Atas... Pro sau contra!

Despre lumea comunistelor şi motociclism în general, cu o mână tastând şi cu ailaltă strângând grijuliu paharul. Băutură la alegere!
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Atas... Pro sau contra!

#21

Unread post by pedros »

owene » 06 Noi 2013, 22:32 wrote:Stai linistit, 6V nu-s diferiti de 12V.

:cheers:
Asa o fii oare?, Cind aveam IJ pe 6v, mergeam cu baterie de 8v.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#22

Unread post by owene »

sperii lumea. No bine, lasa electrica sa ramana woodoo, nimeni nu a vazut campul magnetic.
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Atas... Pro sau contra!

#23

Unread post by pedros »

owene » 08 Noi 2013, 07:42 wrote: nimeni nu a vazut campul magnetic.
Aici nu te contrazic.
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Atas... Pro sau contra!

#24

Unread post by AdrianS »

Să vedeţi voi acuma cum vorbesc eu ca un cunoscător şi jumătate!
owene » 08 Noi 2013, 10:42 wrote:[...] No bine, lasa electrica sa ramana woodoo [...]
Vorbim de comuniste. Aşa că nu electricitatea-n sine-i fenomenul cu probleme de fiabilitate, ci execuţia sistemelor care lucrează cu dumneaei. S-a-ntâmplat ca perioada de "glorie" a dinamului să coincidă cu perioada de "maximă expansiune" a comunistelor şi a celor şase volţi ca standard în lumea auto-moto. Aparent fără legătură între ele cele trei elemente, dar uite-aşa nişte sisteme care din construcţie erau relativ slabe şi predispuse la multă muncă de întreţinere au ajuns să fie asociate comunistelor şi celor şase volţi. De unde mare concluzie mare din imaginarul şi mythosul popular: să te fereşti de dinamuri (pe şase volţi).

Dar mă rog, ce-am păţit până acum cu alternatorul şi bobina de Nipru... nici alea nu-s întregi la minte! :P
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#25

Unread post by owene »

Din offtopic electric inapoi la atas: Ce poate sa faca atasul si nu poate sa faca masina, ATV-ul, motocicleta solo? Sau daca poate face, atasul poate cel mai bine.

- sa intoarca capete pe strada si sa genereze intrebarea "asta-i de pe timpul razboiului?" Discutabil, si cu solo te intreaba, daca e vechi.
- sa mearga cu roata la atas in aer (ca numai atasul are roata de atas)
- ....

bagati cei cu atas, si apoi ne dam cu parerea si noi cei fara. :whistling:

:whip:
User avatar

Topic author
ursu gunoier
LVL 7,5
LVL 7,5
Posts: 64
Joined: 18 Mar 2013, 18:02
Location: Mogosoaia Ilfov

Re: Atas... Pro sau contra!

#26

Unread post by ursu gunoier »

Trebuie sa simti ca vrei cu atas... Restul nu mai conteaza.

P.S. Pe mine cand ma intraba lumea de cand ie' le spun ca din 2000, ca sa se ma linisteasca cu intrebarile lor tampite si inoportune!
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#27

Unread post by owene »

ursu gunoier » 04 Nov 2013, 13:54 wrote:Asadar... Uni l ar baga in pat langa ei iar altii l ar da direct la REMAT. Poate aflam si de ce?

Mie atasul imi place mult, mult de tot si nu prea se mai poate fara. Solo? hmm! Poate la drumuri foarte lungi si daca ma grabesc.
Pai te cam contrazici - mai sus e primul post din topicul deschis de tine ("pro sau contra" - adica o dezbatere)

Daca alegerea ta este pur emotionala si iti place atasul ca asa simti indiferent daca atasul vine sau nu vine cu nimic superior, atunci e ca la credinta - nu ai ce dezbate la chestii neconditionate. Apoi atunci de ce ai deschis topic de dezbatere? Te rog nu te supara, eu respect alegerea fiecaruia, dar mi s-a parut o contradictie aici.
Bine, alti atasisti ar putea sa puna motive de superioritate deci lista e deschisa. Uite eu ca posibil viitor atasist care prospectez conceptul, nu o sa ma pot decide pe faptul ca altcuiva ii place ceva.

Vreau sa mai zic ca la mine nu merge raspunsul "daca trebuie sa-ti explic oricum nu intelegi". Ca si la pescuitul catch&release, inteleg ambele pareri "mai ieftin pestele daca-l cumperi de la pescarie" si "nu de-aia pescuiesc ca mor de foame si vreau sa mananc un peste, pescuiesc pentru ca..." deci se poate explica mai bine decat "de-aia"
User avatar

Topic author
ursu gunoier
LVL 7,5
LVL 7,5
Posts: 64
Joined: 18 Mar 2013, 18:02
Location: Mogosoaia Ilfov

Re: Atas... Pro sau contra!

