Ce reprezinta obiectul din imagine?

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#101

Unread post by luca.stere »

E pe drum si stopul acesta:
stop-spate-ural-m72.JPG
Impreuna cu acest stop mi-am completat necesarul de electrica pentru M72 (am far original, lampi spate, ochi de pisica, vitezometru, contact, comanda claxon si avans aprindere), ar mai fi lampa de pozitie fata pentru atas dar aceea se gaseste peste tot si nu-mi fac probleme pentru ea. Dintre piesele importante imi lipseste furca fata si aripa fata dar acestea cu sumele necesare le voi rezolva.

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#102

Unread post by Lolo_ID »

Lampa din imagine este de IJ 49, nicidecum de M72. Cea de M72 are sticla rotunda mai mica in diametru, soclul pentru bec este altfel, carcasa este mai scurta si mai bombata in partea superioara.

Added in 44 minutes 8 seconds:
[quote="luca.stere"]Mai adaugam o piesa la puzzle:
vitezometru-ural-m72.jpg
vitezometru-ural-m72-2.jpg
kilometraj-ural-m72.jpg

Farul este FG-38 deci ar trebui sa aiba ceas de kilometraj SP 8 A. Nu stiu cu ce model de ceas de kilometraj a fost echipat farul M72-ului dar, presupun ca, nu acelasi model. Poti verifica, scrie pe spatele lui si modelul si anul STAS-ului ( GOST-ului ).
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#103

Unread post by luca.stere »

Lolo_ID wrote:Lampa din imagine este de IJ 49, nicidecum de M72. Cea de M72 are sticla rotunda mai mica in diametru, soclul pentru bec este altfel, carcasa este mai scurta si mai bombata in partea superioara.
Din informatiile pe care le-am gasit stopul din imagine este de M72, daca ai niste informatii certe (comparatii imagini, catalog, samd) te rog sa le prezinti, mi-ar fi de ajutor si mie si altora.

Added in 44 minutes 8 seconds:
Lolo_ID wrote:Mai adaugam o piesa la puzzle:
vitezometru-ural-m72.jpg
vitezometru-ural-m72-2.jpg
kilometraj-ural-m72.jpg

Farul este FG-38 deci ar trebui sa aiba ceas de kilometraj SP 8 A. Nu stiu cu ce model de ceas de kilometraj a fost echipat farul M72-ului dar, presupun ca, nu acelasi model. Poti verifica, scrie pe spatele lui si modelul si anul STAS-ului ( GOST-ului ).
Voi vedea.

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#104

Unread post by retromotor »

Lolo, stopul in cauza, cel postat mai sus, a fost folosit si pe M-urile civile.
Ce sustii tu este valabil numai in cazul M-urilor militare,
stop m72 1941.JPG
ulterior producţia s-a reorientat să deservească pe toată lumea.
Attachments
stop m72.JPG

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#105

Unread post by Lolo_ID »

Ceea ce-mi arati in poze e lampa ce a fost montata pe mai multe marci si modele de motociclete rusesti ( ex. IJ 350, K 125, K 55, K 125M, M1A, K1B, M1M, M 103 s.a. ) - se numeste tot FP-7 insa prima varianta cu reflectorul din material plastic, de acelasi diametru ca si la lampa de M72. Pe M72 s-a montat lampa FP-6 cu reflectorul din sticla ( mai mica in diametru decat la FP-7 ) si cu soclu si carcasa ca cele din imagini :
Attachments
Picture 026.jpg
FP-6.JPG

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#106

Unread post by retromotor »

Lolo, poza cu M-ul este facuta in 41. Nu stateau rusii sa se intrebe cum sta treaba cu FP-urile :)
Scanul este din cartea Motocicleta M72, editata de Ministerul Fortelor Armate.
In sine, este o traducere a cartilor rusesti editate in 46-48.

Hai sa-i credem pe rusi, macar acum.

PS: soclul postat de tine este pentru stopul de atas.

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#107

Unread post by Lolo_ID »

Carcasa din prima poza ai luat-o de la mine. Daca ai vreo lampa ca cea din primul post de pe pagina asta poti face o comparatie intre carcase.
Se mai poate verifica si altfel ce tip de suport de lampa a fost montat pe aripa M72-ului si anume : cine are la indemana o aripa de spate, originala, de M72, in stare cat mai buna si nemodificata poate verifica numarul de gauri din ea si pozitionarea lor pentru prinderea soclului lampii.

