Jante pentru Nipru

Te supără vreun piston? Vreo roată? Vreo bujie? Doar n-or fi de capul lor! Postează aici şi ceata-ţi va sări în ajutor! Sau în cap...
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Jante pentru Nipru

#1

Unread post by AdrianS »

Nenilor care aţi mai spiţat roţi şi v-aţi mai jucat cu piese aduse ad-hoc din străinătăţuri, roţile mele sunt ovale şi au jantele obosite, corodate. Dacă tot necesită spiţare, m-am gândit să iau în calcul şi o înlocuire a jantelor. Eventual chiar cu ceva de calitate mai bună. Deocamdată vreau să păstrez butucii de Nipru, mă-nţeleg suficient de bine cu ei şi ar fi prea mult de muncă să fac modificări pentru adaptarea unor frâne pe disc.

Eu am găsit aşa ceva: http://www.ural-zentrale.de/product_inf ... m-Rim.html - mă gândeam că aluminiul nu rugineşte. Clar este un avantaj! Înţeleg că janta potrivită pentru anvelopele mele (3,75" x 19") este un 2,15" x 19". Cu patruzeci de spiţe. Ural Zentrale oferă şi spiţe din inox şi nipluri din alamă. Un calcul la mare viteză pentru două jante şi spiţele / niplurile aferente îmi dă un cost total de vreo 300 euro. Şi când mă gândesc că 400 am dat pe toată motocicleta la momentul cumpărării... :)

Polonezii de la Oldtimergarage.eu oferă jante din inox la şi mai mulţi bani. Ei mai vând şi roata de Nipru completă, cu jantă şi spiţe din inox, evident şi cu preţ pe măsură.

Vă-ntreb aşadar: ce-mi recomandaţi? De unde vă luaţi asemenea piese când aveţi nevoie de ele şi la ce bani? Unde mai vinde proverbialul polonez? Merită o jantă din aluminiu precum cea din link-ul de mai sus? Avantaje / dezavantaje în comparaţie cu una din oţel inoxidabil? Sau să cumpăr o roată nouă cu janta din oţel vopsit via Dani cu 400 lei (preţ aproximativ, dar mă aştept că nu s-a ieftinit de anul trecut)? Alte propuneri? Şi dacă mă veţi sfătui să caut prin dezmembrări, ce anume să caut şi pe unde? Există vreo japoneză mai prezentă prin dezmembrările autohtone care să poată dona o jantă pentru butucul de Nipru?
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Jante pentru Nipru

#2

Unread post by luca.stere »

Nu-ti dau un sfat dar iti spun ce as face eu, as lua jante noi din fier si as incerca sa recuperez spitele vechi pt ca daca sunt originale de fabrica ai garantia unei minime calitati (eu am reusit sa recuperez fara probleme spitele de la o roata veche de Ural, daca vrei iti spun si metoda). Spite noi de Nipra gasesti si la Gaspar.

Pentru a preveni rugina jantelor pe termen lung ai putea sa le vopsesti electrostatic.
Repar, deci exist! :D
Post Reply