#28

Unread post by ursu gunoier »

Eu sunt ifocat atasist ( la varsta de trei ani am facut prima mea calatorie de 750 Km in atas ) si nu l as da pe nimc in lume, insa am deschis acest topic ca sa inteleg mai pe larg aversiunea pentru atas pe care o au doi preteni ai mei, motociclisti batrani. Este vorba de Marele El Corleone si de Cicloburu, insa vad ca o cam dau in suceala. Probabil ca, daca, m as numi ''Adrian S'' as putea motiva mult poetic aceasta alegere a mea cu atasul. Ce sa ti zic? Pot sa ma simt rau, sau sa fiu foarte bolnav sau suparat, in momentul in care m am urcat pe mobra dispar toate, ca si cum nu ar fi existat. Oricum. chestiile pe care le simti ''deep inside'' sunt destul de greu de expus.

Fiul meu dupa o cursa de teren care sa terminat tarziu in noapte
2013-06-08-180.jpg
Sau la o mica pimbare pe lacul inghetat
Picture 012.jpg
Micutul ucrainean
Picture 005.jpg
Deocamdata ii place foart mult. Sa vedem mai tarziu...
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#29

Unread post by owene »

Le place si pe solo, chiar si daca e doar in parcare :-)
IMG_20120318_133043.jpg
Am inteles argumentatia, cred ca se bazeaza si pe dorinta de a imparti cumva senzatiile cu baiatul.
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Atas... Pro sau contra!

#30

Unread post by luca.stere »

ursu gunoier » 08 Noi 2013, 18:59 wrote: Este vorba de Marele El Corleone si de Cicloburu, insa vad ca o cam dau in suceala.
Ti-am mai explicat, cand merg cu motocicleta am o senzatie de libertate, practic simt ca zbor iar aceasta senzatie dispare cand mergi cu atas. Sa merg cu atas este mai rau decat daca as merge cu masina, mai este problema ca eu sunt pasionat in mod egal si de masini si astfel nu vad atasul ca pe ceva util. Imi place cum arata o motocicleta cu atas dar nu as merge cu ea, nici macar daca ar fi vorba de Corda.

Cine vrea poate sa mearga si cu doua atase deodata, eu nu vreau sa-l folosesc deloc.
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Re: Atas... Pro sau contra!

#31

Unread post by cicloburu »

Zbor la joasă înălțime.
Zbor la joasă înălțime.
Zbor la joasă înălțime.
Zbor la joasă înălțime.

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Re: Atas... Pro sau contra!

#32

Unread post by Lolo_ID »

Motocicleta cu atas nu a fost conceputa pentru oameni comozi ce vor doar sa se plimbe pe 3 roti ci pentru a cara un al doilea pasager sau bagaje, constructia lui fiind infaptuita de oameni ce au vrut sa sporeasca utilitatea motocicletei ( asta se intampla inaintea primului razboi mondial, pe vremea cand oamenii nu se gandeau doar la plimbari). Este mai greu de manevrat , intr-adevar , dar , iarasi , ajungem la cuvantul utilitate.

Autovehiculul a fost construit pentru a fi util, indiferent de numarul de roti, senile, schiuri pe care rula.

Credeti ca Dacia 1307 a fost construita pentru confort ?

Revenind la motocicleta cu ataJ ce se vrea a fi calarita in zilele noastre.....va zic ca nu vad de ce nu ai avea o motocicleta cu atas in dotare.
Atasul, fiind o extensie a cadrului motocicletei, il poti desprinde oricand de moto deci poti avea 3 roti la "pret" de 2.
Cum fiecare dintre noi are pasarele sau stoluri de pasarele........unora le place sa mearga pe 3 roti, altora nu. E greu sa acceptam ceea ce altul considera frumos/util ?
Mie imi place sa merg pe 3 roti. Merg mai incet ... si de plec la un drum mai lung ... plec cu 1 ora mai devreme. In momentul in care mergi cu moto cu atas esti constient ca parcurgi aceeasi distanta intr-un timp mai mare dar asta o faci doar daca-ti place sau daca esti nevoit.
Anul asta , la intrunirea de la Siriu ( dupa aproape 2 ani de mers doar cu atas ), am observat ca nu-mi mai place sa calaresc IJ-ul doar pe 2 roti. Mi s-a parut motocicleta fiind nemanevrabila, la fel mi s-a intamplat si cand am calarit alte motociclete solo.

