Industrie

Despre lumea comunistelor şi motociclism în general, cu o mână tastând şi cu ailaltă strângând grijuliu paharul. Băutură la alegere!
User avatar

Topic author
luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Industrie

#1

Unread post by luca.stere »

Am vazut pe motociclism.ro un film de pe youtube postat de prietenul nostru Glisici despre constructia de locomotive cu aburi. Subiectul nu este despre locomotivele cu aburi (nu ca nu ar fi interesante) ci despre industria in sine. In film se vad operatiunile necesare pt a construi o locomotiva: proiect, prelucrari de turnare, strungarie, taiere, frezare, montaje, samd. Filmul este sau poate fi fabulos mai ales pt cei care nu au legatura cu tehnica.

[BBvideo 560,340]https://www.youtube.com/watch?v=hRsYIiUxZeQ#t=769[/BBvideo]

fierar
LVL 1,5
LVL 1,5
Posts: 4
Joined: 10 Oct 2014, 05:18

Re: Industrie

#2

Unread post by fierar »

Uite asa ceva ar trebuie sa arate si la muzeele tehnice, unde mai sunt expuse locomotive (cum e ala din Parcul Carol). Stiti, ca la targuri, cand intr-un colt de camera se pun niste randuri de scaune si se proiecteaza o inregistrare video. Am vazut asa ceva si la Muzeul de la Universitate, despre istoria Bucurestiului, la Noaptea Muzeelor.
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: Industrie

#3

Unread post by AdrianS »

Încă de prin liceu mă gândeam ce mişto ar fi dac-ar muta Muzeul Tehnic în clădirea ce trebuia să devină noua Casă Radio, enormitatea aia de-a lungul Dâmboviţei. Că ar fi avut şi loc berechet (clădirea din Parcul Carol e-nghesuită straşnic), şi curte, şi expunere, şi tot.

Fain topicul! :)
User avatar

kraz-trial
LVL 9,2
LVL 9,2
Posts: 109
Joined: 28 Jan 2013, 23:33

Re: Industrie

#4

Unread post by kraz-trial »

din clasicul va urma

https://www.youtube.com/watch?v=K4JhruinbWc" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply