Kawasaki GPX 600

Supersonice pe benzină.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Kawasaki GPX 600

#1

Unread post by AdrianS »

În urma unei vizite recente pe care mi-a făcut-o un prieten din Păuleştii de Prahova am apucat să încerc o sportivă de generaţie mai veche, anume un Kawasaki GPX 600.

Mihai - cel în cauză - mă ameninţase de multă vreme că voia să mă vadă suit pe fierul lui, mai ales acum că în sfârşit l-a pus la punct după ce a ajuns la dânsul în stare nu grozavă. "Norocul" a făcut să fiu nevoit în ziua respectivă să ajung din Tineretului până la Romexpo, aşa că m-am aruncat repede pe motocicletă şi dus am fost prin traficul dens de pe bulevardele Capitalei. M-a surprins în mod foarte plăcut capacitatea de strecurare a acestei motociclete, îmi croiam drum prin traficul staţionar mai ceva ca pe-o bicicletă! Nu am putut suferi însă poziţia la ghidon, de altfel tipică acestor motociclete: mă obligă să stau cu abdomenul foarte aplecat peste rezervor şi cu braţele întinse-n faţă de parcă stau să plonjez de pe dig. Obositoare poziţie, nu-i de mine.

M-am încurcat adesea în cele şase trepte de viteză ale cutiei de altfel bune, pentru mine erau toate la fel (şi prea multe, după părerea mea de om care nu prea numără dincolo de 4 :P) şi motocicleta se-nfigea oricum la fel de iute indiferent dacă eram în treapta întâi sau a şasea.

Un motor foarte bun, cu o gălăgie (din câte am înţeles) caracteristică modelului. Frâne excelente. Prea rapidă pentru cei nesănătoşi la cap, totuşi parcă mai puţin dementă ca estetică în comparaţie cu rachetele contemporane. Să fi fost poziţia ceva mai "clasică" şi şaua cu niţel mai mult burete, poate chiar m-aş fi uitat la ea cu jind! Ţin minte că am avut o revelaţie după ce m-am suit înapoi în şaua lu' Arkadi: moaaaale, confortaaabilă, poziţie odihnitoaaare, sunet relaxaaat al motorului... eh! Te poţi... lua de gustul omului? :P

Am înţeles că, deşi s-a cam ataşat de ea, Mihai ar fi dispus să o vândă. Nu ştiu să vă dau detalii, de altfel am deschis topicul mai mult ca să mă dau mare cu pozele :P. Însă pe cei interesaţi de o eventuală achiziţionare îi rog să-mi dea mesaj privat apăsând pe butonaşul în cauză de la profilul afişat în dreapta acestei postări, ca să le trimit datele de contact ale proprietarului.
Attachments
DSC_5749.jpg
DSC_5762.jpg
DSCF8481.jpg
DSCF8484.jpg
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Re: Kawasaki GPX 600

#2

Unread post by cicloburu »

Nea, în loc să dai datele popritarului pă privată, mai bine îl pui să-și facă un CONT! :P
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Kawasaki GPX 600

#3

Unread post by AdrianS »

Noroc cu tine, că uite-aşa îmi dau seama că vorbesc tâmpenii! Uitasem că Mihai are cont la noi şi-şi zice Jawa1960. I-am lăsat adineauri vorbă să intre, că-n ultima vreme s-a însurat cu serviciul şi n-a mai avut timp de forumeală. :)
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Re: Kawasaki GPX 600

#4

Unread post by cicloburu »

Păi tu de ce crezi că ți-am sugerat asta? :P

Jawa1960
LVL 2,5
LVL 2,5
Posts: 9
Joined: 18 Feb 2013, 17:16
Location: Paulesti
Zodiac:
Age: 34

Re: Kawasaki GPX 600

#5

Unread post by Jawa1960 »

Multumesc pentru introducere :salut: . Ideea e ca si am avut noroc cu Kawasaki-ul avand in vedere ca am dat avansul de bani inainte sa vad fierul >.< . Reparatiile au fost destul de multe destul de costisitoare dar 8| din punctul meu de vedere au meritat :love: . Din pacate nu am poze cu ea in starea in care am cumparat-o :'(( . Ce sa o mai lungesc sunt multumit de ea.

Jawa1960
LVL 2,5
LVL 2,5
Posts: 9
Joined: 18 Feb 2013, 17:16
Location: Paulesti
Zodiac:
Age: 34

Re: Kawasaki GPX 600

#6

Unread post by Jawa1960 »

O chestie pe mine care ma uimit l-am intrebat pe propietar de ce sub rezervor a "izolat" firele cu camera de bicicleta raspunsunsul a fost GENIAL 8) " Zornaiau firele!" =))
Attachments
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Post Reply