Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

La trei brazi şi-un bananier. Off-topic cât vă pofteşte inimioara aia în doi, patru sau prea mulţi timpi!

Topic author
Paul

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#1

Unread post by Paul »

Se zice că sunt două categorii de motociclişti: cei care au căzut şi cei care nu au căzut încă.
În cazul unui călăreţ, rezultatele sunt clar mai parşive decît în cazul unui automobilist.De aceea se recomandă, de fapt se obligă purtarea unui minim de echipament adecvat. Casca nu e numai pentru oameni urîţi, şi uneori face diferenţa dintre orbire permanentă şi... doar o amintire neplăcută. Echipamentul poate face diferenţa dintre cicatrici urîte permanente sau ... doar o amintire urîtă. Încălţămintea poate face diferenţa între un picior fix sau de lemn şi... doar o amintire neplăcută.

Din ce am văzut în filmuleţul ăsta, doar 10% e pur ghinion. Restul e pură prostie.
[BBvideo 560,340]http://www.youtube.com/watch?v=5aoT1Nwo7UI[/BBvideo]
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#2

Unread post by AdrianS »

Mi se par nemaipomenit de educative compilaţiile astea! Îţi arată cum nu, cum da, la ce să te aştepţi şi cum să reacţionezi. Deseori pare să fie vina amândurora, alteori parcă nu-i a nimănui în mod special. Condusul preventiv pare evitat cu străşnicie. Şi mai des vezi viteză prea mare, neadaptată condiţiilor de vizibilitate / drum / trafic etc.

Sigur, te doare sufletul să-i vezi cum îşi rup oasele. Omul are însă, ca specie, obiceiul de a învăţa mai bine din greşeli decât din reuşite.

Topic author
Paul

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#3

Unread post by Paul »

De ce m-ar durea sufletul cînd văd prostoi fără cască, în tricou, care merg tare mai ales prin intersecţii, nu mai spun printre benzi, nu ştiu ce-i aia frînă, depăşesc pe dreapta, etc etc...

Doar foarte puţin e pur nenoroc. Neacordare de prioritate, etc.
Cînd am văzut combina aia mi-a îngheţat mie materialu-n kor, pe scaun... darmite să o păţeşti... meri şi tu la o plimbare de relax pe dealuri şi hooopaaa, dealul de hiere pe drum la vae...

Topic author
Paul

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#4

Unread post by Paul »

Ce vedeţi voi?
550341_426668477407597_966912870_n.jpg
550341_426668477407597_966912870_n.jpg (52.19 KiB) Viewed 16436 times
550341_426668477407597_966912870_n.jpg
550341_426668477407597_966912870_n.jpg (52.19 KiB) Viewed 16436 times
Ce văd eu?
Pură prostie, viitor accident.

De ce?
1. Papuci cu şireturi.
2. Pantaloni din nenorocenie de aia, latex parcă se cheamă. Pielea nu se încreţeşte aşa.
3. Geagă cu fo 2 mărimi mai largă/mare.
4. Nici casca nu-mi inspiră mare încredere.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#5

Unread post by owene »

100% accident. Daca e si prostie, atunci cu ochi, dupa 9 luni. :woohoo:

Speedy
LVL 2
LVL 2
Posts: 6
Joined: 04 Feb 2013, 11:23

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#6

Unread post by Speedy »

Ce treaba are echipamentul cu provocarea unui accident?
A, ca in caz de accident o sa ai mai mult de suferit, asta da.
Deci nu "viitor accident", ci doar "daca accident, buba mai mare".

Acum, punctual:
* Geaca nu mi se pare mare. Daca o incheie cred ca e chiar OK. Nu te lua dupa maneci, ia-te dupa umeri.
* Casca nu stiu ce neam e, dar macar e o integrala.
* Sireturile... eu de cand ma stiu merg in bocanci cu sireturi si n-am facut niciun accident din cauza asta. Iar cand am cazut la 20 la ora si eram in bascheti am suferit doar o mica entorsa.
* Pielea de la pantaloni nu te fereste decat de ceva julituri. Si, in caz de accident, juliturile sunt ultimul lucru de care m-as plange. Chiar daca ai piele de rinocer, fracturile, dizlocarile, luxatiile nu le eviti.

Si, ca sa fim clari, eu merg vara fara echipament in oras. Asa merg dintotdeauna, asa am cazut de vreo 4 ori la viteze sub50 la ora, fara sa fie vina mea niciodata. M-am julit, m-am entorsat, m-am inflamat.Dar nu m-am plans niciodata de urmari, ci doar de idiotii care au provocat acidentele. Daca eram echipat full nu o mai faceau aia?! Ba da! Deci cauzalitatea nu e "fara echipament=>accident".

varugica
LVL 0,5
LVL 0,5
Posts: 1
Joined: 02 Feb 2013, 18:36

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#7

Unread post by varugica »

Da airbagurile nu le vede nimeni ? :silly:

Topic author
Paul

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#8

Unread post by Paul »

Acesta nu este un forum de duzină de cretinism. Cine vrea (i se pare lui) băşcălie să se ducă acolo.

own, ai jumătate de punct de warn. varugica unul întreg. Contactaţi administratorul dacă doriţi să ştiţi la cîte, ce se întîmplă.

