Intâlnire de clasice şi ataş 2014

Anunţuri, poveşti şi fotografii cu, despre şi de la întâlniri motoristice şi evenimente.

Paul

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#21

Unread post by Paul »

Zic şi io....
http://www.mopedmap.net/en/route/2440539-prieteneasca/" onclick="window.open(this.href);return false;

Topic author
retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#22

Unread post by retromotor »

Paule, doar dacă facem întrunirea la Crasna îţi iese şi ţie de o distanţă convenabilă. Că în rest...eşti din Huşi.

Topic author
retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#23

Unread post by retromotor »

Acum, să-mi fie cu iertăciune, mărite Admin, numa' că o să mă folosesc de funcţia deşteaptă copipeist ca să reîmprospătăm informaţiile.
Locul desfasurarii: comuna Zabala, aflata in apropierea orasului Covasna, judetul Covasna. Ca distanta, fata de Bucuresti, e la fel ca si anul trecut. Distante mai mici pentru cei din Moldova, pentru Cluj undeva egale, posibil un pic mai mari, dar nu de speriat pentru Silviu si nea Radu.
Perioada:04-06 iulie 2014. Daca sunt persoane care vor sa vina de joi (03.07), rog sa ma anunte dinainte, ca sa-i pot comunica proprietarului din timp. Eu clar o sa fiu acolo de pe data de 03 iulie si sper sa nu mai beau toata palinca lui Silviu de joi seara - ma gandesc sa-mi iau camera la parter, cu toate ca acum sunt mai putine scari. Cine stie, cunoaste.
Conditii:Terenul pensiunii pus la dispozitie integral, fara posibilitatea de campare a altor persoane. Avem foisor cu lumina, gratar (posibil si ceaun) precum si cuptor de paine (daca e vreun Master Chef printre noi). De la asfalt pana la pensiune este un drum de pamant tasat cu pietris in lungime de aprox. 800 m. Foarte practicabil, daca nu alergati pe el, se poate intra fara probleme cu orice fel de motocicleta, fara sa-i dauneze. Daca ploua, e posibil sa fie un pic de stropeala.
Munte: la poale de codru des.
Apa: parau a la bot du cheval, langa corturi. Apa e curata, proprietarul a laudat-o in sensul asta, astfel ca se poate spala o rosie.
Cazare: pensiune, pretul unei camere 100lei. Cort pe terenul pensiunii. Pensiunea are 10 camere. In cazul in care vor fi toate ocupate (as zice ca deja mai sunt doar 2 sau 3 libere), mai e un mic fanar de 2 locuri cu fan proaspat, langa cuptorul de paine. La aproxmativ 300 de m de pensiune, asezate vis-a-vis, mai sunt doua maxicamere (sa le denumim asa), oferite spre inchiriere de prietenul lui Leo80. La parter este un spatiu liber si o baie, la etaj este o camera mare cu probabil 2 paturi duble sau 4 solo percutie, camerele sunt inca in curs de amenajare. Cand o sa-l aflu, o sa postez si pretul de inchiriere al acestora. Nu am mai facut poze, ca eram preocupat sa ma joc cu mioriticul gazdei. Levi, cand ai timp, fa cateva fotografii sa le postam. Sau o alta varianta ar mai fi Cabana Vlad din Zabala, am inteles ca este undeva la 400-500 de m langa pensiune, dar nu am mai fost la ea.
Mancare: pensiunea nu este la fel de bine dotata cum a fost anul trecut Casa Zmeilor. Am stabilit cu proprietarul sa ne trimita cateva oferte de mic dejun, 2-3 feluri de ciorbe si 2-3 feluri de felul 2 (gen tocanica, gulas, mai putin friptura sau mici), in principal specifice locului. Acum nu stiu cat va fac voua pofta, dar oamenii ne-au povestit de supa de chimen, ciorba de oua, ciorba de visine, nush ce dracie de dovleac, miel fistichiu si alte mancari locale. Se vede ca mergem in secuime, oamenii au invatat sa gateasca din toate draciile care cresc pe pamant. De asemenea, i-am spus dlui Laszlo, proprietarul, sa ne stabileasca si 3-4 randuri de bere (am optat pentru Ciucas in principal, astept ofertele complete). Cine nu vrea sa manance la pensiune, isi poate cumpara de la Penny din orasul Covasna mancare si de gatit s-o descurca, plus ca-si poate cumpara paine cu cartofi facuta in casa (nu cumparata de la vreo brutarie) din comunele de pe drum (Ozun, Reci, etc.). O paine e 10 lei, noi am luat si e foarte buna. Si MARE. Doamna care administreaza pensiunea (cred ca si bucatareasa totodata) ne-a spus mandra ca are un Voshod functional cu care o sa vina la intalnire.
Felurile oferite până acum:

micul dejun - 12 lei> cas de oaie (oaie si/sau vaca), unt, oua, mezeluri, slanina, urda, legume, gem, ceai, cafea, lapte;

