Atas... Pro sau contra!

Despre lumea comunistelor şi motociclism în general, cu o mână tastând şi cu ailaltă strângând grijuliu paharul. Băutură la alegere!
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Atas... Pro sau contra!

#41

Unread post by pedros »

cicloburu » 25 Noi 2013, 06:35 wrote:Petrică, pentru mine s-au inventat schiurile! :P
Stiuuuuuuu ca iubesti sporturile de iarna. Dar vezi aici ce schiuri iti trebe. :thumbsup:
Attachments
CRACIUN 2006 003.jpg
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Atas... Pro sau contra!

#42

Unread post by pedros »

owene » 25 Noi 2013, 07:35 wrote:Frumos cu sania, dar ce spun de fum? "nu e fum, e parfum"?
Eiiii si tu acuma,,,,, cind ii duceam in casa miroseau a cartofi prajiti.
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Atas... Pro sau contra!

#43

Unread post by AdrianS »

cicloburu » 25 Noi 2013, 09:35 wrote:[...] Chiar și cînd sînt grăbit sau merg „mai sportiv” (adică mereu, dacă-l întrebi pe Adrian :P ) sînt atent și anticipez traficul. [...]
"Mai sportiv"?! Băi, să nu-l credeţi. Ăsta e vitezoman pursânge indiferent dacă-i la ghidon sau covrig, pe cuvânt! Io mă creştinez de fiecare dată când îi merg pasager: numa' cruci şi dumnezei!

Noroc că are patru ochi, mă consolez cu gândul că poate vede mai bine ca restul... :P
DSC_0572.jpg
Şi că tot a iscat Petrică un trend: ^^
DSCF0133.jpg
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Atas... Pro sau contra!

#44

Unread post by pedros »

AdrianS » 25 Noi 2013, 09:31 wrote:
cicloburu » 25 Noi 2013, 09:35 wrote:[...] Chiar și cînd sînt grăbit sau merg „mai sportiv” (adică mereu, dacă-l întrebi pe Adrian :P ) sînt atent și anticipez traficul. [...]
"Mai sportiv"?! Băi, să nu-l credeţi. Ăsta e vitezoman pursânge indiferent dacă-i la ghidon sau covrig, pe cuvânt! Io mă creştinez de fiecare dată când îi merg pasager: numa' cruci şi dumnezei!

Noroc că are patru ochi, mă consolez cu gândul că poate vede mai bine ca restul... :P
DSC_0572.jpg
Şi că tot a iscat Petrică un trend: ^^
DSCF0133.jpg
Eeeeeeeeeeeee, asa da, vezi ca se poate.
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Atas... Pro sau contra!

#45

Unread post by pedros »

Hai ca am mai terminat de lucru la un atas.
Se potriveste la culoare cu a lui Feri.
Ia zii Feri, te bagi? :))
Attachments
Image atas1.jpg
Image atas.jpg
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#46

Unread post by owene »

:thumbsup:

Frumos!

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Atas... Pro sau contra!

#47

Unread post by retromotor »

Treaba cu ataş vs solo, în ceea ce priveşte viteza şi timpul de deplasare, e discutabilă. Dacă aş lua două motociclete identice (fabricant, an, cilindree, etc.), nu cred că s-ar diferenţia f. mult faţă de cei doi parametrii mai susexpuşi (discutăm de trafic în afara oraşului, ar fi inutil să comparăm mere cu pere). Aş prezuma că la un drum de 150-200 de km, un Nipru cu ataş nu ar avea o întârziere mai mare de 15-20 min. faţă de Niprul lui Adrian, să zicem, ceea ce mie mi se pare acceptabil.

cios
LVL 4,5
LVL 4,5
Posts: 28
Joined: 04 Feb 2013, 13:04

Re: Atas... Pro sau contra!

#48

Unread post by cios »

Si eu ca si altii merg cu motocicleta din placere, foarte rar pentru utilitate si atunci merg cu solo. Asta e cazul traficului din Bucuresti unde folosesc un 125 dar numai daca nu am de transportat obiecte/persoane ceea ce se intampla foarte rar.In rest in oras merg cu masina.