Speedy: geaca aia sigur poate cauza accidente. Ce e aşa de greu de înţeles? Oricum se vede că nu e a ei. Şi tocmai la mîneci e problema, nu la umeri...
Legenda căştii sfinte integrale e... legendă. De exemplu, eu am flip-up, mi se pare extraordinar de practică şi ştii ce? cazi în aceiaşi păcăleală ca fratimiu. Punctele de rezistenţă ale bărbiei nu sunt sus la urechi, la şuruburi, ci jos, unde se îmbină cu corpul cel mare a căştii. În două puncte foarte ferme. Eu sunt foarte sigur pe casca mea că, în caz de (doamne fereşte) căzătură bărbia nu o să aibă nimic. Vizorul însă, mi-e frică să nu se crape în bucată mare să îmi afecteze zona ochilor....
Bocancii cu şireturi nu au nimic, şi eu port, dar nu legaţi jos în dreptul schimbătorului sau a pedalei de frînă! ci sus pe tibie. Eu am luat-o ca prostu' de pămînt, mare noroc că eram oprit pe loc, cînd mi s-a agăţat şiretul de schimbător....
Într-adevăr, în caz de căzătură se pot întîmpla vătămări muuult mai grave decît juliturile. Dar! ce ustură mai mult? O fractură te doare intens pînă în minutele în care ajungi la spital. Acolo îţi bagă un anestezic, ţi le pune la loc apoi durerile de refacere nu mai sunt aşa puternice. Juliturile însă... auauauaaauuu....
Şi eu merg fără echipament, n-o să merg pîn' la pîine în oraş înţolit în echipamentul de turing. Doar casca. Însă, e un orăşel liniştit, şi merg cu ochii-n paişpe la pătrat. Aşa am fost eu ăla care m-am oprit pe loc în sensul giratoriu... deşi aveam prioritate... iar cretinoida de copkilă habar n-a avut că a avut în stînga, eu am luat-o de pămînt cînd o frînat dobitocul din faţă.... şi altele....
Cu idioţii.... fac parte din riscurile pe care ţi le asumi ca motociclist. Mai ales în Rrromînia.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#9

Unread post by owene »

@Paul : sa fie primit :cheer: Stiu. O sa ma dati afara de pe forum. Nu investesc in forum, asa ca nu ma afecteaza. Enjoy!

Nu se va intampla nimic asa cum sta sprijinita de gard. E pasagera, sireturile nu-s problema. Comentam ca sa comentam. Fiecare merge cu ce are si cum il taie capul. Poti opri pe cineva sa mearga? Cand am fost io in Vietnam, acolo nu avea nimeni casca, n-am vazut accidente, erau puhoi cu motoare si scutere(100cc max max) si nu mergeau foarte incet. Asa ca de acord cu @Speedy, nu haina te fereste de accident ci neuronu'. Ca motociclism, noi suntem la inceput, un taran asiatic s-ar putea sa ne dea clasa oricand.

Daca vreti sa va vada soferii, cumparati-va o casca complet alba, si o geaca reflectorizanta verde, pe care sa-i imprimati pe spare "POLITETEA RUTIERA"

Speedy
LVL 2
LVL 2
Posts: 6
Joined: 04 Feb 2013, 11:23

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#10

Unread post by Speedy »

Plecam de la premiza ca fata e pilot, nu pasager. Ca daca sta in spate n-are nicio treaba.
Pai manecile sunt Ok ca-s mai lungi un pic, cand intinde mainile spre ghidon se ridica vreo 5 cm.
La casca ziceam ca e integrala in sensul ca mie nu-mi plac castile fara mandibula. Iti dai seama cum ar arata fatuca fara dintii din fata?!

Repet, nu cred ca poti sa faci accident din cauza ca n-ai echipament. Decat in cazul in care intepenesti de frig, dar asta e alta discutie.

