BMW R 80 RT...revenirea.

Fotolii cu ghidon.
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#21

Unread post by burg_man »

gata am rezolvat problema, :thumbsup:
aplicasem cu succes varianta cu socul termic pe unul din carburatoare cu doar o zi inainte sa ma apuc de amortizor, unul din jiclerele de dozaj era intepenit sa deblocat de urgenta cu flacara.
luca.stere....am pus seria de sasiu pe sit-ul din link si reiese ca a fost fabricata in 09-1990.
IMG_0856.JPG
IMG_0855.JPG
IMG_0850.JPG
IMG_0851.JPG
IMG_0847.JPG
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#22

Unread post by burg_man »

azi m-am jucat putin si am incercat o combinatie de culori. voua cum vi se par?
IMG_0857.JPG
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#23

Unread post by luca.stere »

Dar ce faci cu atatea amortizoare?
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#24

Unread post by burg_man »

pai mare lucru nu o sa fac cu ele decat sa le schimb pe rand cu culoarea care-mi place si sa am de inlocuit daca se strica cava la vre unul din ele.
la ala mov o sa-i dau un visiniu inchis, nu am avut momentan si nici nu am cautat ca gaseam.

mi-ar fi placut o bascula paralever cu doua amortizoare, alea sunt mai scurte, nu stiu ...ai da un aer retro , am gasit ceva anunturi pe aici dar sunt scumpe...ramane sa mai caut.
in genu la asta din poza.
1235113.jpg
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#25

Unread post by burg_man »

astazi m-am ocupat putin de baia de ulei. in trecut a suferit o reparatie in care s-a bagat multa sudura si electrozi.
asa arata inainte, multa sudura si adaos de material, doar doar o tine.
asa arata inainte, multa sudura si adaos de material, doar doar o tine.
in unele cazuri cei mult nu-i neaparat sa fie si bun, un avantaj sigur ar fi fost acela ca in cazul in care ar fi luat drumul remat-ului cantarea ceva.
in unele cazuri cei mult nu-i neaparat sa fie si bun, un avantaj sigur ar fi fost acela ca in cazul in care ar fi luat drumul remat-ului cantarea ceva.
pe interior la fel...un ghem maricel de material bagat la sudura de nea' Spirica
pe interior la fel...un ghem maricel de material bagat la sudura de nea' Spirica
am polizat cu flexul dandui cat de cat forma avuta inainte
am polizat cu flexul dandui cat de cat forma avuta inainte
pe interior nu am reusit sa scot tot surplusul, am dat jos atat cat mi-a permis discul
pe interior nu am reusit sa scot tot surplusul, am dat jos atat cat mi-a permis discul
daca in etapele procesului de reparare a baii am omis ceva...va rog sa postati parerile dvs.
o zi buna.
Attachments
in timpul sudurii (lipirii) cu durafix e bine ca atunci cand a inceput sa se topeasca electrodul sa se dea (frece) cu peria de inox ca baia (materialul topit) de durafix sa se lipeasca de aluminiu.....altfel e munca in zadar.
in timpul sudurii (lipirii) cu durafix e bine ca atunci cand a inceput sa se topeasca electrodul sa se dea (frece) cu peria de inox ca baia (materialul topit) de durafix sa se lipeasca de aluminiu.....altfel e munca in zadar.
dupa care a urmat un periaj forte cu o periuta de inox, de aici a mers direct pe aragaz la incalzit, ma ajuta mult aragazul ca daca as fi stat numai dupa lampa cu gaz imi lua ceva timp plus ca consumam gaz sa incalzesc piesa, lampa am folosito foarte putin atunci cand am depus materialul pe piesa...durafixul. am si un filmulet dar trebuie lucrat inainte sa-l urc
dupa care a urmat un periaj forte cu o periuta de inox, de aici a mers direct pe aragaz la incalzit, ma ajuta mult aragazul ca daca as fi stat numai dupa lampa cu gaz imi lua ceva timp plus ca consumam gaz sa incalzesc piesa, lampa am folosito foarte putin atunci cand am depus materialul pe piesa...durafixul. am si un filmulet dar trebuie lucrat inainte sa-l urc
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#26

Unread post by luca.stere »

burg_man » 19 Feb 2014, 14:33 wrote:
daca in etapele procesului de reparare a baii am omis ceva...va rog sa postati parerile dvs.
o zi buna.
Fata de cum era inainte e prea bine.
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#27

Unread post by burg_man »

Salut, am revenit si cu vidoul promis.

pe mine nu m-a intresat aspectul estetic al piesei fiind intr-un loc in care nu e la vedere nu am insistat cu finisajul.

[BBvideo 560,340]http://www.youtube.com/watch?v=UwVXxix0AM4[/BBvideo]
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#28

Unread post by burg_man »

din lipsa de timp si fonduri am sistat lucrul la motoreta o perioada.
atasez cateva poze, revizie la grup. urmeaza alte poze zilele astea.
spor la toata lumea.

