Legenda setului de Oltcit pe Nipra

Te supără vreun piston? Vreo roată? Vreo bujie? Doar n-or fi de capul lor! Postează aici şi ceata-ţi va sări în ajutor! Sau în cap...

Topic author
Paul

Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#1

Unread post by Paul »

Am avut Oltcit, acum am Nipră.
Într-o zi m-am împiedicat în cruce. Adică Am pus mîna pe un cilindru de Oltcit pregătit pentru fervechi, cu tot cu pistonul lui, şi m-am aşezat în cur lîngă motorul de Nipră.
Am verificat dacă pistonul de Oltcit intră în cilindrul de Nipră. ...nu. Deşi poate alezat vreun milimetru, s-ar putea.
Am încercat să corcesc bolţurile. ...nu. Poate doar alezată bucşa din bielă. Bolţul de nipră e mult mai mic decît umerii pistonului de Oltcit.

De legendele astea io doar am auzit. Voi ce ştiţi?
Image Image

Care vreţi să faceţi experimente, vă donez setul ăsta. Cilindrii trebuie alezaţi cum am spus, este destulă "carne" pe ei. Însă, cu bolţul nu ştiu ce puteţi face. Poate bucşat pistonul; poate alezată bucşa....
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#2

Unread post by AdrianS »

Paul, donează-mi-l mie dacă nu se ivesc alţi doritori! Nu-i grabă, ne mai întâlnim noi. Kardani al lu' Marius are asemenea pistoane în el, le-am văzut cu ochii mei :). Desigur, a fost nevoie de frezare serioasă în capul pistonului ca să nu lovească supapele în funcţionare. Dar cine ştie, poate pe viitor mă "spurc" şi eu la tehnologie româno-franco-olteneasco-sovietică.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#3

Unread post by owene »

Eu ca cititor pe diagonala in topicurile cu Dnepr, nu am citit niciodata de pistoane de Oltcit bagate in nipra, ci "pistoane de Slatina". Eu inteleg aici aftermarket facut la Slatina pentru nipra. Daca gresesc, scuze, urmaresc cu interes.
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Re: Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#4

Unread post by kraz-trial »

salut owene,
s-a discutat,demult - aici http://www.motociclism.ro/forum/index.p ... ternative/

:cheers:

Topic author
Paul

Re: Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#5

Unread post by Paul »

Modificări... nu mult dar... costă. Asta din perspectiva că nu se obţine nimic notabil.
Ba chiar se riscă.

Plus că se pierde segmentul de pe fustă - părerea mea, un mare dezavantaj.

Deci....
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Re: Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#6

Unread post by kraz-trial »

paslushaj ..
http://www.youtube.com/watch?v=pfif2F4hMQc" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Re: Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#7

Unread post by kraz-trial »

apgreid
http://www.youtube.com/watch?v=2Q_82Uif6hc" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar

Rocknroll
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 7
Joined: 07 Aug 2013, 18:38
Location: Valu lui Traian
Zodiac:
Age: 69

Re: Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#8

Unread post by Rocknroll »

Salut. Nu este o legenda, o poveste s-au un mit. Sunt doua Nipre din zona Constantei care au avut, au, pistoane de Oltcit pe ele. Unul a fost al lui Manu, a ajuns la Hardcore dupa care i-am pierdut urma si unul este actualmente la Marius. Nu dau din casa mai multe, daca vrei sa vezi raspuns la turatie rapid... cu niste carburatoare K65 vai de mama lor, era pe Kardani. Sa vezi ce surpriza, dupa toate prelucrarile facute la pistoane ma asteptam la bilbieli, mers neregulat, poticneli. Nimic. Torcea motorul de te ungea pe suflet. Vom vedea ce se ca mai intimpla pe parcurs cu Kardani.

Topic author
Paul

Re: Legenda setului de Oltcit pe Nipra

#9

Unread post by Paul »

E motorul mai comprimat şi explozia mai puternică. Normal că mergea bine. Indiferent de reglajul carburatoarelor.
Însă se uzează fusta. Nipra are segmentul de centrare, mie mi se pare plusul decisiv.
Deşi... poate oi face şi io experimente...
Post Reply