Motive pentru a circula cu atasul sunt destule, pe langa placerea nebuna a unora dintre noi de a merge pe 3 roti :

- poti circula cu motocicleta in orice anotimp, indiferent de starea vremii ( zapada, polei, ploaie torentiala );
- petele de ulei de pe asfalt, nisipul sau gropile nu-ti mai cauzeaza atat de multe probleme cand treci cu una din roti peste ele;
- poti transporta 2 pasageri in loc de 1 sau de 3 ori mai multe bagaje ca pe motocicleta solo;
- poti ocupa 1 banda intreaga pe sosea fara a sta cu frica-n san ca te inghesuie vreun conservar;
- poti frana in timp mai scurt ( doar daca ai frana si pe roata atasului ) - asta raportat la greutatea moto solo / cu atas , incarcatura s.a. ;
- poti urca un drum forestier fara a-ti face probleme din cauza noroiului sau a nisipului/pamantului;
- s.a.m.d.

Sunt multe de discutat pe marginea subiectului.
Dezavantaje apar cand mergi pe 3 roti ( consum de combustibil mai mare, viteza mai mica s.a. - compromisuri pe care trebuie sa le faci atunci cand vrei motocicleta cu atas ) dar placerea de a merge cu atas ( din punctul meu de vedere ) le depaseste usor.

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Re: Atas... Pro sau contra!

#33

Unread post by Lolo_ID »

AdrianS » 08 Noi 2013, 08:22 wrote:Să vedeţi voi acuma cum vorbesc eu ca un cunoscător şi jumătate!
owene » 08 Noi 2013, 10:42 wrote:[...] No bine, lasa electrica sa ramana woodoo [...]
Vorbim de comuniste. Aşa că nu electricitatea-n sine-i fenomenul cu probleme de fiabilitate, ci execuţia sistemelor care lucrează cu dumneaei. S-a-ntâmplat ca perioada de "glorie" a dinamului să coincidă cu perioada de "maximă expansiune" a comunistelor şi a celor şase volţi ca standard în lumea auto-moto. Aparent fără legătură între ele cele trei elemente, dar uite-aşa nişte sisteme care din construcţie erau relativ slabe şi predispuse la multă muncă de întreţinere au ajuns să fie asociate comunistelor şi celor şase volţi. De unde mare concluzie mare din imaginarul şi mythosul popular: să te fereşti de dinamuri (pe şase volţi).

Dar mă rog, ce-am păţit până acum cu alternatorul şi bobina de Nipru... nici alea nu-s întregi la minte! :P
Am avut norocul sa gasesc , pentru IJ 56 , dinam NOS, pe 6 volti, acum vreo 2 ani si ceva. De atunci nu am mai umblat la dinam, platina, condensator, bobina, fisa singurele probleme facandu-mi-le releul regulator ( cred ca nu a mai fost schimbat/curatat/reglat de zeci de ani ). Lumina este cu putin mai slaba decat la 12 volti insa nici oglinda farului nu-i noua iar becul este clasic, 32/32 W.
Vreau sa spun ca am suficienta lumina in fata si in spatele motocicletei pentru a rula in siguranta chiar si in conditii de ceata.

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Re: Atas... Pro sau contra!

#34

Unread post by Lolo_ID »

owene » 06 Noi 2013, 09:36 wrote:ma nu e Ju, ca nu e Junkers

E un Planeta3 cu atas la 2000 lei pe mercador, asa ma tenteaza dar nu am unde sa-l tin dar poate va intereseaza pe voi.

Ca sa fiu in continuare la subiect, 2 intrebari pentru atasisti
- cat consuma agregatul cu atas mai mult fata de solo-ul sau. Procentual sau cum vreti voi. Se simte diferenta mare la consum cu atasul intre drum de pamant si asfalt bun? Ca la solo e mult prea mica diferenta(la mine 3.9l/100 asfalt, 4.2l drum de munte, media totala a ultimilor ani 4.01l/100 deci nu contreaza)
- e vreo diferenta notabila intre moto cu atas, transmisie pe lant si moto cu atas, transmisie cardan? Nu povestim aici de tractiune si pe roata atasului, ci simplu. Este o transmisie mai stresata cea pe lant decat cea pe cardan? care crapa mai usor, care permite o incarcare mai mare sau ofera o siguranta mai mare in exploatare? Eu nu am termen de comparatie decat de la utilajele agricole, unde lantul e folosit doar la chestii de transmisie usoara(semanatoare sa dozeze samanta, combina sa miste niste site) iar transmisia cardanica la sarcini mari. Acum pana la urma atasul nu e tanc, cere totusi cardan?

