Primele victime

Micii eroi anonimi ai transportului urban.
User avatar

Topic author
Cristi 57
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 47
Joined: 02 Feb 2013, 16:05
Location: Bucuresti

Primele victime

#1

Unread post by Cristi 57 »

Am auzit ca s-au facut deja dosare penale pentru circulatia fara permis la motorete. Din punctul meu de vedere, nu cred ca este corect sa aplici o lege cand nu exista scoli de motorete si fara sa asiguri timpul necesar de scolarizare...

Este foarte corect ca toti participantii la trafic sa posede permis de conducre a respectivei categorii, dar aplicarea unei legi bune trebe gandita, altfel ramane o "reparatie" proasta a unei legi ipocrite data de de interese financiare meschine(adevaratii vinovati care nu sunt trasi la raspundere) care a facut sute de victime pe sosele in randul adolescentilor.
User avatar

burg_man
LVL 9
LVL 9
Posts: 95
Joined: 02 Feb 2013, 18:17

Primele victime

#2

Unread post by burg_man »

"Asa-i la noi" spune o vorba din batrani intai se da cu paru si pe urma se "gandeste".

Intr-un fel e si vina celor in cauza (a mopedistilor) pt ca daca sa anuntat si s-a facut destula reclama slava domnului cu interzicerea circulatiei fara documente care sa ateste acest drept, si-a asumat un risc cu buna stiinta.

Imi pare rau de ce se intampla dar....na...vorba aia sta bine in picioare...asa-i la noi.

Paul

Primele victime

#3

Unread post by Paul »

În psihologia domniilor voastre, dacă îmi cumpăr autoturism fără a poseda permis de conducere, tot statu'-i de vină?

Care e faza că nu sunt şcoli? Scrie undeva de absolut fără discuţie că oricine are dreptul de a conduce scuter? Sau cum?
Puţoi prost - înghiţi în sec şi şezi la sămînţa ta stuchită în faţa blocului. Băiet serios şi orientat - şcoală auto, la 18 ani, nu să fărîmi în ture un motor chinezesc cu figuri în cap pe la 16 ani.

Pe vremea tinereţii mele, la 18 ani era orice minim de a conduce, iar cine îşi lua permisul era "jupîn". N-o mai crăpat dracu' că nu se poate fiţa cu scuterul, cu casca pe creştet, că cum îl mai vede lumea că are scuter?!?!?!

În aceiaşi ordine de idei, şi vîrsta de vot eu aş duce-o la 21 de ani. Să nu mă intoxice cu impresii puţăşti toţi rozătorii, cînd cu campaniile electorale.
User avatar

Topic author
Cristi 57
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 47
Joined: 02 Feb 2013, 16:05
Location: Bucuresti

Primele victime

#4

Unread post by Cristi 57 »

Daca maine se da o lege prin care esti obligat sa cumperi bilet pentru a traversa strada, este imoral sa aplici aceasta lege atata timp cat acele bilete nici nu au fost tiparite ...lege facuta special sa fie incalcata ca sa ia bani cu japca din asa zise "amenzi penale". PUNCT

Probabil ca tot nu intelegi... greu cu mecanica, asa-i? ...asta este!

edivkv
LVL 3,5
LVL 3,5
Posts: 16
Joined: 04 Feb 2013, 20:07

Primele victime

#5

Unread post by edivkv »

am auzit si eu ca s-au facut dosare penale pt faptul ca au mers fara carnet pe scutere
problema se pune in felul urmator, in ce baza s-au facut acele dosare, sau pe care lege
daca instructorii moto nici la ora asta nu stiu cum si cand o sa se inceapa scoala si cum o sa se dea examenul
Post Reply