- pranz - 32 lei - varianta 1> supa de chimen, paprikas de pui cu smantana si mamaliguta, cafea si/sau ceai;
- varianta 2> supa de oua, tocanita de porc, cartofi si/sau orez, salata, cafea si/sau ceai;

- cina - 22 lei - varianta 1> gulas;
- varianta 2> mazare verde cu ochiuri si/sau carnati.
Semnal telefon: da.
Curent: da

Lemne de foc: destule pentru foc de tabara, foc de ceata, foc de haita, foc de bisericuta, foc de ceaun, foc de barbat suparat pe muiere.

Umbra: da, doar suntem langa padure.

Soare: daca nu stam la umbra.
Toalete: de la pensiune, sunt curate si intretinute corespunzator. Pentru haiducii moderni, padurea e langa noi, dar sper sa faceti plimbari romantice mai lungi in cautare de zen.

Muzica: formatia HDD featuring MP3 or MP4, in functie de suma alocata.

Anul asta, in afara plimbarilor tematice, o sa vedem daca organizam si ceva concursuri scurte si haioase, bineinteles dotate cu premii consistente, constand in bujii uzate, ambielaje descentrate, pistoane sparte si 2 kile de calamina.

Ii rog pe cei care intentioneaza sa participe la prieteneasca sa ma anunte in perioada imediat urmatoare (pe mine sau pe Cios, la alegere). Puteti sa o faceti aici sau aveti la dispozitie PM-ul, mailul sau tel. 0723565973. Trebuie sa-mi fac o idee despre numarul de participanti ca se ne putem organiza bine, sa gandim doua trasee zonale (unul de vizitare a muzeelor locale si a altor puncte de interes) si unul off, pentru cine are chef de atas in padure.

Corturile vor fi asezate in partea stanga a terenului pensiunii, astfel incat locul de langa foisor/gratar sa ramana liber, pentru mese/discutii aprinse si cu bere stinse/concursuri de lupta dreapta in bete strambe si altele.

Incercati pe cat posibil sa participati cu motociclete in tema, indiferent cum ajungeti cu ele la prieteneasca (in carca, pe remorca sau tractati). Daca se anunta prea multe japoneze, trecem la taxare pentru constituirea unui fond benzinaresc.
Image
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#24

Unread post by pedros »

Pe felie, adica e musai sa fiu prezent. :cheers:
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#25

Unread post by AdrianS »

retromotor » 11 Mar 2014, 11:21 wrote:Acum, să-mi fie cu iertăciune, mărite Admin, numa' că o să mă folosesc de funcţia deşteaptă copipeist ca să reîmprospătăm informaţiile.
Perfect. :)

Topic author
retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#26

Unread post by retromotor »

Hai să mai ridicăm topicul spre aducereeeee aminteeeeeee. Amin.

Topic author
retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#27

Unread post by retromotor »

Hai și cu afișul întâlnirii, masterpiece realizat de Cios. Pac Tre'n Fân își așteaptă bărboșii. =))
Attachments
PAC 2014_1.jpg

Topic author
retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#28

Unread post by retromotor »

Ultima aducere aminte.
Ne-am aprovizionat cu voie buna, mancare, palinca/bere, soare ne spune accuweatheru ca o sa avem din plin sambata si duminica.
Am inteles de la multa lume ca-s probleme financiare, asa ca e clar ca anul acesta intrunirile vor fi lipsite de prezența unora dintre noi.

Să ne vedem cu bine!
User avatar

pedros
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 41
Joined: 11 Feb 2013, 12:50
Location: Bucuresti-Grozavesti
Zodiac:
Age: 56

Re: Intâlnire de clasice şi ataş 2014

#29

Unread post by pedros »

retromotor » 30 Jun 2014, 12:20 wrote:
Să ne vedem cu bine!
Asa facem.
Post Reply