Multumesc si dau o bere pentru raspuns la prima intalnire cand ne vedem
Motocicletele de cross folosesc transmisie pe lant. Vorbesc acum de viteza cu care raspunde roata spate la comanda cutiei de viteze, motocicleta fiind in sarcina.
Daca vorbim de motocicleta comunista cu atas ( pe care vrei s-o folosesti off-road ) .... avantajele le ai in momentul in care motocicleta foloseste transmisie pe lant, intretinerea/repararea fiind mai putin costisitoare si realizabila in timp mai scurt decat cea cu transmisie cardanica.
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Re: Atas... Pro sau contra!

#35

Unread post by cicloburu »

Lolo_ID » 24 Noi 2013, 04:23 wrote:...dar, iarasi, ajungem la cuvantul utilitate...

Motive pentru a circula cu atasul sunt destule, pe langa placerea nebuna a unora dintre noi de a merge pe 3 roti :

- poti circula cu motocicleta in orice anotimp, indiferent de starea vremii ( zapada, polei, ploaie torentiala );
- petele de ulei de pe asfalt, nisipul sau gropile nu-ti mai cauzeaza atat de multe probleme cand treci cu una din roti peste ele;
- poti transporta 2 pasageri in loc de 1 sau de 3 ori mai multe bagaje ca pe motocicleta solo;
- poti ocupa 1 banda intreaga pe sosea fara a sta cu frica-n san ca te inghesuie vreun conservar;
- poti frana in timp mai scurt ( doar daca ai frana si pe roata atasului ) - asta raportat la greutatea moto solo / cu atas , incarcatura s.a. ;
- poti urca un drum forestier fara a-ti face probleme din cauza noroiului sau a nisipului/pamantului;
- s.a.m.d.

Sunt multe de discutat pe marginea subiectului.
Dezavantaje apar cand mergi pe 3 roti ( consum de combustibil mai mare, viteza mai mica s.a. - compromisuri pe care trebuie sa le faci atunci cand vrei motocicleta cu atas ) dar placerea de a merge cu atas ( din punctul meu de vedere ) le depaseste usor.
Îmi place cum ți-ai argumentat punctele de vedere, dar pentru mine (și mai cunosc cîțiva) mersul cu motocicleta este o plăcere și nu o utilitate. Iar pentru mine, este o plăcere egoistă, așa cum spuneam. Adică nici pasager nu-mi place să duc, nici bagaje. Iar argumentul că nu pot merge pe vreme rea sau pe drumuri proaste, iarăși nu e valabil. Am mers și iarna, am mers și pe drumuri proaste și nu mi-aș fi dorit să am un ataș. În cel mai rău caz mi-aș fi dorit o conservă, dar nu ataș. Și e clar pentru mine, nu-mi face plăcere. Nu neg c-o fi util, dar e clar pentru mine că nu-mi e. În toate condițiile descrise de tine mai sus, nu văd utilitatea atașului pentru mine, ci a unei conserve. Așa văd eu, nu afirm că așa trebuie să vadă toți.

De fapt, discuția este despre ce ne dorim de la motocicletă. Eu îmi doresc să mă plimb, să fiu independent, să pot să mă strecor pe acolo pe unde n-are loc orice mașină, să-mi facă plăcere. Ultimul lucru e cel care mă face să nu merg cu motocicletă cu ataș, nu-mi face plăcere. Pentru mine, compromisurile de care spui tu, nici nu au relevanță, e îndeajuns faptul că nu-mi face plăcere.

Toate bune! :cheers:
User avatar

DKW
LVL 9,8
LVL 9,8
Posts: 132
Joined: 14 May 2013, 13:00
Location: Bucuresti
Zodiac:
Age: 50

Re: Atas... Pro sau contra!

#36

Unread post by DKW »

Atas, pro si contra...
Imi place sa merg cu o trotineta cu atas, doar de placere personala, si la drum lung, in oras e groaznic. Cand o sa termin si IZH-ul (cand oare? :whistling: ) o sa-l tin doar pentru placerea mea, si eventual sa invat juniorul cu mersul pe 2/3 roti. In rest, daca nu ai curte sau un loc unde sa-l parchezi in siguranta, mai bine fara.

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Re: Atas... Pro sau contra!

#37

Unread post by Lolo_ID »

cicloburu » 24 Noi 2013, 09:24 wrote:
Lolo_ID » 24 Noi 2013, 04:23 wrote:...dar, iarasi, ajungem la cuvantul utilitate...