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#108

Unread post by retromotor »

Laurentiu, carcasa pe care am luat-o de la tine este de M militar.
Stopul postat de corleone s-a pus si pe M-urile civile, la fel cum s-a pus si pe marcile enumerate de tine.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#109

Unread post by luca.stere »

Se pare ca voi reusi sa cumpar un releu de incarcare PP1 de M72 militar la un pret rezonabil, sper sa nu se fi inselat vanzatorul, se jura ca e ca cel din imagine dar ca-i lipseste o piulita de la capac (paguba'n ciuperci). Daca e PP1 o sa fac M72-ul o replica a modelului militar chiar daca asta implica ceva cheltuieli in plus.
PP1-ural-m72.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#110

Unread post by luca.stere »

Cu releul prezentat mai sus nu s-a concretizat nimic (oameni neseriosi/mincinosi) dar am cumparat o sa:
sa-m72-1.jpg
sa-m72-2.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#111

Unread post by luca.stere »

Aceasta baie de ulei mi-a facut cu ochiul pe ebay, cautam de mult o baie de ulei de aluminiu pt motorul meu de M72. Pt cine stie baia de ulei din aluminiu de Ural M67 se potriveste la toate motoarele de Ural si cel de K750.

Avantaje: capacitate de ulei un pic mai mare, racire mai buna a uleiului si etansare perfecta.
Dezavantaje: coboara un pic garda la sol a motocicletei, e un impediment numai la Ural M72 dar numai pe drumuri proaste.
baie ulkei Ural M67
baie ulkei Ural M67
baie ulei Ural M67
baie ulei Ural M67
Si am primit-o si sablata!
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#112

Unread post by luca.stere »

Si a venit si aripa de atas cumparata pt M72 dar care cred ca pana la urma o voi monta pe atasul pe care vreau sa-l pun pe Ural M63. Calitatea aripii este destul de buna, mult mai buna decat ma asteptam.
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
aripa atas Ural M72
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#113

Unread post by luca.stere »

Niste pistoane noi (auto) pentru mine, au bolt de 22mm si le voi pune la un motor de Ural M72:
pistoane noi.jpg

Pentru cei care vor sa stie ce fel de pistoane sunt dar le e frica sa intrebe le dau mai jos detaliile:

1. Cod produs marca Volkswagen 049 107 065 A F sau Mahle 034 54 00

2. Alezaj 79.5mm care este perfect pentru motoarele de Ural M72 / K750 / BMW R71 pt ca iti ofera posibilitatea sa alezezi un cilindru vechi si uzat si astfel rezulta un set motor cu fonta veche care este net superioara unei fonte noi.

3. Diametru bolt piston 22mm, aici ar fi o mica problema in sensul ca pistoanele de M72 / K750 au bolt de 21mm. In consecinta se vor monta bucsi de 22mm care pot fi facute la un strungar care e capabil sa gandeasca sau cumparate: http://www.oldtimergarage.eu/catalog/pr ... ts_id=3998 .

4. Inaltimea de compresie a pistonului este de 41.8mm in loc de 41mm cate are pistonul de M72 / K750. Se pune o garnitura mai groasa pt a prelua diferenta. Alta metoda ar fi ca un strungar musai priceput sa le strunjeasca diferenta.

5. Lungimea pistonului este de 74-75mm, difera de la producator la producator, sunt un pic mai scurte ca cele de M72/K750 asa ca se potrivesc fara probleme.

6. Toleranta este de 0.06 sutimi, se poate si 0.05 sutimi dar trebuie rodaj ca la carte caci altfel va bateti joc de bani.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#114

Unread post by luca.stere »

L-am ajutat pe Urse sa cumpere niste pistoane de Dnepr fabricate de firma Almot din Polonia. Eu le-am comandat la http://moto-boxer.com/product_info.php?products_id=1596 si vin la pachet cu segmenti, bolturi si sigurante pentru bolturi. Calitatea lor este foarte buna in comparatie cu pistoanele oferite de ucrainieni sau cine dracului le face. Deci:

1. Pistoanele sunt de calitate buna comparativ cu mizeriile oferite de ucrainieni/rusi/chinezi

2. Segmentii sunt mai buni, primul segment este cromat

3. Boltul pistonului este mai gros iar suprafata lui este mult mai bine finisata

4. Pistoanele Almot au ovalitate pe fusta asa cum ar trebuie sa aibe orice piston, cele ucrainiene nu au si din acest motiv gripeaza indiferent ce le-ai face.
Almot
Almot
Piston Dnepr Almot
Piston Dnepr Almot
Piston Dnepr Almot 2
Piston Dnepr Almot 2
Segmenti Dnepr Almot
Segmenti Dnepr Almot
Avantajul major in afara calitatii este faptul ca pot fi cumparate si pe dimnensiuni mai mari decat cele standard pt a fi folosite impreuna cu cilindri vechi care se alezeaza la cota si astfel se realizeaza un set motor apropiat de calitatea motoarelor occidentale fara probleme de gripare si consum de ulei.

