Motocicleta mea - Ural M72 Solo

De la Adler la Zundapp, cu (par)fum de Jawă. Mură-n gură: vorbim numai despre motociclete comuniste / clasice.

Autorul subiectului
luca.stere
Şurub M12
Şurub M12
Vehicule deţinute: Ural M72, Ural M63, K750, Dnepr 650, My Ural M72
A mulţumit: 1 dată
I-a fost mulţumit: 6 ori
Zodiac:
Vârsta: 41

Re: Motocicleta mea - Ural M72 Solo

Mesaj necitit de luca.stere » 03 Mai 2020, 16:29

Am terminat lucrul cu aripa fata, am cositorit gaurile originale care nu-mi erau de folos, am finalizat forma suportilor de aripa si am dat aripa cu Feruginol:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Dupa ce am montat aripa am dat gaurile pentru suportul de numar:

Imagine

Suportii de prindere ai numarului fata ii aveam de ceva timp (vreo trei ani) si nu am apucat sa-i probez. Au fost facuti din inox iar asta mi-a creat probleme, o data pentru ca strungarul nu a dat corect o gaura fiind inclinata si totodata fiind din inox este prea dur si nu strange numarul. Astfel ca a trebuit sa tai o laterala pentru a putea strange numarul cu un surub dar va trebui sa le reduc si inaltimea, deci mai am de lucru:

Imagine

Imagine

Imagine

Autorul subiectului
luca.stere
Şurub M12
Şurub M12
Zodiac:

Mesaj necitit de luca.stere » 04 Mai 2020, 20:36

La rezervor am avut un pic de lucru in zona suprafetelor unde se monteaza ornamentele laterale din cauciuc (knee pads), este o problema specifica rezervoarelor vechi cu astfel de ornamente care retin praf care la randul lui retine apa si astfel zona respectiva corodeaza. Cand am preluat eu rezervorul nu prezenta acele ornamente dar proprietarul anterior nu a reparat suprafata respectiva deoarece nu curgea. Astfel ca a trebuit sa extrag suruburile rupte, sa dau alte filete si sa repar toata zona cu cositor pe ambele fete ale rezervorului:

Imagine

Imagine

Imagine

A trebuit sa elimin si o tabla alamita in lacasul prin care trece suportul de sa:

Imagine

Imagine

Cositorirea a mers mai greu fata de ce m-am lovit la alte rezervoare dar pana la urma am reusit, o sa va faceti o idee in clipul de mai jos:

[bbvideo]https://youtu.be/n5ahsdleghU[/bbvideo]

Iar acesta este rezultatul:

Imagine

Dupa ce am terminat partea de cositorire am aplicat din nou un strat de Feruginol iar acum rezervorul este gata de vopsire. La aceasta motocicleta nu voi aplica pe table chit si filler ci doar Feruginol si direct vopsea (nu explic acum de ce).

Imagine

Imagine

Imagine

Rezervorul este intr-o stare foarte buna, nu prezinta nici o indoitura iar coroziuni au existat doar in locurile specifice. Fiind un rezervor original de M72 este un mister pentru mine cum s-a putut pastra intr-o stare atat de buna la exterior dar si in interior...

Autorul subiectului
luca.stere
Şurub M12
Şurub M12
Zodiac:

Mesaj necitit de luca.stere » 17 Mai 2020, 09:26

Am cumparat de la Ural-Zentrale placile suport si ornamentele de cauciuc ale rezervorului. A trebuit sa dau alte gauri pentru ca se pare ca CJ750 (varianta chinezeasca de M72) are alte dimensiuni la prinderea placilor pe rezervor:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am probat si rezervorul pentru eventuale pierderi de benzina, din fericire nu pierde benzina si cu ocazia aceasta am terminat lucrul la rezervor.

Imagine

Am mai facut o rectificare mica la suportul cotului de esapament pe dreapta dupa care le-am dat un nou strat de Feruginol:

Imagine

Imagine

Imagine

La fel am procedat si cu aripa spate care desi era nou avea un strat superficial de rugina in anumite locuri pe interior din cauza depozitarii. Am curatat bine cu smirghel si am aplicat doua straturi de Feruginol la interval de doua ore:

Imagine

Imagine

Imagine

Scrie răspuns