Oare se redeschide fabrica Ij?

Despre lumea comunistelor şi motociclism în general, cu o mână tastând şi cu ailaltă strângând grijuliu paharul. Băutură la alegere!
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Oare se redeschide fabrica Ij?

#1

Unread post by luca.stere »

Am gasit pe forumul russianiron un topic in care cineva se intreaba daca Ij reia productia: http://www.russianiron.com/forums/index ... ntry138321" onclick="window.open(this.href);return false; . Practic e acceasi mobra dar cu motor in 4 timpi, probabil chinezesc.

Ati auzit ceva?
nLBuVoC5KEM.jpg

Paul

Re: Oare se redeschide fabrica Ij?

#2

Unread post by Paul »

Tot ce e posibil.

Dacă se întâmplă, o să fie rupere. La propriu.

Îmi deschid societate. Pe bune. Toţi or să vrea să îşi pună motor nou în 4t pe râşniţele lor.
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Oare se redeschide fabrica Ij?

#3

Unread post by AdrianS »

Cică ar fi vorba de motoare de 250 cmc. Probabil că or fi cel puţin la fel de performante ca 350-ul consacrat al Izh-ului, dar sincer mi-ar plăcea să le pună nişte motoare de măcar 350 - 400 cmc, ca să fie şi un pic nervoase. Şi cum ar fi să le facă twin-uri? Deja visez la chestii frumoase! :)

Paul

Re: Oare se redeschide fabrica Ij?

#4

Unread post by Paul »

Psihologia ieftinului - monocilindru cu supape-n cap sau chiar inverse. Bicilindru, posibil, dar la costuri de realizare duble.

250 4t s-ar putea să fie mai vârtos decât 350 2t. Pentru oraş ... foarte bună!

La urma urmii ar deveni un fel de First Bike, sau Victad, d-astea. Îşi face treaba fără reparaţii majore, ... e bun.
Post Reply