 style. Dupa cum metionam mai sus aceasta motocicleta pt moment nu va fi o restaurare ci motocicleta mea.

Rulmentii de jug sunt conici, i-am luat de pe ebay de la un chinez nenorocit care s-a suparat ca i-am cumparat de la el cu transportul ieftin, zicea ca a gresit pretul la transport (i-am luat cu 100 lei cu transportul inclus) si ar fi vrut sa-i mai dau niste bani. I-am zis sa tina cont ca am mai luat piese de la el la care am platit transportul destul de scump si ca astfel nu pierde nimic. Piulita de jug e noua dar nu se potriveste cu interiorul rulmentulului asa ca a trebuit sa ma duc cu ea la strungar sa o faca la cota.

Image

Image

Image

Jugul montat, totul este foarte ferm si se misca usor si cursiv:

Image

Image

Image

Image

Image

Added in 1 hour 6 minutes 26 seconds:
Dupa aceasta operatiune am montat ghidonul care este de fapt de Ural M63, motivul pt care am ales acest ghidon este faptul ca ofera cea mai comoda pozitie de condus pe care am experimentat-o vreodata pe o motocicleta. Ghidonul de M72 supune incheietura mainii la niste intinderi care dupa maxim 10km iti vine sa tragi pe dreapta, in schimb cand am mers cu M63-ul... superlativ! Asa ca pun acest ghidon la care probabil voi monta si comenzile intoarse de M72 pe care le am deja dar la acest aspect ma mai gandesc.

Suporturile de ghidon (reiserele) sunt cele salvate de mine si la care le-am pus prezoane din otel cu pas normal:

Image

Image

Image

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#6

Unread post by luca.stere »

Dupa aceasta operatiune am montat ghidonul care este de fapt de Ural M63, motivul pt care am ales acest ghidon este faptul ca ofera cea mai comoda pozitie de condus pe care am experimentat-o vreodata pe o motocicleta. Ghidonul de M72 supune incheietura mainii la niste intinderi care dupa maxim 10km iti vine sa tragi pe dreapta, in schimb cand am mers cu M63-ul... superlativ! Asa ca pun acest ghidon la care probabil voi monta si comenzile intoarse de M72 pe care le am deja dar la acest aspect ma mai gandesc.

Suporturile de ghidon (reiserele) sunt cele salvate de mine si la care le-am pus prezoane din otel cu pas normal:

Image

Image

Image

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#7

Unread post by luca.stere »

Pregatesc saua ca sa incalec martzoaga:
cadru-sa-ural-m72.jpg
User avatar

Kristian K
LVL 9,4
LVL 9,4
Posts: 112
Joined: 15 Apr 2015, 17:10
Location: CLUJ-NAPOCA
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times
Zodiac:
Age: 54
Contact:

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#8

Unread post by Kristian K »

Una solo reconditionata,la ce pret o vinzi?
Ne incleștăm cu disperare,
Intr-o supremă confruntare
In fiecare zi:viață sau moarte...
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#9

Unread post by luca.stere »

Cristian 1 wrote:Una solo reconditionata,la ce pret o vinzi?
Teoretic costa intre 3500 si 4000 de euro dar un pret il pot spune numai dupa ce termin motocicleta.

Added in 59 seconds:
Suportul de sa vopsit:
suport-sa-ural-m72-vopsit.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#10

Unread post by luca.stere »

Am montat cadrul de sa, Y-ul.
Ural-M72-sa (1).jpg
Ural-M72-sa (2).jpg
Pozele apar intoarse in postare dar daca dati clic pe poza revine la orizontala, o eroare a forumului.


Arcul de sa este nou, l-am cumparat de la http://www.ural-zentrale.de , arata destul de bine si sper sa nu-mi faca arcul probele (adica sa se lase):

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#11

Unread post by luca.stere »

Aveam un far de Ij 56 prin garaj cumparat de la un cetatean (este 99% identic cu cel de M72), cand l-am cumparat nu i-am dat mare atentie dar acum cand am pus mana pe el pt proiectul asta am constatat ca fusese macelarit, cele trei gauri unde se pune martorul de incarcare, soclul de siguranta si contactul au fost majorate cu vreo 4-5mm fiecare. Gaura din dreapta unde vine soclul de incarcare oricum voiam sa o astup din motive de design (registered trademark :D ) dar celelalte gauri trebuie sa le aduc din nou la cota lor originala.

Image

Ideea astuparii gaurii din dreapta mi-a venit cand ma gandeam la un moment dat sa elimin soclul de siguranta (la un alt proiect) pt a pune un martor luminos. Atunci mi-a venit si ideea sa astup gaura pt ca farul sa aiba un singur martor luminos si cred ca amplifica aspectul spartan si utilitar al motocicletei. Asa ca m-am apucat de treaba si am taiat o bucata de tabla de cupru la dimensiune pe care am cositorit-o pt a astupa gaura:

Image

Image

Image

Dupa care am slefuit la fata:

Image

Si o proba de design:

Image

La gaura din stanga am avut norocul sa gasesc o saiba de cupru care imi acopera exact cat era nevoie pt a reveni la cota initala pt a putea capsa sticla martorului luminos:

