Asigurarea RCA

Fiindcă patru roţi sunt mai multe decât două!
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Asigurarea RCA

#1

Unread post by AdrianS »

Oameni buni, deodată m-am trezit incapabil de a mai mişca maşina din faţa blocului. "Nejiglenta" - că aşa o cheamă pe a mea Dacie Break 1310 CL din 1996, cu numărul NJG - e pe numele meu înmatriculată şi are asigurarea RCA expirată. Buba: ca să-i fac RCA-ul mă costă (ţineţi-vă bine!) 750 lei pentru o poliţă pe 6 luni la cea mai ieftină firmă. Un preţ realist? Mie nu prea mi se pare.
DSC_4045.jpg
DSC_0629_bnw2_forum.jpg
Se pare că în calcularea tarifului RCA a devenit foarte importantă vârsta proprietarului. Dacă maşina ar fi fost pe numele lui taică-meu, l-ar fi costat vreo 180 lei aceeaşi poliţă RCA. Diferenţă, nene! Pasămite cu cât eşti mai tânăr, cu atât mai probabil este să faci accident. Bulşit.

Ca să trec maşina pe numele lu' taică-meu, m-am lovit de alt zid: începând cu 2013 a intrat în vigoare aşa-zisa taxă de timbru (vestitul timbru de mediu), o altă "chestie" care trebuie plătită la schimbarea proprietarului. În urma unui calcul rapid făcut pe net (în baza unei formule care-mi scapă) am aflat că ar trebui să plătesc mai bine de 2000 lei drept taxă de timbru ca să pot înstrăina maşina. Am sunat la DRPCIV să mă lămuresc şi chiar nenea care mi-a răspuns m-a sfătuit: "Mai bine lăsaţi-o aşa, că vă costă şi mai mult timbrul..."

Aşa că nu-mi permit nici să-i fac RCA, nici s-o dau altcuiva. Şi să aştept până împlinesc 30 ani ca să fie cheltuielile mai omenoase... până atunci Dacia se va prăbuşi stând.

Aşadar ce variante am? Numai Remat-ul?
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Asigurarea RCA

#2

Unread post by owene »

mergi pe rca-ieftin.ro si vei vedea acolo toti parametrii care sunt luati in calcul, si incearca diferite schimbari.

Tu nu ai bonus-malus? Poate nu a tinut nimeni cont de parametrul asta. Ia spune ce scrie pe asigurarea expirata? B2, B3?

intre 30 si 39 de ani e pretul cel mai mic. Sub, se pare ca esti teribilist, peste - mos rablagit cu reflexe tocite.
Conteaza iarasi extrem de mult domiciliul proprietarului. Daca ti-ai muta domiciliul la Comana sa zicem, scade mult. Daca e Bucuresti, e maxim.
Daca esti bugetar - iar mai scade un pic.
User avatar

ivan pedala
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 199
Joined: 30 Jan 2013, 17:35
Location: Bîlteni
Has thanked: 28 times
Been thanked: 16 times
Zodiac:
Age: 62

Re: Asigurarea RCA

#3

Unread post by ivan pedala »

Mergi tu frumos si fa o procura la notar, precum ca dai masina sa se plimbe si Cicloburu cu ea, sau alt prieten care a trecut de 30 ani...si daca locuieste si pe la tara (in buletin), e si mai bine. Dai banii aluia si face asigurarea pe numele lui...si te plimbi tu frumusel, pina cazi prin podeaua Nejiglentei! :thumbsup:
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Asigurarea RCA

#4

Unread post by owene »

pare posibil dar cum se scrie in topic trebuie sa verifici legea in vigiare si ce scrie cu litere mici pe polita.

http://www.politisti.ro/topic/7093-asig ... ietarului/
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Asigurarea RCA

#5

Unread post by owene »

Pe de alta parte se pare ca desi se poate face, nu va fi valabila, rubrica de utilizator se completeaza doar daca omul e in CI, adica leasing (firma+om)

http://asiguraieftin.ro/pagina/rca-ieftin/

S-au gandit asiguratorii.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Asigurarea RCA

#6

Unread post by owene »

http://www.buhnici.ro/2013/12/02/rca-ieftin/

metoda 2 pare calea simpla, doar ca uitandu-ma pe talon nu exista rubrica decat pentru detinator, nu si pentru utilizator aditional.

chiar ma gandeam ca ar trebui si eu sa o trec pe sotie in talon, ca doar si ea conduce.

