Rulmenţi jug Nipru

Te supără vreun piston? Vreo roată? Vreo bujie? Doar n-or fi de capul lor! Postează aici şi ceata-ţi va sări în ajutor! Sau în cap...
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Rulmenţi jug Nipru

#1

Unread post by AdrianS »

Arkadi al meu vrea musai să-i schimb cei doi rulmenţi ai jugului. Se simte uzura mai ales în poziţia "neutră" a ghidonului, parcă se blochează un pic acolo şi tinde să pice în acea poziţie. Iar la frână puternică şi la curbe luate la vale cu scăriţele râcâind asfaltul simt că furca faţă mă zdruncină binişor.

Zice-se că nişte rulmenţi conici pe role ar rezista mai bine-n timp la forţele care afectează zona respectivă. Eu nu am măsurat încă rulmenţii existenţi pe jugul motocicletei mele, aşa că am căutat pe net. În ideea asta am găsit aşa ceva (link către Ural-Zentrale.de). Cică dimensiuni 34 x 51 x 12 mm. Astăzi am fost la un magazin de rulmenţi şi cică nu există cotele astea. Chiar aşa să fie?

Image


Site-ul amintit zice să cumperi în plus un capac şi o garnitură din cauciuc, dar zic eu că adaptarea nu este condiţionată de acele piese.

Image Image


Vă-ntreb: sunt corecte cotele afişate pe site-ul amintit? Dacă da, aveţi idee unde găsesc în Bucureşti aşa rulmenţi şi la ce preţ? Iar dacă nu, care sunt cotele corecte?




Edit: am găsit și rulmentul original pe bile în stocul OldtimerGarage.eu, are aceleași cote (34 mm interior, 51 mm exterior).

Image


Şi văd că şi ei oferă rulmenţi conici pentru aşa ceva, aceleaşi cote. Deci n-am visat prostii:

Image
Last edited by AdrianS on 12 Oct 2013, 00:20, edited 2 times in total.
Reason: Adăugări.
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Rulmenţi jug Nipru

#2

Unread post by luca.stere »

Am cautat si eu rulmenti conici pentru jug si nu am reusit sa gasesc, asa ca am luat rulmenti cu bile de la Gaspar. Cotele exista, problema e ca cine stie pentru ce sunt facuti si din acest motiv nu se gasesc.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Rulmenţi jug Nipru

#3

Unread post by AdrianS »

Ah, probleme comune! Relaxant e să ştii pe altul cu aceeaşi problemă. :decayed:

Înseamnă că ruso-ucrainenii, cum le stă-n obicei, au făcut şi pentru motocicletele astea rulmenţi atipici faţă de bunul simţ al sistemului metric. Că o fi sau nu afirmaţia asta valabilă (din moment ce M72-ul şi restul fiarelor ce-au venit după dânsul au fost şi ele copiate după chestii nemţeşti), nu ştiu, dar îmi vine la-ndemână să dau vina pe ei. :)

Bun, am să fac o încercare şi la BADI (îmi voi urni fundul pân' la ei, că din site-ul lor nu se-nţelege foarte mare lucru), iar dacă nu găsesc nici acolo, apăi voi comanda de la Gaşpar. Ai idee cât cere pe doi rulmenţi de-ăştia? Şi-s buni de ceva?
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Rulmenţi jug Nipru

#4

Unread post by luca.stere »

AdrianS » 11 Oct 2013, 21:35 wrote:
Bun, am să fac o încercare şi la BADI (îmi voi urni fundul pân' la ei, că din site-ul lor nu se-nţelege foarte mare lucru), iar dacă nu găsesc nici acolo, apăi voi comanda de la Gaşpar. Ai idee cât cere pe doi rulmenţi de-ăştia? Şi-s buni de ceva?
Nu te mai deranja, am cautat si eu la ei. In afara de asta poti da telefon ca sa te interesezi daca au ca sa nu mai pierzi timp si benzina cu deplasarea. Eu banuiesc ca ar fi rulmenti de jug de moto japoneza dar nu am mai avut rabdarea sa caut.
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Rulmenţi jug Nipru

#5

Unread post by luca.stere »

Am gasit , o sa te anunt cat costa si daca sunt in stoc la furnizor.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Rulmenţi jug Nipru

#6

Unread post by AdrianS »

Ca pe pâinea caldă aştept veştile! Până la urmă ai găsit la BADI sau altundeva?

Şi totuşi, Gaşpar cât cere pe doi rulmenţi originali?
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Rulmenţi jug Nipru

#7

Unread post by luca.stere »

AdrianS » 12 Oct 2013, 09:17 wrote:Ca pe pâinea caldă aştept veştile! Până la urmă ai găsit la BADI sau altundeva?

Şi totuşi, Gaşpar cât cere pe doi rulmenţi originali?
Am gasit la un furnizor de piese de schimb, nu-i are in stoc si dureaza 4-7 zile livrarea. Pretul este de 160 lei (aproape cat cei de la ural-zentrale) iar la Gaspar costa 20 lei setul de 2 rulmenti (nu stiu daca sunt originali). Avantajul rulmentilor conici este ca se monteaza mai usor si sunt mai rezistenti, dar si pretul este pe masura.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Rulmenţi jug Nipru

#8

Unread post by AdrianS »

Aşa deci! Înseamnă c-o să-l sun pe Gaşpar. :)

Oricum, mulţam! Am să mai întreb pe la magazinele de rulmenţi dacă-mi vor fi în drum.
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Rulmenţi jug Nipru

#9

Unread post by luca.stere »

AdrianS » 12 Oct 2013, 13:08 wrote:Aşa deci! Înseamnă c-o să-l sun pe Gaşpar. :)

Oricum, mulţam! Am să mai întreb pe la magazinele de rulmenţi dacă-mi vor fi în drum.
Modelul de rulmenti conici nu ar trebui sa coste mai mult de 20-30 lei, din pacate sunt o dimensiune ciudata si din acest motiv sunt scumpi.
Post Reply