Industrie

Despre lumea comunistelor şi motociclism în general, cu o mână tastând şi cu ailaltă strângând grijuliu paharul. Băutură la alegere!

Autorul subiectului
luca.stere
Postăcioi
Postăcioi
Vehicule deţinute: Ural M72, Ural M63, K750, Dnepr 650, My Ural M72
Vârsta: 40

Industrie

Mesaj necititde luca.stere » 14 Iun 2014, 09:14

Am vazut pe motociclism.ro un film de pe youtube postat de prietenul nostru Glisici despre constructia de locomotive cu aburi. Subiectul nu este despre locomotivele cu aburi (nu ca nu ar fi interesante) ci despre industria in sine. In film se vad operatiunile necesare pt a construi o locomotiva: proiect, prelucrari de turnare, strungarie, taiere, frezare, montaje, samd. Filmul este sau poate fi fabulos mai ales pt cei care nu au legatura cu tehnica.

[bbvideo=560,340]https://www.youtube.com/watch?v=hRsYIiUxZeQ#t=769[/bbvideo]

fierar
Postăcel
Postăcel

Re: Industrie

Mesaj necititde fierar » 10 Oct 2014, 05:40

Uite asa ceva ar trebuie sa arate si la muzeele tehnice, unde mai sunt expuse locomotive (cum e ala din Parcul Carol). Stiti, ca la targuri, cand intr-un colt de camera se pun niste randuri de scaune si se proiecteaza o inregistrare video. Am vazut asa ceva si la Muzeul de la Universitate, despre istoria Bucurestiului, la Noaptea Muzeelor.

AdrianS
Administrator
Administrator
Vehicule deţinute: Jawa 250 - 1956, Dnepr MT-10.36 - 1979, Dacia Logan MCV2 - 2016
Vârsta: 29

Mesaj necititde AdrianS » 13 Oct 2014, 00:23

Încă de prin liceu mă gândeam ce mişto ar fi dac-ar muta Muzeul Tehnic în clădirea ce trebuia să devină noua Casă Radio, enormitatea aia de-a lungul Dâmboviţei. Că ar fi avut şi loc berechet (clădirea din Parcul Carol e-nghesuită straşnic), şi curte, şi expunere, şi tot.

Fain topicul! :)

kraz-trial
Postăcios
Postăcios

Mesaj necititde kraz-trial » 19 Oct 2014, 11:42

Înapoi la “Generalităţi”