IMG_0935.JPG
IMG_0934.JPG
IMG_0933.JPG
IMG_0931.JPG
IMG_0930.JPG
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#29

Unread post by burg_man »

Azi avand ceva timp la dispozitie am comis-o.... m-am apucat de cutia de nipru ca sta saraca si asteapta de un an si júmate.
asa dar am incarcat cu sudura umerii de centrare pe carterul motorului,
ramane sa ma chinui sa dau jos surplusul de aluminiu cu pila pt ca freza (utilajul) nu am.
ma mai gandisem sa prind bormasina intr.-un suport ceva si sa incerc sa frezez, freze am, dar cred ca e pierdere de timp si tot rau o sa iasa asa ca prefer varianta 'pila'
daca aveti ceva sfaturi va ascult cu placere.
daca reusesc sa fac umerii corect urmeaza sa modific gaurile de prindere a cutiei pe carter, si acolo sunt ceva diferente, mici, dar sunt.


[BBvideo 560,340]http://youtu.be/O9ept1Hf8gY[/BBvideo]
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#30

Unread post by burg_man »

intre timp am terminat cu modificarile la cutie.
993062_542782789111588_878125064_n[1].jpg
2014-06-27 10.37.46.jpg
2014-06-27 10.37.53.jpg
2014-06-27 10.38.16.jpg
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#31

Unread post by AdrianS »

Ai de gând să polizezi niţel "pierdut" carterul ca să se potrivească estetic cu buza cutiei de viteze sau nu te vei osteni? Meseriaşă sudură! :)
User avatar

ursu gunoier
LVL 7,5
LVL 7,5
Posts: 64
Joined: 18 Mar 2013, 18:02
Location: Mogosoaia Ilfov

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#32

Unread post by ursu gunoier »

Cum credeti ca va suporta cutia ucraineana de Nipru puterea donata de Marele Bmw?

Mai degraba l as sfatui pe Marele Ciclobururus Rex sa faca invers, adica sa renunte la cutia lui daramata si sa puna una de Bmw cu care sigur nu va mai avea probleme.
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#33

Unread post by burg_man »

AdrianS » 06 Iul 2014, 01:05 wrote:Ai de gând să polizezi niţel "pierdut" carterul ca să se potrivească estetic cu buza cutiei de viteze sau nu te vei osteni? Meseriaşă sudură! :)
Carterul o sa ramana asa cum e, modificarea, daca o sa fie....o sa fie tot la cutie, ma gandisem sa dau un cordon de sudura pe cutie si sa polizez la nivel cu blocul, dar nu ma deranjeaza daca e diferenta intre cele doua piese, mai mult ma intereseaza functionalitatea lor.
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#34

Unread post by burg_man »

ursu gunoier » 06 Iul 2014, 07:10 wrote:Cum credeti ca va suporta cutia ucraineana de Nipru puterea donata de Marele Bmw?

Mai degraba l as sfatui pe Marele Ciclobururus Rex sa faca invers, adica sa renunte la cutia lui daramata si sa puna una de Bmw cu care sigur nu va mai avea probleme.
Ramane de vazut cat rezista si daca a meritat efortul. oricum pana atunci mai are de asteptat. :)

pai nipranu poate sa duca o cutie de bmw? :D cu atasu langa el plus pasageri, bagaj, nu e pera mult pt el?.
User avatar

ursu gunoier
LVL 7,5
LVL 7,5
Posts: 64
Joined: 18 Mar 2013, 18:02
Location: Mogosoaia Ilfov

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#35

Unread post by ursu gunoier »

Cicloburus Rex are mobra pe solo, solo si numai solo!
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#36

Unread post by cicloburu »

ursu gunoier » 07 Iul 2014, 13:01 wrote:Cicloburus Rex are mobra pe solo, solo si numai solo!
Atît de solo, încît mă bate gîndul să-i scot șaua pasagerului! (Iar m-aude Adrian și iar zice c-am luat-o razna! =)) )
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#37

Unread post by burg_man »

Pai cu o cutie cu 5 rapoarte o sa dea M63-ul cu flit la multe surate mult mai noi pe sosea.

numai ca tre sa stii dinainte la ce cheltuieli te bagi, si dac le poti suporta ca sa un ramai ca mine incurcat.

la cutie se mai adauga si ansamblul spate, cardan-grup si eventual roata. daca vrei iti pot da un pret....asa estimativ.
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#38

Unread post by cicloburu »

Mă voi gîndi!

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#39

Unread post by retromotor »

Din cate mi-aduc aminte, cutia de BMW invarte invers.
User avatar

Topic author
burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Re: BMW R 80 RT...revenirea.

#40

Unread post by burg_man »

Pai da....normal ca invarte invers, avand 3 axe si nu 2 ca la cutia niprului.
IMG_0838.JPG
Post Reply