Brainstorming

Laudă-ne şi / sau înjură-ne! Politicos. Vrem să ştim ce-ai adăuga, schimba sau îmbunătăţi la MOTORIST.RO.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Brainstorming

#1

Unread post by AdrianS »

6OskarWhiskeyNovember » 08 Oct 2013, 16:10 wrote:[...] Ce lipseste cu adevarat forumului este USP-ul, pana atunci este "yet another forum"
Cand o sa fie aici ceva ce se face "altfel" dar cu adevarat altfel, si forumul este unic si beneficial prin chestia aia, atunci o sa dau un Big Like.

Recomand sa facem un topic de dat cu parerea si brainstormingul ca forumul sa devina ceea ce s-ar dori de la forumul cetei, nu ceea ce este. [...]
Aşa că:
TU.png
Deschid acest subiect ca să vă provoc la un brainstorming: ce vreţi să vedeţi adăugat site-ului Motorist.ro? Ce secţiuni par să lipsească forumului? Ce culoare vă zgârie pe retină? Ce rachetă interplanetară am uitat să băgăm? Ce gândiţi că trebuie să iscăm ca să îmbunătăţim locul ăsta?

Dacă m-ar vedea Ion-Heliade Rădulescu acuma, mi-ar lua tastatura (cu tot cu laptop) din braţe şi v-ar îndemna: "Scrieţi, băieţi, orice, numai scrieţi!"

Haida spor! ^^
► Show Spoiler
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Brainstorming

#2

Unread post by owene »

Multumesc.

As incepe sa intreb care a fost rostul initial al facerii unui nou forum. Cum sunt simplu user si nu fondator, pe fondator(i) ii intreb. Aflam si cine sunt fondatorii. Sa ramana in istorie.

Banui eu banuiala ca un motiv e ca pe motociclism la comuniste(si nu doar) de unde provenim grosul, trebuie sa ne izmenim in fata administratorului daca vrem vreo noua imparteala, topicuri samd. Cum mutarea pe un alt forum (sbz, etc) va fi tot pe forumul altora nu rezolva problema, un forum al nostru rezolva. Al nostru, adica al fondatorilor.

Punctul pe rana e "forumul cetei" - cuvantul asta are o semnificatie care imi place, fiindca o vad asa
- ce face ceata ceata? eu zic ca o colectie de interese comune
- nivelul de organizare mai anarhic, un sigur sef(adminul) si in rest fiecare cu tarlaua lui. Dar o directie comuna cat de cat.

Cam asa vad eu primele intrebari "de ce"
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Brainstorming

#3

Unread post by owene »

o copie 1:1 a celuilalt forum e degeaba, de ex. un topic cu veterani e in plus, deoarece acolo e topicul de inceput si adevarat. Aici trebuie sa fie altceva. Sunt 99% convins ca cei care au user pe motociclism sunt suficient de politicosi sa nu fie banati, fiindca daca forumul acesta ar fi un forum de escape, ceea ce cred ca nu se vrea, atunci aia e. Ceata motoristilor banati altundeva.

...si cand o sa lamurim/stabilim/gasim acea chestie care face ceata unica, o scriem mare sa o vada cel care intra pentru prima data pe forum. Asta trebuie sa fie si pe bannerul de banner exchange etc.

Fara suparare, dar in creierul meu, la momentul actual nu a penetrat mesajul, si inca vad acest forum ca un "yet another forum" ca sa folosesc terminologia de pe net
User avatar

RaduI
LVL 1,5
LVL 1,5
Posts: 5
Joined: 04 Feb 2013, 11:15

Re: Brainstorming

#4

Unread post by RaduI »