Aceste pistoane au un singur minus, in pachetul lor sunt puse sigurante de bolt cu profil rotund in timp ce canalul de siguranta este pentru siguranta plata cu profil drept. Daca nu se schimba sigurantele exista riscul ca siguranta sa sara din canal:
Canal siguranta
Canal siguranta
Siguranta profil rotund
Siguranta profil rotund
Added in 13 minutes 52 seconds:
Si iata diagrama unui piston, se vede cum fusta pistonului trebuie sa aiba ovalitate pt ca in zona boltului fiind mai mult material se dilata mai mult:
diagrama-cote-piston.jpg
Probabil din ratiuni de costuri nu au mai facut ovalitatea fustei la piston. Cele facute de Almot au ovalitate la fusta iar asta le face sa fie pistoane bune, totodata se vede si ca materialul si executia sunt mai bune.

Tot "sapand" dupa informatii am aflat ca Almot face pistoane si pentru motoare de Ural 650 OHV si Ural M72/K750 dar nu am vazut la vanzare deat la dealerul Ural din Cehia.

drobu
LVL 9
LVL 9
Posts: 97
Joined: 20 May 2013, 08:01
Been thanked: 2 times

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#115

Unread post by drobu »

...sigurantele nu sar din canal , au prostul obicei sa se rupa in 2, 3...7....si partile rezultate sa ajunga prin bolt , intre cilindru,pistonul minunat ,segmentii cromati...
Adrian stie el...!
Intradevar canalele sunt pentru sigurante cu profil drept , si cele cu profil rotund furnizate de polaci , nu se aseaza bine ...ba, mai mult canalele nu au adancine uniforma pe toata circumferinta....sunt zone unde sigurantele dispar complet in canal si zone unde partial sunt vizibile(si aici nu ma refer la forma exotica asigurantelor ce vin cu pistonul.
Incercarea de folosire a unor sigurante cu profil dept s-a soldat cu un esec....dupa mai multe sortimente incercate , de diferite calitati , in toate situatiile am observat ca , siguranta trebuie deformata foarte puternic (indiferent de metoda de bagare ...) si deformarea devine remanenta , siguranta nemaifixandu-se in canal!
Am comanadat niste inele de siguranta de pe la japoneze , cele mai groase pe care le-am gasit dar si acestea dispareau in canale...
Asa ca , batraneste am cautta un arc de calitate cu spira suficient de groasa si am debitat din el ...
Parca cele originale sunt din otel de 1.6mm...
Chestiunea trebuie investigata cu toata atentia pentru ca face prastie motorul cu performate moderne!

PS
Bolturile , folosite combinat cu sigurate cu sectiune circulara , ar trebui sa aiba marginile usor rotunjite sau sanfrenate pentru a nu beli inelele...orice tendinta de deplasare axiala a boltului ar trebui sa infiga siguranta in canal , si nu sa sape in ea....

...inca o data , Adrian poate furniza niste poze horor ....

Si sigurantele originale ukrainene sunt recunoscute pentru minunile care le fac....
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#116

Unread post by luca.stere »

drobu wrote: PS
Bolturile , folosite combinat cu sigurate cu sectiune circulara , ar trebui sa aiba marginile usor rotunjite sau sanfrenate pentru a nu beli inelele...orice tendinta de deplasare axiala a boltului ar trebui sa infiga siguranta in canal , si nu sa sape in ea....
Foarte bun acest sfat!
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#117

Unread post by luca.stere »

Am gasit si acest releu de 6V model PP31 (de fapt corect este RR31)dupa un an de zile, inainte sa incep sa-l caut zburdau pe ebay dar la un moment dat au disparut. Asa ca nu am ratat ocazia si l-am cumparat imediat, vanzatorul a mentionat gebraucht und geprufte dar asta ma intereseaza mai putin acum:

releu 6V PP31.jpg
Din cate am observat eu (poate gresesc) acest model de releu ar fi fost al doilea model de releu pentru Ural M72, primul fiind ravnitul releu PP1 care s-a montat pe modelul miltar.
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#118

Unread post by luca.stere »

In sfarsit a sosit releul, trei saptamani l-am asteptat... credeam ca nu mai vine.
releu incarcare 6V PP31 (RR31)
releu incarcare 6V PP31 (RR31)
releu incarcare 6V PP31 (RR31)
releu incarcare 6V PP31 (RR31)
releu incarcare 6V PP31 (RR31)
releu incarcare 6V PP31 (RR31)
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#119

Unread post by luca.stere »

Am gasit de vanzare pe olx un ax cu came NOS de Dnepr cu aprindere cu avans manual (pe 6Volti). Avand in vedere ca sunt destul de rare si ca se potriveste perfect la un posibil proiect (KMZ K650) l-am cumparat fara sa stau pe ganduri:
20160910_114815.jpg
20160910_114825.jpg
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Ce reprezinta obiectul din imagine?

#120

Unread post by luca.stere »

M-am pricopsit si cu un cadru de Dnepr emte 11 cu acte noi. E fabricat in 1991 dar in contextul in care boxerele cu acte dispar de la o zi la alta nu-i rau sa ai si o Nipra la pastrare.

PS: Ca sa fiu sincer... l-am luat ca sa-i fac in ciuda lui Drobu. :))
Post Reply