Mobile-friendly

Aici vă ţinem la curent cu noutăţile şi vechităţile din MOTORIST.RO.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Mobile-friendly

#1

Unread post by AdrianS »

Cei care-şi folosesc telefoanele să viziteze Motorist.ro vor constata că tocmai le-am făcut viaţa mai uşoară: am adăugat un nou stil grafic pentru site-ul nostru, conceput anume pentru dispozitivele mobile (smartphone-uri, tablete etc.).
Pagina principală
Pagina principală
Topic afişat vertical
Topic afişat vertical
Topic afişat orizontal
Topic afişat orizontal
Site-ul detectează automat dispozitivele mobile, aşa că nu e nevoie să răscoliţi prin setări după acest stil grafic şi nici nu va trebui să-i duceţi grija ori de câte ori schimbaţi terminalul de pe care accesaţi Motorist.ro. Suportă iPhone, Android, Windows Phone, Blackberry şi altele. Chiar dacă nu-i o minune a graficii (asta-i şi ideea!), stilul este foarte "uşurel" şi se-ncarcă foarte repede pe asemenea dispozitive; mult mai repede decât cel normal. În plus, paginaţia este gestionată automat. Astfel, textul şi butoanele se încadrează şi dimensionează la fix în limitele micilor ecrane, nemaifiind nevoie de zoom-in / zoom-out. În subsolul paginilor astfel afişate există şi un buton care face trecerea la stilul grafic original.

În cazul în care aţi răsucit telefonul de la verticală la orizontală ori vice-versa şi pagina nu s-a încadrat corect, pur şi simplu faceţi dublu-"clic" pe pagină şi ea se va drege în consecinţă.

Deocamdată lipsesc câteva elemente - precum link-urile către secţiunea de anunţuri şi galerie - însă le voi adăuga şi pe acestea cât de curând. Ritmul ardelenesc în care aduc modificări site-ului se datorează în mare parte arhitecturii platformei phpBB. Tehnologie învechită. Din fericire, se pare că noutăţi mari ni se pregătesc la orizont, aşa că-n viitorul apropiat vom aduce forumul cu un pas mai aproape de vremurile moderne.

Spor!

niculae5
LVL 2
LVL 2
Posts: 8
Joined: 12 Dec 2013, 11:41

Re: Mobile-friendly

#2

Unread post by niculae5 »

Super! Pot face o recomandare atat la varianta mobile cat si la desktop? Ar fi util un multiquote
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Mobile-friendly

#3

Unread post by AdrianS »

Multiquote deocamdată este o funcție care-l pune în dificultate pe phpBB. Totuşi vreau şi eu aşa ceva, fapt pentru care sap în continuare.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Mobile-friendly

#4

Unread post by AdrianS »

Am oprit pentru o vreme detecţia automată pentru dispozitivele mobile.

Funcţia respectivă pare să işte mici probleme în redirecţionarea de pe prima pagină (indexul site-ului) către mesajele necitite dacă se încearcă clicuirea pe titlurile celor mai recent actualizate topic-uri. În plus, dispăruseră din stilul grafic principal iconiţele de redirecţionare către cele mai recente mesaje necitite; iconiţele respective sunt cele care apar pe pagina principală în urma numelor de sub titlurile ultimelor topic-uri actualizate (Image). Problema exista numai pe prima pagină, nu şi în interiorul subforumurilor.

Membrii care navighează pe Motorist.ro de pe dispozitive mobile pot utiliza în continuare acest stil grafic minimalist, fiind necesară selectarea manuală a stilului dorit din Panoul utilizatorului. Încerc să rezolv problema cât mai repede.

Mulţumesc pentru înţelegere!

Paul

Re: Mobile-friendly

#5

Unread post by Paul »

Arată chiar frumuşel pe mobil.

Restul sunt detalii tehnice cu care eu am rămas în urmă.
Post Reply