Am trecut prin experienta asta, adica am fost printre primii useri ai unui forum mare dedicat VW si moderator niste ani buni pe aria dedicata VW vechi. Ca si in motociclism.ro, pe masura ce forumul a crescut (este foarte mare acum) treaba s-a imputit, au aparut pasiuni si discutii in contradictoriu care degenerau, bisericute, restauratori care erau mai restauratori decat altii, treptat calitatea tehnica a scazut incepand ca aria despre care vorbesc, gandita initial ca fiind a celor pasionati de vechituri si care merg pe ideea "do it yourself" sa inceapa sa copieze celelalte arii in care discutiile cele mai tehnice aveau drept subiect principal ce service-uri sunt mai bune si ce si cu cati bani si-au mai cumparat. Pe scurt, daca in primii ani eram un grup de prieteni (de multe ori doar virtuali) care faceam schimb de informatie tehnica, ne impartaseam experiente in rezolvarea diverselor probleme, schimb de documentatii, etc, treptat locul a devenit incomod ptr. cei care persistau in a "se rezolva singuri" (din motive financiare, pasiune pentru tehnica sau ambele combinate) in fata simplilor "investitori" care insa ii priveau de sus pe primii. (suna tare cunoscut, nu ?)
Si atunci, cativa din vechea garda, ne-am facut un forum separat dar facut strict ptr. VW vechi. Iar acolo discutia tehnica are prioritate, ca pe vremuri, ca sa zic asa, cei cu chef de cearta sunt respinsi, cei cu 0 posturi sunt stersi (mergand pe ideea ca nu ne intereseaza nr. mare de useri ci doar calitatea ). E un spatiu privat al unor prieteni unde cine acepta principala regula , aceea a bunului simt, e bine-venit, cine nu, nu. Rolul moderatorilor e doar de a sistematiza un pic informatia, foarte rar cel de satrap.
Bineinteles ca au aparut si useri din vechiul forum care se intrebau care a fost rostul sa fie inca unul. Pai raspunsul era simplu: in primul rand forumul nou era strict dedicat VW cu motoare boxer racite cu aer, vechi, fata de cel mare care le aduna de-a valma pe toate, iar in al doilea, primul este un forum public unde intra oameni de toata mana, cel nou este unul oarecum privat, pentru prieteni, un loc unde sa schimbi idei relaxat, sa intrebi si sa capeti raspuns de la alti pasionati, raspunsul ala misto, pe care-l cauti, nu cel cu cate mii de euro iti trebuie ca sa rezolvi.

De asta m-am inscris si aici, forumul asta seamana cu ce am facut eu cu forumul meu. E drept, mi-ar fi placut insa sa fie numai pentru vechituri. Cel mult, as baga rubricile dedicate plasticelor intr-un sub-forum separat.
In rest, urmaresc cu placere, chiar daca nu postez nimic (prefer s-o fac daca am ce spune, nu doar sa adun posturi)
:thumbsup:
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Brainstorming

#5

Unread post by owene »

@RaduI - inteleg punctul tau de vedere, si ai scris clar ce ai vrea sa gasesti aici, vad ca AdrianS ti-a dat o bila alba deci e de acord cu ce ai scris, dar nu se vede. Sunt 2 chioscuri la fel, ambele vand doar covrigi. La una scrie pe firma "covrigi" la cealalta "patiserie". Daca vreau covrigi si ma uit la firma, merg la covrigi, iau covrigul si sunt ok. Daca vreau patiserie si ma duc unde scrie patiserie, aia au doar covrigi si ma enervez. Concluzie: conteaza ce scrie pe firma, si ce scrie, aia trebuie sa faci, si offtopic doar ocazional

mai stiti site-ul ala de pe vremea xnet-ului? www.mierebuna.ro?
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Brainstorming

#6

Unread post by owene »

Cam atat a fost si cu brainstormingul asta, poti sa-i scoti sticky.
Poate mai tarziu o sa se mai limpezeasca apele si dorintele.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Brainstorming

#7

Unread post by AdrianS »

Nu prea sunt de-acord, încă nu s-a hotărât nimic. S-a remarcat chestiunea identităţii - care aproximativ lipseşte - dar nu am găsit soluţia înspre definirea şi cimentarea ei. Mă-ntreb totuşi dacă ea n-ar trebui să vină odată cu activitatea membrilor. E un cerc vicios, parcă oul şi găina.