Image

Image

Image

Image

Acum va trebui sa gasesc sau sa fac o saiba pe care sa o cositoresc pt gaura contactului.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#12

Unread post by luca.stere »

Dupa cum spuneam mai sus a trebuit sa ma ocup si de gaura de la contact ca sa o micsorez la cota initiala. Am avut norocul sa gasesc doua seibi de cupru care s-au potrivit la fix:

Image

Image

A doua saiba:

Image

I-am montat un contact ca sa se cositoreasca saiba pe pozitie:

Image

Image

Am slefuit la fata:

Image

Cea verde din stanga este oala de far originala, in interior se vad diferentele: gaura prin care intra cablul care actioneaza contactul de faza lunga si suportul pt contactul de faza lunga. Oala originala o pastrez pt alt proiect, sau poate in cele din urma o voi monta tot pe acest M72 care in timp va deveni original.

Image

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#13

Unread post by luca.stere »

Am finalizat partea de far:
far-ural-m72.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#14

Unread post by luca.stere »

luca.stere wrote:Aveam un far
Ceea ce speram a fi un mic exercitiu de design (oala de far doar cu martor luminos fara soclu de siguranta) s-a dovedit a fi o speranta falsa. I-am aratat unui amic M72-ul si mi-a spus ca stie sigur ca au fost motociclete interbelice cu far exact ca cel facut de mine. Asa ca m-am pus pe cautat si pana la urma am gasit modelul cu pricina: BMW R4 din 1936.
BMW-1936-R4-400cc-CMAT-5.jpg
Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#15

Unread post by luca.stere »

Jambele de furca sablate:
Ural-M72-furca (1).jpg
Sunt jambele de furca care erau montate pe Uralul M63 pe care l-am restaurat eu:

Image

Jambele vopsite:
Ural-M72-furca (3).jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#16

Unread post by luca.stere »

Jambele le-am vopsit pt a le feri de rugina care apare dupa sablare imediat ce pui mana pe ele, substantele pe care le eliminam prin piele sunt foarte agresive cu fierul curat, am patit-o candva cu un rezervor si cu o aripa, a trebuit sa le curat din nou. Am spalat si restul elementelor de furca fata:

Image

La partea hidraulica am gasit niste uzuri si totodata niste deficiente de proiectare pe care am sa le mentionez mai tarziu. Per total hidraulica e gandita bine dar alte aspecte lasa mult de dorit, cu ceva strungarie poti face o furca de ruseasca sa functioneze ca una de japoneza.

Am asamblat furca pt a incepe niste probe pt ca am niste idei, la aceasta motocicleta nimic nu este batut in cuie si ce prezint aici se poate schimba radical daca imi vin alte idei. Bun, mie variantele de aripa fata de Ural M72 nu prea imi plac, de fapt imi plac dar fiecare varianta are niste treburi care puteau fi imbunatatite din "pix" pentru un design mai curat. Cautand "perfectiunea" am zis sa probez o aripa de Ural M63 pe care sa o integrez in designul de M72, sau mai bine sa o o imperechez in nota de design data de aripa spate care e perfecta.

Am montat aripa de Ural M63 dar in aceasta varianta nu vine deloc, e prea avansata.

Image

Image

Asa ca am pus-o invers:

Image

Image

Acum in spate e bine, ar trebui taiat sortul lateral dar e cam scurta in fata. Mai gandim si vedem, daca nu-mi place cumpar o aripa de oldtimergarage si gata. Mie imi place stilul asta, pe roata:

Image

I-am pus si rezervorul ca sa completez imaginea si sa-mi fac o idee mai buna:

Image

drobu
LVL 9
LVL 9
Posts: 97
Joined: 20 May 2013, 08:01
Been thanked: 2 times

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#17

Unread post by drobu »

...exista mansete de etansare din poliuretan care potrivesc la fix in locul celor originale...cate o pereche in fiecare pahar si furca devine 'oleopneumatica'...
Tuburile care ar trebui sa faca functia de amortizoare hidraulice (cu acele terminatii conice ) , invariabil , se aseaza stramb in fundul tuburilor de tractiune . Musai trebuie prelucrate...altfel arcurile vor sta stramb , tijele vor freca, etc..

Added in 14 minutes 10 seconds:
plus etc...
viewtopic.php?f=30&t=168&start=80
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#18

Unread post by luca.stere »

Anvelope si camere noi, am luat 3.5x19, vreau sa experimentez aceasta dimenisune pe M72 pt ca fiind mai inguste dau o nota de retro mai accentuata. Am observat acest lucru cand am pus de proba pe un atas o roata de Ural care avea anvelopa de 3.5x19. Totodata BMW R71 avea tot anvelopa 3.5X19, rusii fiind cei care au inceput sa puna anvelope de 3.75x19 care sunt mai bune pt drumuri proaste:
20190330_112217.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#19

Unread post by luca.stere »

Am pus motorul pe cadru:

Image

Image

Image
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

#20

Unread post by luca.stere »

Am comandat niste burdufe de furca de Jawa 350, la prima vedere pare ca se potrivesc la fix dar totusi va trebui sa probez pt a fi sigur 100%.
20190426_102719.jpg
Post Reply