Cred ca se poate face un RCA ieftinit ca politia nu verifica totul, dar daca in caz de accident se descopera ca RCA e invalid si trebuie sa platesti din mana reparatia pagubitului, 750 lei era mai ieftin
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Asigurarea RCA

#7

Unread post by AdrianS »

Şi totuşi, 750 lei nu-i ieftin deloc... :)

Nene Ivane, ce zici mata îmi sună a contract de comodat. Şi Ovidiu mi-a sugerat acelaşi lucru. Din păcate pentru varianta asta, legea spune că asigurarea RCA trebuie încheiată întotdeauna pe numele proprietarului.

Sau chiar există varianta cu făcut procură care să permită încheierea unei poliţe RCA pe alt nume decât cel al proprietarului?

niculae5
LVL 2
LVL 2
Posts: 8
Joined: 12 Dec 2013, 11:41

Re: Asigurarea RCA

#8

Unread post by niculae5 »

Daca vrei s-o dai la Remat ar trebui sa te decizi mai repede, se zvoneste ca mai e posibil doar pana in 2015. Cat despre RCA, eu fac de cativa ani la un broker, are un calculator misto care imi arata variantele de la toti asiguratorii si eu mi-l aleg pe cel mai ieftin: http://www.rca-ieftin-online.ro/ Imi place ca are si livrarea gratuita. Am citit mai demult in Romania Libera parca, RCA-ul este mai scump sau mai ieftin si in functie de regiune. Pe asta n-am inteles-o, dar oricum nu pot schimba ceva, asa ca nu mi-am batut capul.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Asigurarea RCA

#9

Unread post by owene »

Star-Wars "Atacul dronelor"

:help: :help:
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Asigurarea RCA

#10

Unread post by owene »

@niculae5 - acolo unde faci RCA, iti face reducerea aia obisnuita pentru centimetri cubi mai putini? Ca eu am motor mic de 250 si brokerii de la mine cred ca ma pacalesc, imi spun ca trebuie sa platesc la fel cu cei cu motoare de 1.4l si 1.8l in V.

niculae5
LVL 2
LVL 2
Posts: 8
Joined: 12 Dec 2013, 11:41

Re: Asigurarea RCA

#11

Unread post by niculae5 »

@owene "atacul clonelor"? adica?
In ceea ce priveste RCA, tot ce trebuie sa faci e sa bagi datele in calculator, nu l-ai gasit pe site? http://www.rca-ieftin-online.ro/rca-ieftin.php
Bagi datele masinii (kw, cap. cilindrica, masa, anul de fabricatie, etc) si apoi iti da oferta pe 6 sau 12 luni. Paralel cu oferta asiguratorilor ai si reducerile lor. Eu o iau de obicei pe cea mai ieftina, desi ultima data mi-a convenit reducerea de la Allianz cu Casco.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Asigurarea RCA

#12

Unread post by AdrianS »

N., ai şi motocicletă pe lângă maşină? Dacă da, ce marcă şi model sunt amândouă? Pozează-te şi mata cu fiarele! Ca să ştim şi noi cu cine avem de-a face şi cât plăteşte pe asigurări! Poate iese de-o ieftineală.

niculae5
LVL 2
LVL 2
Posts: 8
Joined: 12 Dec 2013, 11:41

Re: Asigurarea RCA

#13

Unread post by niculae5 »

De-asta sunt aici! Vreau sa-mi iau motor. Am luat carnetul acum 3 luni si la anul neaparat trebuie sa am propriul motor. Cum il iau, cum fac poza - si ca tot veni vorba, ce imi recomandati?
Intre timp mai citesc discutii de pe aici de pe forum :) Ma mai interesez, mai invat despre intretinere, etc
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Asigurarea RCA

#14

Unread post by owene »

Pe ce motocicleta ai facut scoala? Nu ai incercat mai multe la scoala?

niculae5
LVL 2
LVL 2
Posts: 8
Joined: 12 Dec 2013, 11:41

Re: Asigurarea RCA

#15

Unread post by niculae5 »

Pe Honda Hornett 600 cmc
Post Reply