Atasul este exclusiv pentru plimbari (cu cat mai lungi cu atat mai bine).Am aceeasi senzatie de libertate de care vorbea Cicloburu, chiar daca nevasta/copilul sta in atas. Bonusul este ca nu ma simt constrans in nici un fel temporal sa-mi limitez placerea mersului si nici nu incerc sentimente de vinovatie ca eu ma simt bine si familia ma asteapta acasa.
Alt avantaj urias este capacitatea de cargo. Sunt un individ comod si imi place sa am un minim de confort oriunde ma duc, iar la asta atasul bate orice inclusiv un Smart sau Mini Cooper de exemplu.Poate trece cu lejeritate prin noroi, zapada, gheata- cam la fel de lejer ca un ATV 4x2 si nu am tractiune la atas. Viteza asa cum zicea si Retromotor este in parametrii normali de deplasare de placere 90-100 km/h la mobra mea. Exista mobre cu atas care merg lejer cu 200 km/h. Totul depinde de mobra la care e legat atasul.

Manevrabilitatea pe viraje (dupa ce te prinzi de fortele diferite care lucreaza) este cel putin comparabila cu cea a unui solo daca nu chiar mai buna. Atata ca nu te inclini (daca nu vrei neaparat). Nu resimt asta ca pe o pierdere.
Mobra mea nu e facuta pentru teren accidentat, din cauza asta viteza de deplasare in afara asfaltului este mult mai mica decat pe asfalt, dar asta e valabil si pentru mobrele moderne care nu sunt dedicate off-road.

Consumul este mai mare din cauza atasului cu 0,5-1l/100 km. Din punct de vedere transmisie prefer cardan. Motivul este simplu: intretinere aproape 0 fara batai de cap. Transmisia cu lant se foloseste la cross pentru ca sistemul e mult mai usor decat cardanul (greutatea mobrei conteaza la cross enorm) si socurile in transmisie sunt atenuate de lant(cu pretul uzurilor) +tampoanele elastice din roata. Dar cross-ul e foarte aproape de competitie unde nu conteaza intretinerea conteaza doar performanta pe moment. La atas greutatea suplimentara a cardanului chiar nu e o problema iar lipsa batailor de cap e un avantaj major in opinia mea.
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Re: Atas... Pro sau contra!

#49

Unread post by cicloburu »

kraz-trial » 11 Ian 2014, 13:37 wrote:...........................................................

alt nebun

ce fac piesele bune dintr-o nipra..
Uitîndu-mă la meseriașul ăsta îmi dau seama, încă odată, că atașul nu-i de mine. Îmi place foarte mult cum merge respectivul, dar... E clar că unii sînt făcuți pentru asta, iar alții nu.

cios
LVL 4,5
LVL 4,5
Posts: 28
Joined: 04 Feb 2013, 13:04

Re: Atas... Pro sau contra!

#50

Unread post by cios »

Te gandesti ca face prea multa miscare si deci e prea obositor? Eu nu-mi dau seama de ce tot incerca sa iasa de pe drum... Oricum stai linistit, asta cu mutatul fundului de pe sea e pentru impresia artistica. Aceleasi forte le poti controla si stand comod cu fundul pe loc...

Dar sunt de acord, atasul sau il iubesti sau il urasti, nu cred ca exista cale de mijloc.

Paul

Re: Atas... Pro sau contra!

#51

Unread post by Paul »

Io mi-am pus ataşul în cap ieri :"> Am întors iute şi în scurt pe dreapta... ataş Velorex de fibră, şi gol... Noroc că am crac lung...
Oricum pe unde mi-am adus aminte ieri de tinereţe, adică pe uliţa unde am motorul, la curte la părinţi, m-am hurducăit de numa'.

Dar o să mai ies şi la asfalt. Tot de dragul... tinereţii. Cît îl mai am pînă-l vînd.
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Atas... Pro sau contra!

#52

Unread post by pedros »

Paul » 17 Jan 2014, 16:22 wrote:Tot de dragul... tinereţii. .
Cind ai implinit 65?

Paul

Re: Atas... Pro sau contra!