Topic author
Paul

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#11

Unread post by Paul »

Bună tare asta cu "politeţea rutieră" :) o să-mi fac :)
User avatar

incognito
LVL 3,5
LVL 3,5
Posts: 18
Joined: 08 Feb 2013, 10:19
Location: Curtea de Argeş - Bucureşti
Zodiac:
Age: 36
Contact:

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#12

Unread post by incognito »

Daca vreti sa va vada soferii, cumparati-va o casca complet alba, si o geaca reflectorizanta verde, pe care sa-i imprimati pe spare "POLITETEA RUTIERA"
Patentează cât mai poţi ;))
Să nu te mire dacă la următorul concurs de km o să aduc poze cu politeţe rutieră :cheer:

Referitor la poză, nici eu nu cred că lipsa echipamentului reprezintă o cauzalitate pentru accidente, ci mai degrabă în caz de accidente ;) Sunt o susţinătoare a purtării echipamentului (şi îl port tot timpul, asta nu înseamnă ca n-am avut inci/acci-dente ;) ), dar până la urmă dacă alegi să faci asta sau nu, e pe barba ta.

p.s.: ce are domnişoara în picioare nu sunt papuci, dar nici echipament recomandat.

Speedy
LVL 2
LVL 2
Posts: 6
Joined: 04 Feb 2013, 11:23

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#13

Unread post by Speedy »

Asa...putem scrie pe veste "Polutia rutiera". Nu are nimeni ce sa zica si seamana si mai mult cu "originalul".

Topic author
Paul

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#14

Unread post by Paul »

Neah, ar trebui să fie ceva inteligent şi elegant, să facă omul să zîmbească şi să bage la cap... nu o insultă manelistă.

Speedy
LVL 2
LVL 2
Posts: 6
Joined: 04 Feb 2013, 11:23

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#15

Unread post by Speedy »

Prietene, "polutie" nu e nicio insulta, e un termen stiintific. Cat despre "manelistica"...99 % din manelisti nici n-au auzit cuvantul "polutie" in viata lor, daramite sa mai stie si ce-nseamna.

Topic author
Paul

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#16

Unread post by Paul »

...dar au instant cînd văd "pă motoare", "pă sistem", nu? :D

Totuşi... nu.
(iaca ce am ajuns să dezbatem).
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#17

Unread post by cicloburu »

Vulpe, dezbatem o problemă pusă total anapoda de tine, că eu nu văd în poza aia decît o gagică căreia i-aș face orice altceva decît s-o plimb, iar dacă ar fi motociclistă „de ghidon”, nu m-ar interesa!
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#18

Unread post by owene »

Cred ca ce vrea Paul sa spuna este ca atitudinea unui "fashion-biker" sau "stupid biker" este cea care il expune in primul rand, iar asta se poate citi in general din atitudinea echiparii. Are si echipamentul un body-language pana la urma, se vede cand omul nu e echipat nustiucum ca nu are de unde, dar se straduieste, si se vede cand nu e echipat ca de-aia. Apoi echiparea devine si factor agravant.

http://www.carbibles.com/bikes.html

Casca flip-up e buna cand e flip-down.

Hai noroc sa n-avem nevoie de ele, sa ne pazeasca doar de muste.
User avatar

Cristi 57
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 47
Joined: 02 Feb 2013, 16:05
Location: Bucuresti

Accidentul: întîmplare nefericită, sau pură prostie

#19

Unread post by Cristi 57 »

..."geaca aia sigur poate cauza accidente"...
Nu este adevarat! Accidentul este produs din vina ta sau a altui participant la trafic.

"Da airbagurile nu le vede nimeni ?"
La un impact frontal la peste 40km/h, nu mai este nimic de comentat! Costumul te ajuta doar sa nu te imprasti pe sosea.

..."eu nu văd în poza aia decît o gagică căreia i-aș face orice altceva decît s-o plimb"...
Da, este parerea ta si o respect!

..."eu nu cred că lipsa echipamentului reprezintă o cauzalitate pentru accidente....asta nu înseamnă ca n-am avut inci/acci-dente"...
Corect! Aici apare adevaratul subiect: accidentul sau incidentul.
=====
Incidentul este un eveniment la care costumatia este foarte importanta si utila... explozie, o groapa, o neatentie, etc in linie dreapta cu o sosea libera la peste 120km/h se termina cu bine... norcul si costumul si-au spus cuvantul. Toti vitezisti stiu acest lucru si nu-l ignora, atunci cand sunt pe pista.

Accidentul? ..ce pot sa spui cand esti calcat, facut una cu pamantul de un inconstient grabit? ..esti vinovat doar ca te aflai acolo! ..sau daca din vina ta intri cu peste 50km/h intr-un pom, un zid sau un cap de pod ca n-ai apreciat bine viteza starea carosabilului? ..nu mai este nimic de comentat, nici macar noroc, doar invataminte pentru ceilalti! Costumul ramane un sac in care totul este zob... iar tu nu ve-i mai sti nimic.

O statstica spune ca >50% din accidentele tragice sunt datorate alegerii neinspirate a motocicletei, la costumatie nu face referire... Daca te dai cu racheta prin oras, nu mai conteaza ce pui pe tine in ziua in care norocul te-a parasit.
Post Reply