Planeta lui Marius

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Planeta lui Marius

#21

Unread post by cicloburu »

Planeta lui Marius a ajuns la atelierul de la Comana!
Image
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Planeta lui Marius

#22

Unread post by AdrianS »

cicloburu » 07 Mar 2013, 10:02 wrote:Planeta lui Marius a ajuns la atelierul de la Comana!
Aşa e, frate, când am Break şi car câte două motociclete şi jumătate la un singur drum :P! De vineri încolo fug din nou la ţară ca să mă reapuc de treabă! :cheer:

Marius, am primit împrumut de la Ionel (din Chitila) două stopuri, în caz că îţi displace ăla pătrăţos pe care îl ai pentru motocicletă. Ambele sunt româneşti, ăla rotund pare să fie de tractor, iar ăla mai pătrăţos cică-i de Mini-Mobră.

Să ştii că ăla rotund are separator înăuntru şi e făcut pentru două becuri (poziţie şi stop), având şi sticlă albă dedesubt pentru iluminat plăcuţa de înmatriculare. Cel pătrăţos are un singur soclu şi e făcut pentru becuri mici, cu filet în soclu. Cel din urmă poate fi, probabil, adaptat pentru un bec cu două filamente.
Image Image

Marius
LVL 4,5
LVL 4,5
Posts: 29
Joined: 25 Feb 2013, 15:28

Planeta lui Marius

#23

Unread post by Marius »

AdrianS » 13 Mar 2013, 16:17 wrote:
cicloburu » 07 Mar 2013, 10:02 wrote:Planeta lui Marius a ajuns la atelierul de la Comana!
Marius, am primit împrumut de la Ionel (din Chitila) două stopuri, în caz că îţi displace ăla pătrăţos pe care îl ai pentru motocicletă. Ambele sunt româneşti, ăla rotund pare să fie de tractor, iar ăla mai pătrăţos cică-i de Mini-Mobră.
Cu mina dreapta fortata ma vad obligat sa replic in scris sa vada boborul ca stiu sa scriu si zic asa.

Daca imprumutu este nerambursabil, sau detot sau...ii multumesc lui Ionel pentru participarea la acest proiect international in coproductie [Romano-Sovietic} si sa esprime verbal in scris aici care e mita pt stopul rotund.
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Planeta lui Marius

#24

Unread post by cicloburu »

Marius » 14 Mar 2013, 07:51 wrote:Cu mina dreapta fortata ma vad obligat sa replic in scris sa vada boborul ca stiu sa scriu si zic asa.

Daca imprumutu este nerambursabil, sau detot sau...ii multumesc lui Ionel pentru participarea la acest proiect international in coproductie [Romano-Sovietic} si sa esprime verbal in scris aici care e mita pt stopul rotund.
Ionel a zis că PREȚUL pentru obiect e simbolic, trebuie să-i dai lui nașu-tu atîta bere, vin și țuică cît poate el să ducă! Băi, ce-mi place de Ionel, ăsta! :woohoo:

retromotor
LVL 10,4
LVL 10,4
Posts: 174
Joined: 02 Feb 2013, 16:15

Planeta lui Marius

#25

Unread post by retromotor »

Image
Ovidiu, instalatia electrica la polonez e 40 de euro (va asigur ca-s facute bine), vezi daca iesi mai ieftin daca te apuci cu Adrian de mestesugarit la Aliosa, faceti-va un calcul inainte.
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Planeta lui Marius

#26

Unread post by AdrianS »

Dacă e să fac în minte un calcul relativ cuprinzător, la mine costă vreo 30 lei firele, cam tot atât puntea de diode nouă, 15 - 18 blocul de siguranţe (20 lei cu tot cu ele), 10 - 15 papucii, 20 termocontractantul, 10 rolele de bandă izolatoare din pânză impermeabilă, 5 fludorul. Deşi are deja releu regulator de Dacie, mai pui cinşpe şi pentru ăla. Nişte zeci de lei mai adaugi pentru mufe conectoare - acolo unde e cazul -, becuri, priză de brichetă etc.

Într-adevăr: arată frumos instalaţia polonezului, dar Uralul lui Ovidiu e făcut din zece piese de cinşpe feluri. Va fi cel mai probabil alternator de Tico adaptat de Nea' Victor (care anulează puntea de diode universală şi releul de Dacie, altminteri le pui şi pe-astea la socoteală), comandă electrică stânga de MZ ETZ, stop de MZ ES, priză de brichetă şi alte prostioare de genul ăsta. Se pare că adăugăm unul-două relee de putere, în funcţie de cum ne hotărâm asupra luminilor.

În ăia 40 euro ar trebui să intru destul cu forfecuţul ca să modific corespunzător instalaţia. Ar fi păcat de ea.
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Planeta lui Marius

#27

Unread post by cicloburu »

La care ai uitat să adaugi încălzitoarele de manșoane și șei! :woohoo:

Marius
LVL 4,5
LVL 4,5
Posts: 29
Joined: 25 Feb 2013, 15:28

Planeta lui Marius

#28

Unread post by Marius »

Ditamai admin si moderator...... trebuie sa va atrag atentia la OFF Topic.:P :whistle:
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Planeta lui Marius

#29

Unread post by AdrianS »

Vă rog să mă iertaţi, domnu' user. N-o să se mai întâmple! Prea des... :P
User avatar

Topic author
AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Planeta lui Marius

#30

Unread post by AdrianS »

Na! Uite-aşa merită Planeta dumitale pentru că m-ai supărat! I-am dat cu prelata-n cap astăzi!
Image
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Planeta lui Marius

#31

Unread post by cicloburu »

Da de ce te-a supărat, măria ta? Te roade invidia? Sau ai prea mult de lucru și nu mai ai (m)ucenici? :P

Paul

Planeta lui Marius

#32

Unread post by Paul »

'ai să-mi trag palme!
..că-mi aduce aminte de tinereţe....

O ogradă plină de hgleabuni şi nica funcţional, tot autobuzu' e la putere.
User avatar

cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Planeta lui Marius

#33

Unread post by cicloburu »

Te-nșeli! Ijul lui Poetescu e funcțional!
User avatar

schumydan
LVL 6
LVL 6
Posts: 46
Joined: 31 Jan 2013, 18:29
Been thanked: 1 time

Planeta lui Marius

#34

Unread post by schumydan »

si la tine crezi ca stau mult functionale :))
La Vita e Bella!

Paul

Planeta lui Marius

#35

Unread post by Paul »

E la stradă?
NU!
Salut!

Marius
LVL 4,5
LVL 4,5
Posts: 29
Joined: 25 Feb 2013, 15:28

Planeta lui Marius

#36

Unread post by Marius »

Fiaaareee vechiiii, Fiareeeee..Luuuuaaaaaaaam!!!!:D
User avatar

AncuţaH
LVL 4,5
LVL 4,5
Posts: 28
Joined: 28 Jan 2013, 10:57
Location: Bucureşti
Zodiac:
Age: 39

Planeta lui Marius

#37

Unread post by AncuţaH »

Marius » 25 Mar 2013, 07:01 wrote:Fiaaareee vechiiii, Fiareeeee..Luuuuaaaaaaaam!!!!:D
Vechi, vechi, dar şi când s-or pune pe roţi cum trebuie, atunci să te ţii (de ghidon :P)
Image
Post Reply