#53

Unread post by Paul »

Acu' 32 de ani :D
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#54

Unread post by owene »

Ba sa vezi ce prostie am facut
Azi dimineata la 8.30 eram la gara Basarab ca sunt in Bucuresti cu ceva treaba pana vineri, si asteptam conform planului un coleg cu masina sa ma treaca bariera - aia la CFR au nise caini de te rup si pe paznici ii doare in pix si pe sefi si mai tare, se trece doar cu masina. Cum ala a zis ca mai intarzie un pic, frecam menta pe acolo si vine un mos cu un ural cu atas plin cu ceva pungi si plase, cam pleznit si vopsit cu trafaletul si parcheaza acolo. Ma manca pe mine si-i arunc direct "mosule se aude bine da-i cam sarita vopseaua, cu 45 de miloane o dai?" Ala o cascat ochii si a zis "sa vad banii". No am trecut strada la bancomat si acum am o nenorocire in parcare la Ibis isi marcheaza teritoriul(ce sa zic, m-am certat cu aia). Maine ma intalnesc cu mosul sa imi dea restul de acte si ceva piese, am 2 intrebari - aveti vreo casca de imprumut ca vineri ma duc cu ea la munte(acasa in Bv) si cam cat ulei si de care sa-mi iau ca sigur papa si curge. E un OMV aici langa mine deci benzina si ulei nu-i bai, sper sa tina macar pana la Ploiesti fara sa-i fac nimic, ca dupa aia "e mai rece"
Naiba m-a pus, asta imi trebuia, am terminat MZ-ul si mergea prea bine.
User avatar

Topic author
ursu gunoier
LVL 7,5
LVL 7,5
Posts: 64
Joined: 18 Mar 2013, 18:02
Location: Mogosoaia Ilfov

Re: Atas... Pro sau contra!

#55

Unread post by ursu gunoier »

niste casti open face am eu. nu sunt grozave dar merg
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#56

Unread post by owene »

Multumesc! Numai una, doar de o tura apoi o aduce posta/curierul inapoi - casca am si eu, doar ca-i acasa. Dovleacul meu e XL cred, 61-62 e numarul pe UVEX-ul meu.
Vorbim asa pe joi ca am o zi chioara in program si pot sa ma misc.
Ca sa trecem la lucruri serioase ca tot ma pot trezi joi mai tarziu si mahmur, cine e dispus sa ne vedem maine seara la o berula pe undeva? Clatitele cu whiskey le-am "rezolvat", spunea Aleko ceva de unn pub de bikeri undeva in Grozavesti daca nu ma insel - o sa-l sun chiar acum. Dau o tura de bere la toata lumea :cheers:

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Atas... Pro sau contra!

#57

Unread post by retromotor »

Mama, ce bine l-ai luat la 4500 lei. E bine ca nu ai dat euro pe el. O casca XL Schubert C3 Pro nou-nouta ti-o donez, maine seara la bere.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#58

Unread post by owene »

Aleko a spus da la bere :cheers:
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Atas... Pro sau contra!

#59

Unread post by owene »

Jos palaria, asa arata prietenii adevarati, saritori si altruisti, au marsaluit in pas de defilare in capcana stravezie de 1 aprilie, iar asta in ochii mei nu ii face mai "fraieri" ci mai adevarati pentru ca s-au bucurat cu adevarat pentru afacerea mea cu mosul si pentru Uralul acela care ar fi ajuns pe maini bune. @ursul gunoier si @retromotor ma inclin in fata voastra :cheers:

Mi-ar fi placut si mie ca scenariul sa fie adevarat, asa ca maine seara, pe unde spuneti si voi si Aleko, fiind de-ai casei, ne intalnim la o bauta sa ne sarbatorim, sa mai inauguram odata primavara si sa palavragim, o runda e pe mine ca sa inecam supararile - scenariul cu berea nu mai e de 1 aprilie, e de 2 aprilie asa ca nu e gluma, se tine :cheers: :cheers:

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Atas... Pro sau contra!

#60

Unread post by retromotor »

Adica tu chiar credeai ca noi nu ne-am prins de uralizarea ta? Iti dai seama ca Schubertizarea s-a facut tot de 1 aprilie. :D
Post Reply