yamaha r6 distractie sau chin?

Supersonice pe benzină.

Topic author
anduandreas
LVL 1
LVL 1
Posts: 3
Joined: 08 Oct 2013, 18:52
Location: constanta
Zodiac:
Age: 37

yamaha r6 distractie sau chin?

#1

Unread post by anduandreas »

Probabil a tot fost dezbatuta problema incepatorilor cu yamaha r6 , eu unul am capatat un r6 2004 din pura intamplare , experienta condus destul de mare , experienta moto destul de mica facand exceptie cateva scutere si o aprilia rs de 125 , am mers cu r6 decat vreo 2 saptamani dupa care am bagat.o in garaj , cautand pe diferite siteuri detalii despre intretinere am vazut ca peste tot este scrisa combinatia r6 sau r1 + incepator = victima , sa fie de vina doar teribilismul motoristilor incepatori sau au ceva motoretele astea specific ce le face mai greu de controlat ? intreb asta deoarece am vazut si alte motociclete pe siteuri cu puteri asemanatoare despre care nu se vorbeste atat de urat
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: yamaha r6 distractie sau chin?

#2

Unread post by owene »

cam ce ai observat tu trecand de la RS125 la r6?

Mie mi se pare ca multe motociclete "pentru uz civil" taie toate conceptele de motocicleta, prin motorul de automobil, consumul mai mare ca de automobil, kilowatii/kg enormi care pun mai degraba problema controlului lor decat a folosirii lor. Cand te bucuri ca ai mai scapat o data in loc sa te bucuri de drum, nu-i in regula.

Topic author
anduandreas
LVL 1
LVL 1
Posts: 3
Joined: 08 Oct 2013, 18:52
Location: constanta
Zodiac:
Age: 37

Re: yamaha r6 distractie sau chin?

#3

Unread post by anduandreas »

6OskarWhiskeyNovember » 09 Oct 2013, 10:37 wrote:cam ce ai observat tu trecand de la RS125 la r6? .
Nici nu se pune in discutie, diferenta este de la cer la pamant, problema mea este urmatoarea : de ce este r6 cea mai blamata motocicleta pentru accidente incepatori cu toate ca sunt si alte motociclete care au un raport putere / greutate destul de asemanator? De ce alte motorete la fel se pot stapani si astea nu ?
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: yamaha r6 distractie sau chin?

#4

Unread post by owene »

Nu stiu cati ani ai(multi inainte!) nu-i nimic peiorativ in intrebarea mea, dar...

coreleaza statistica in care R1/R6 e killer cu statistica in care varsta 18-23 ani e cea mai neagra, cu statistica in care alegerea unei motociclete se face cu emotia nu cu intelectul, corelat cu influenta anturajului si cam ce motociclete are un anturaj non-moto in cap.

De aia e problema cu R-urile, fiindca sunt ALESE, de CEI CARE, si CEILATI care la final se insoara cu iubita primului.

Cam ce ar putea avea in cap, cam ce om ar fi, si cam ce anturaj ar avea unul care ii da in minte sa-si faca un custom cu motor de 5 cilindri in stea(motor de avion)? S-ar potrivi in statistica de mai sus?

Topic author
anduandreas
LVL 1
LVL 1
Posts: 3
Joined: 08 Oct 2013, 18:52
Location: constanta
Zodiac:
Age: 37

Re: yamaha r6 distractie sau chin?

#5

Unread post by anduandreas »

6OskarWhiskeyNovember » 09 Oct 2013, 13:31 wrote:Nu stiu cati ani ai(multi inainte!) nu-i nimic peiorativ in intrebarea mea, dar...

coreleaza statistica in care R1/R6 e killer cu statistica in care varsta 18-23 ani e cea mai neagra, cu statistica in care alegerea unei motociclete se face cu emotia nu cu intelectul, corelat cu influenta anturajului si cam ce motociclete are un anturaj non-moto in cap.

De aia e problema cu R-urile, fiindca sunt ALESE, de CEI CARE, si CEILATI care la final se insoara cu iubita primului.

Cam ce ar putea avea in cap, cam ce om ar fi, si cam ce anturaj ar avea unul care ii da in minte sa-si faca un custom cu motor de 5 cilindri in stea(motor de avion)? S-ar potrivi in statistica de mai sus?
Multi inainte si tie(nu ma simt ofensat in nici un fel de intrebarea ta, poti vedea varsta la profil)....ma multumeste raspunsul tau......teama in cazul meu exista fiind o motocicleta agresiva , nu ma incadrez in categoriile teribilist sinucigas , fara echipament etc , nu sunt nici genul care se suie pe ea si hai sa vedem ce poate .....sunt convins ca ea poate mai mult ca mine :))) Am inceput sa investesc deja ceva timp si bani in ea ....motiv pentru care vreau sa o pastrez .
De ce am deschis topicul asta? Pentru a ma convinge daca este doar o statistica gen cea spusa de tine mai sus ....sunt preferate de CEILALTI care raman cu prietenele cum ai spus tu sau sunt anumite diferente in agresivitatea motorului sa.i spun asa.....oricum mi.am primit raspunsul si iti multumesc , am vazut ca esti din bv acolo am si eu motorul la garaj cand trec pe acolo dau o :cheers:
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: yamaha r6 distractie sau chin?

#6

Unread post by owene »

Fara niciun dubiu este un motor agresiv, poate fata de alte motoare similare hartile de avans ale motorului sunt altfel alese pentru un exces de acceleratie, poate si ciclistica e nitel altfel decat la alte motociclete la fel de agresive, fiindca trebuie sa o privim in totalitate, nu doar motorul in sine. Nu am asa ca sunt doar presupunerile mele.
Daca vrei sa o si tii, sainvestesti si sa o domolesti un pic, poate poti baga o limitare din soft. O sa-i scazi stresul mecanic, creste fiabilitatea si cand ai nevoie mai dai drumul la cativa caluti din limitare; Nu stiu unde, cum si cu cat se pot face limitari dar e o idee, si cred ca in tara tot o sa gasesti vreun service care se pricepe. Tinand cont ca vrei sa limitezi si nu sa cresti, si ai A deci limitarea nu trebuie insotita de scripte, nu e nimic ilegal, reprezentanta ar trebui sa stie.
Fabrica iti poate demonstra cu parametri si rezultate de teste ca motocicleta nu are nicio vina, greseala de proiectare relativ la stabilitate, manevrabilitate. Daca te uiti pe youtube cu "R6 crash" o sa gasesti mult din statistica aia publicata in format video; O sa vezi numai si numai prostie umana. Problema cu motoarele puternice(toate) e ca nu prea iarta greselile si tampeniile, le penalizeaza instant. De asta trebuie sa te feresti sau sa poti sa recuperezi rapid greseala. Motoarele mai mici nu te taxeaza instant, mai lasa loc si de un noroc, te lasa sa opresti, sa te dai jos sa iti tremure grisinele 10 minute dupa vreo prostie.
Post Reply