Cuvantul retro

Despre lumea comunistelor şi motociclism în general, cu o mână tastând şi cu ailaltă strângând grijuliu paharul. Băutură la alegere!

Topic author
Bunu
LVL 6,5
LVL 6,5
Posts: 53
Joined: 20 Feb 2013, 20:00

Cuvantul retro

#1

Unread post by Bunu »

Cer scuze ca fac un topic nou da cred ca e bine sa invatam si sa ne insusim cuvintele limbii romane,asa cu m trebuie,la adevarata lorvaloare.Pe motociclism.ro s-a mai purtat o discutie privin adevaratul sens al unor cuvinte ca si "restaurare' sau "reconditionare',care ,dinpacate sunt inca folosite anapoda.Acum pun in discutie corecta folosire a cuvantului RETRO.Privind in sfantul DEX (Dictionarul Explicativ al Limbii Romane),am capatat urmatoarele explicatii:
  1. Care reflecta o intoarcere in timp (reluand sau imitand un stil mai vechi)
  2. Care marcheaza o intoarcere in trecut:care imita ceva vechi.
  3. Element prim de compunere savanta cu sensul:in urma,in darat,in spate.
Din cele expuse invit pe onoratii mei colegi de forum,sa-si spuna parerea cu privire la corecta folosire a acestui cuvant in titlul acestui subforum.Am sa incep eu cu un exemplu concret.

Toata lumea cunoaste motocicleta lui Adrian Impushkatu,un Triumph Boneville. Aceasta motocicleta este o copie moderna a celebrului Triumph din anii50-60.Este construita acum aproximativ 7-8 ani si i sa-u adaugat elemente moderne privind siguranta (frane) si eficienta (injectie).Eceasta este o motocicleta retro.In comparatie ,Jawa lui Adrian este o motocicleta clasica ,niciodata retro.Deci??

Iuli-Voshod
LVL 7,5
LVL 7,5
Posts: 67
Joined: 02 Feb 2013, 18:54

Cuvantul retro

#2

Unread post by Iuli-Voshod »

...deci, aspectul este intradevar retro, fata de clasica lui adrian! dar cum am zis, aspectul! ambalajul! tot clasica putitoare de fum2T primeaza! Un motociclist adevarat, sau mai bine zis, unul pasionat, va recunoaste imediat o motocicleta retro, de una relativ noua, dar cu aspect retro!

respecte cuvenite Bunu'!

Iuli-Voshod

Iuli-Voshod
LVL 7,5
LVL 7,5
Posts: 67
Joined: 02 Feb 2013, 18:54

Cuvantul retro

#3

Unread post by Iuli-Voshod »

cat de partea reconditionare vs. restaurare

eu prin reconditionare inteleg sa aduc o motocicleta la starea functionala, demna de circulatie pe drumurile publice, trecand cu succes toate testele impuse de ITP; a aduce motocicleta intr-o conditie buna, pentru a circula zi de zi cu ea; cu imbunatatirile de rigoare, imbunatatiri ce la timpul motocicletei, erau imposibile,

pe de alta parte prin restaurare inteleg a readuce motocicleta la starea ei initiala, iesita de pe poarta fabricii in anul ei, numai cu elmenete originale, fara alte imbunatatiri (frane, semnale, oglinzi, dupa caz); sa arate si sa mearga exact cum o iesit ea din fabrica!

simplu nu?

:)

Topic author
Bunu
LVL 6,5
LVL 6,5
Posts: 53
Joined: 20 Feb 2013, 20:00

Cuvantul retro

#4

Unread post by Bunu »

Vezi tu?Nu-iasa simplu pentru toata lumea.Am deschis acest topic tocmai pentru a lamuri problemele lingvistice,in sensul ca aceste cuvinte trebuiesc folosite exact acolo unde se potrivesc si nu in alt loc.
Revenind la cuvinte putem spune ca o "restaurare" cuprinde si o "reconditionare",inversa nefiind valabila.
User avatar

Cristi 57
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 47
Joined: 02 Feb 2013, 16:05
Location: Bucuresti

Cuvantul retro

#5

Unread post by Cristi 57 »

Bunu » 01 Apr 2013, 20:10 wrote:Cer scuze....corecta folosire a cuvantului RETRO.Privind in sfantul DEX (Dictionarul Explicativ al Limbii Romane)...
...discutabil! Nu sunt lingvist dar s-ar putea sa nu ai dreptate.
Automobil retro, motocicleta retro... ok, asa este si ce-i cu asta? Evident automobil retro si retromobil sunt doua lucruri diferite.

Daca te referi la retromobil/retrociclu/retromotor/retropiramidon si altele de genul, acestea sunt cuvinte compuse si pot capata alte conotatii... exemple sunt multe in limba romana. Uleiul alimentar(masline, floarea soarelui, etc) se mai numeste si untdelemn si nu are legatura cu untul din lapte si nici cu lemnul de stejar.

Topic author
Bunu
LVL 6,5
LVL 6,5
Posts: 53
Joined: 20 Feb 2013, 20:00

Cuvantul retro

#6

Unread post by Bunu »

Ma refer la toate locurile unde a fost folosit gresit.Si prin acest topic atentionez pentru viitor.Cine vrea sa vorbeasca,corect romaneste va intelege.Si cine doreste sa stie ,nu are decat sa studieze DEX-ul.E usor de accesat de catre oricine stie sa ajunga sa citeasca pe aici.
User avatar

Cristi 57
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 47
Joined: 02 Feb 2013, 16:05
Location: Bucuresti

Cuvantul retro

#7

Unread post by Cristi 57 »

Care sunt aceste "locuri", nu ai dat nici un exemplu de utilizare gresita!
Post Reply