Mărturisesc că îmi surâde ideea de a nişa site-ul precum sugeraţi tu şi cu Radu. De pildă accent pe motocicletele vechi (ce subforumuri noi ar putea apărea în sensul ăsta? ce structură nouă ar avea forumul? Cristi propune nişte adăugări interesante, dar atât?) şi gruparea celorlalte categorii mai puţin relevante ca subforumuri sub o singură categorie. Dar mă-ntreb dacă această reorientare ar crea cu adevărat identitatea aia sau doar ar însemna o rearanjare de subforumuri. Hm. Până la urmă nu văd de ce nu.

Acestea fiind spuse, forumul ăsta nu-şi propune să fie o copie a motociclism.ro. Aş lăsa comparaţia, dar o găsesc utilă tocmai pentru a trage linia demarcării. Pentru un asemenea ţel (şi nu numai) ar trebui să mă intereseze mult prea mult macro-universul moto ca să ţintesc către un site cu aşa ditamai targetu', ori eu sunt un simplu călăreţ de fiare comuniste. Dar ca mine par să mai fie destui. Aşa că Motorist.ro a apărut din mai multe motive. Cu siguranţă unul din ele a fost frustrarea resimţită faţă de structura / calitatea moderării şi a "postacilor" care bântuie de la o vreme pe acel forum. Mai ales de secţiunea în care-mi făceam veacul - "Colţul comunistelor" - mi-a părut rău. Mie-mi place să povestesc şi-mi tratam cele câteva topicuri de-acolo ca pe un fel de bloguri cu "audienţă" garantată. Totodată îmi place să şi citesc aventurile şi păţaniile altora. Prin "aventuri" înţeleg atât evenimente petrecute (sau simţăminte trăite) la ghidon cât şi restul de activităţi conexe, precum întreţinerea sau repararea fierului. Dar prea puţină lectură plăcută se poate face într-un loc devenit mai degrabă talcioc şi loc de ceartă. Adesea devenea frustrant să văd ce activitate generau bolovanii aruncaţi de vreun idiot în "apă" prin contrast cu câte-o postare chibzuită bine şi scrisă din suflet.

Văd două-trei idei principale deocamdată:
  1. nişarea temei generale a Motorist.ro către motociclete, şi vechi să fie - ce ne facem cu ceilalţi?
  2. încurajarea povestirii (cu imagini şi tot tacâmul) şi a topicurilor de "Cum să [...]"
  3. adăugarea unei secţiuni axate extensiv pe partea de întreţinere şi reparaţie
Bat câmpii sau zic bine? Mai am eu nişte gânduri dar trebuie să le mai fierb o zi - două - trei.

Şi apropo de conexiunea la net, a mea e deocamdată-n pioneze şi va dura niţel până mai facem nişte schimbări. Ca să ştii de ce-s mai lent zilele-astea în mediul internautic, Feri. :)
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Brainstorming

#8

Unread post by pedros »

As fi incintat sa vad ca la 'user' e trecut numele nostru, nicidecum alte prostii.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Brainstorming

#9

Unread post by owene »

Eu sunt de acord cu asta in momentul in care forumul nu poate fi citit decat de cei care se logeaza, si au dovedit dupa inregistrare ca sunt de-ai nostri.
Atunci o sa-mi pun numele, si numarul de telefon, si daca sunteti in trecere pe la mine aveti un loc in garaj inchis pentru o noapte, daca vizitati orasul si ca de obicei pensiunea/hotelul are doar parcare in strada, un ciocan, set de chei, letcon, internet sa dam jos un manual de reparatie samd. daca ati patit-o pe aproape.

Pana totul este deschis la citire pentru oricine, aceste informatii pot si vor fi abuzate.

Se poate face si o zona de intern unde nu au acces toti robotii ci doar cei din ceata sau mai cum vreti, si atunci bagam acolo si treburi care nu le putem lasa la indemana marelui net.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Brainstorming

#10

Unread post by owene »

inca o idee in galeata de brainstorming, daca tot a ridicat @pedros ideea primara la fileu - pe zona interna daca o fi, putem face un fel de "linked-in" intern, unde fiecare CINE_VREA isi poate lasa CV-ul motociclistic, la nivelul pe care il vrea.