Motive pentru a circula cu atasul sunt destule, pe langa placerea nebuna a unora dintre noi de a merge pe 3 roti :

- poti circula cu motocicleta in orice anotimp, indiferent de starea vremii ( zapada, polei, ploaie torentiala );
- petele de ulei de pe asfalt, nisipul sau gropile nu-ti mai cauzeaza atat de multe probleme cand treci cu una din roti peste ele;
- poti transporta 2 pasageri in loc de 1 sau de 3 ori mai multe bagaje ca pe motocicleta solo;
- poti ocupa 1 banda intreaga pe sosea fara a sta cu frica-n san ca te inghesuie vreun conservar;
- poti frana in timp mai scurt ( doar daca ai frana si pe roata atasului ) - asta raportat la greutatea moto solo / cu atas , incarcatura s.a. ;
- poti urca un drum forestier fara a-ti face probleme din cauza noroiului sau a nisipului/pamantului;
- s.a.m.d.

Sunt multe de discutat pe marginea subiectului.
Dezavantaje apar cand mergi pe 3 roti ( consum de combustibil mai mare, viteza mai mica s.a. - compromisuri pe care trebuie sa le faci atunci cand vrei motocicleta cu atas ) dar placerea de a merge cu atas ( din punctul meu de vedere ) le depaseste usor.
Îmi place cum ți-ai argumentat punctele de vedere, dar pentru mine (și mai cunosc cîțiva) mersul cu motocicleta este o plăcere și nu o utilitate. Iar pentru mine, este o plăcere egoistă, așa cum spuneam. Adică nici pasager nu-mi place să duc, nici bagaje. Iar argumentul că nu pot merge pe vreme rea sau pe drumuri proaste, iarăși nu e valabil. Am mers și iarna, am mers și pe drumuri proaste și nu mi-aș fi dorit să am un ataș. În cel mai rău caz mi-aș fi dorit o conservă, dar nu ataș. Și e clar pentru mine, nu-mi face plăcere. Nu neg c-o fi util, dar e clar pentru mine că nu-mi e. În toate condițiile descrise de tine mai sus, nu văd utilitatea atașului pentru mine, ci a unei conserve. Așa văd eu, nu afirm că așa trebuie să vadă toți.

De fapt, discuția este despre ce ne dorim de la motocicletă. Eu îmi doresc să mă plimb, să fiu independent, să pot să mă strecor pe acolo pe unde n-are loc orice mașină, să-mi facă plăcere. Ultimul lucru e cel care mă face să nu merg cu motocicletă cu ataș, nu-mi face plăcere. Pentru mine, compromisurile de care spui tu, nici nu au relevanță, e îndeajuns faptul că nu-mi face plăcere.

Toate bune! :cheers:
Sa nu-mi zici ca nici macar al 2-lea si al 4-lea argument nu ti-ar fi de folos ca nu te cred.
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Atas... Pro sau contra!

#38

Unread post by pedros »

Ptr cei ce nu iubesc atasul su nu-i vad rostul. :))
Attachments
Imagine551.jpg
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Re: Atas... Pro sau contra!

#39

Unread post by cicloburu »

Dragă Lolo, nu, nu mi-ar fi de folos. De-a lungul timpului mi-am format un stil de condus motocicleta pe drumuri de toate felurile astfel încît nu mă prea las surprins de pete de ulei, nisip sau gropi. Chiar și cînd sînt grăbit sau merg „mai sportiv” (adică mereu, dacă-l întrebi pe Adrian :P ) sînt atent și anticipez traficul. Poate că în spate stau anii de condus diverse vehicule care n-au fost niciodată vîrful tehnologiei, chestie care mi-a ascuțit simțurile. Despre conservari (mamă, ce ușor am preluat termenul, fără să fiu de acord cu el, de fapt) numai de bine, sînt și eu unul dintre ei, gîndesc mereu și ca unul dintre ei. De fapt, pe drum mă pun mereu și-n pielea celorlalți participanți la trafic, fie ei pietoni, bicicliști, automobiliști, camionagii, taximetriști, motocicliști sau maidanezi. Am înșirat toate categoriile astea pentru că fiecare se comportă diferit în trafic, fiecare are impresia că șoseaua e numai a lui și conduce ca atare! Iar dacă întîlnesc vreun „nervos” care n-are loc de mine aplic regula cu ăla care cedează primul. Ăla mai deștept, știi și tu.

Petrică, pentru mine s-au inventat schiurile! :P
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#40

Unread post by owene »

Frumos cu sania, dar ce spun de fum? "nu e fum, e parfum"?
Post Reply