Motocicleta mea - Ural M72 Solo

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.

Autorul subiectului
luca.stere
Postăcioi
Postăcioi
Vehicule deţinute: Ural M72, Ural M63, K750, Dnepr 650, My Ural M72
Vârsta: 40

Motocicleta mea - Ural M72 Solo

Mesaj necititde luca.stere » 12 Feb 2018, 13:52

M-am hotarat sa incep lucrul la motocicleta pe care de mult timp intentionez sa o fac pentru mine. Desi am alte proiecte prioritare voi lucra si la mobra asta cate putin, poate o termin in doi ani. Nu va fi o restaurare, va fi pe 12V (am cumparat un bloc gata frezat), furca si aripa de Ural 650, ghidon de K750 pt o buna pozitie de conducere si mai vedem pe masura ce va inainta proiectul.

Cadrul este de ceva timp pregatit, l-am mai prezentat aici:

Imagine

Imagine

Aici am testat cum vin fiarele pe el,ma interesa in mod special suspensia:

Imagine

Cadrul curatat si gata de vopsire:

Imagine

Mai jos cadrul vopsit:

Imagine

Autorul subiectului
luca.stere
Postăcioi
Postăcioi

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

Mesaj necititde luca.stere » 01 Mar 2018, 20:26

Mi-am luat potcoave, mai trebuie cal:

Imagine

Comenzi intoarse de Ural M72, le-am cumparat de pe ebay de la un vanzator din China. Dupa cum se vede in imagine finisarea este de calitate, sper ca si materialul sa fie bun. Acestea le voi monta pe un ghidon de K750/Ural M63 care va echipa motocicleta, pun acest tip de ghidon pt ca ofera cea mai buna pozitie de condus pe care am experimentat-o vreodata pe orice fel de motocicleta si pastreaza nota retro.

Autorul subiectului
luca.stere
Postăcioi
Postăcioi

Mesaj necititde luca.stere » 04 Mar 2018, 10:01

Am spalat si inspectat carterul pe care as dori sa-l folosesc la aceasta motocicleta. Carterul are cateva filete majorate la 8mm, unul la baia de ulei si unul palierul spate al ambielajului. Este frezat pt montarea unui alternator de 12V si am gasit conducta de presiune de ulei lovita, partial obturata si deplasata asa incat cilindrul din stanga nu mai primeste presiune de ulei. Va trebuie sa scot conducta si sa fac alta conducta, operatie care va fi facuta de un strungar in care am incredere ca va face acest lucru cu maxim de responsabilitate.

Imagine

Autorul subiectului
luca.stere
Postăcioi
Postăcioi

Mesaj necititde luca.stere » 28 Mar 2018, 21:39

Schimbare de plan, motorul de K750 pe care il pregatisem pt proiectul de resturare il pastrez pentru mine si-l pun pe Uralul M72 solo urmand ca pt K750 sa fac un alt motor cu toate piesele originale pt ca m-am hotarat sa pun cat mai multe piese originale pe acest K750 (am un set motor NOS si astept un alt ambielaj reparat de K750).

Acesta este motorul: https://www.youtube.com/watch?v=6dgghMaPX8M

Imagine

Imagine

Astfel proiectul ia un avans considerabil avand in vedere ca cutia de viteze si grupul spate trebuiesc sablate si asamblate (am toate piesele). La grup am sa pun pinioane de solo pe care le am de la Urse si au fost pe Uralul lui, sunt impecabile si le-am mai testat o data pe M72. Dupa ce fac niste loc in garaj o sa incep lucrul printre picaturi.

Înapoi la “Fierul meu”