- Un nume,
- un nr de telefon, un e-mail sau alte feluri in care poate fi contactat inafara de PM
- La ce anume se pricepe din toata motocicleta
- ce servicii poate oferi in mod benevol (cum ziceam eu: am loc in garaj pentru o motocicleta in tranzit, poate chiar 2 dar tre' sa stiu din timp sa fac loc), etc
- ce pot face, dar nu gratis - de ex. un regulator de incarcare, dar astea nu se pot face gratis(am dat exemplu), desi aici vorbim de preturi prietenesti, pentru restul avem Okazii, etc.
- ce nu-i place, ce ii place. Nu stiu, fiecare e liber sa caracterizeze pana la nivelul care vrea, poate sa zica si 2 cuvinte despre meseria in care activeaza, poate ne mai ajutam si altfel. Toata ideea e sa nu abuzam, ne spalam rufele aici intern si afara zero.

Referinte - mentionam aici "friends" ca la facebook, adica dam o lista de motoristi de aici de pe forum care ne sunt mai apropiati prin frecventa cu care ne-am intalnit, imbatat impreuna si care daca sunt intrebati de noi se abtin sa ne injure si ne lauda. Asta inseamna 2 lucruri - te stie lumea de bine(daca minti, se vede oricum ca nu exista referinta inapoi); A 2-a treaba e ca daca iti schimbi numarul de telefon si nu faci update pe forum, o sa dam cumva de noul numar sunand un prieten.

Eu pot face oricand un script sa transforme hatisul asta "network" intr-o imagine grafica, daca e nevoie.
User avatar

DKW
LVL 9,8
LVL 9,8
Posts: 132
Joined: 14 May 2013, 13:00
Location: Bucuresti
Zodiac:
Age: 50

Re: Brainstorming

#11

Unread post by DKW »

6OskarWhiskeyNovember » 14 Oct 2013, 11:49 wrote:Eu sunt de acord cu asta in momentul in care forumul nu poate fi citit decat de cei care se logeaza, si au dovedit dupa inregistrare ca sunt de-ai nostri.
Atunci o sa-mi pun numele, si numarul de telefon, si daca sunteti in trecere pe la mine aveti un loc in garaj inchis pentru o noapte, daca vizitati orasul si ca de obicei pensiunea/hotelul are doar parcare in strada, un ciocan, set de chei, letcon, internet sa dam jos un manual de reparatie samd. daca ati patit-o pe aproape.
Pe aceeasi tipologie este alcatuit si forumul Land Rover Owners Club Romania, doar ca avem cateva sectiuni vizibile fara sa te loghezi, restul sunt vizibile doar in urma logarii, iar unele sectiuni sunt vizibile doar membrilor de club, tot in ideea de a nu facilita accesul la datele personale ale membrilor/userilor.
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Brainstorming

#12

Unread post by pedros »

6OskarWhiskeyNovember » 14 Oct 2013, 13:55 wrote:inca o idee in galeata de brainstorming, daca tot a ridicat @pedros ideea primara la fileu - pe zona interna daca o fi, putem face un fel de "linked-in" intern, unde fiecare CINE_VREA isi poate lasa CV-ul motociclistic, la nivelul pe care il vrea.

- Un nume,
- un nr de telefon, un e-mail sau alte feluri in care poate fi contactat inafara de PM
- La ce anume se pricepe din toata motocicleta
Nu-i rau sa fie si o poza reala.
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Brainstorming

#13

Unread post by luca.stere »

AdrianS » 13 Oct 2013, 22:06 wrote:

Văd două-trei idei principale deocamdată:
  1. nişarea temei generale a Motorist.ro către motociclete, şi vechi să fie - ce ne facem cu ceilalţi?
  2. încurajarea povestirii (cu imagini şi tot tacâmul) şi a topicurilor de "Cum să [...]"
  3. adăugarea unei secţiuni axate extensiv pe partea de întreţinere şi reparaţie
Bat câmpii sau zic bine? Mai am eu nişte gânduri dar trebuie să le mai fierb o zi - două - trei.
Parerea mea (doar o parere) este ca acest forum va supravietui doar ca un forum de nisa, adica ceva motocomunisti. Daca vrei sa-l dezvolti va trebui sa atragi useri, eu am gasit absolut intamplator acest forum, intr-o zi "scanam" ce se intampla pe Coltul Comunistelor si am vazut intr-un post de-al tau link-ul catre forum iar cand am vazut ca mai mult se discuta despre comuniste am decis sa incep pe acest forum topicul cu M-ul meu desi as fi putut sa-l prezint pe motociclism.ro prin intermediul lui Urse sau al unui coleg de munca care este si el motociclist si are cont pe motociclism.

Unii poate nu vor dori sa vina pe acest forum motivand ca activeaza pe motociclism.ro dar le poti spune ca acest lucru nu-i impiedica sa activeze si pe acest forum. Eu am deschis topic si pe pro-bike.ro, pe motociclism nu cred ca o sa mai prezint M72-ul meu, sau poate o sa o fac peste cateva luni, dupa ce topicul meu nu va mai avea vizitatori.

Uitasem, nu de putine ori cand postez ceva interesant se aduna brusc multi vizitatori, oare sunt membri ai forumului si stau pe invizibil?
4 membri si 37 vizitatori conectati.jpg
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Brainstorming

#14

Unread post by AdrianS »

Văleu, screenshot-ul ăla e vechi de când lumea! Aia era vechea platformă, pe care-am schimbat-o acum mai bine de-o lună de zile. Din pricina unei măsuri de siguranţă a noii platforme, în urma portării bazei de date aţi fost cu toţii nevoiţi să vă schimbaţi "parolili".

Într-adevăr vechiul sistem avea probleme cu statisticile şi înregistra un vizitator nou la fiecare refresh dat de un utilizator. De fapt, avea probleme cu mai multe chestii. De-aia l-am şi schimbat. Ăsta de-acum nu mai are buba respectivă, iar contorul vizitatorilor este - din câte-mi dau seama - sincer. Eu mai postez noaptea pe la ore neortodoxe şi nu văd pe nimeni intrând atunci, rar câte unul-doi. Dovadă că-s oameni şi mai dorm şi ei în toiul nopţii, în loc să-şi dea coate şi să intre buluc ca să citească! :P Nu cred însă că-i vorba de membri care stau pe invizibil.

Dacă la-nceput mă speria gândul nişării acestui site, acum am început să privesc ideea cam cu alţi ochi. Cele mai recente postări ale voastre m-au ajutat în sensul ăsta. Îl văd plasat într-un registru sincer şi capabil (atât mecaniceşte cât şi literariceşte) al comunistelor, evitând atât extravaganţa afectată a lumii prea-pretenţioaselor fiare prea vechi şi prea importante, cât şi extrema cealaltă - periferia incompetenţei de orice soi.

Eu unul îmi dau seama că - de când cu locul ăsta - mi-a revenit cheful de povestire. Oricât de copilăros ar suna, sentimentul de apartenenţă nu-i nici el prea departe. Altfel spus, mă simt bine postând aici. Având în vedere că la clocit sunt ideile "ceată" şi "nişă", am să văd ce-i de făcut cu sugestiile apărute până acum aici şi-n discuţiile conexe. Trebuie doar găsită formula potrivită, motiv pentru care nu mă arunc cu capul înainte. Evident că-s lent. :)

Mi-a plăcut treaba cu "cartea de vizită" (zi-mi rogu-te mai multe despre ideea cu script-ul, Feri), cu secţiunile dedicate mecanicii pe subansambluri (Cristi57) şi văd utilă treaba cu secţiunile accesibile numai celor "serioşi" (Feri şi DKW).
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Brainstorming

#15

Unread post by AdrianS »

Hai că ne mişcăm: noua structură a forumului.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Brainstorming

#16

Unread post by owene »

pfuai ce bate vantul pe aici. Ghost town nu alta.
Post Reply